Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Česká republika. V pondělí je takzvaný den daňové svobody podle výpočtu společnosti Deloitte. Jedná se o pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho veškerý příjem připadá státu.

Praha. Ministr financí Andrej Babiš a jeho první náměstek Lukáš Wagenknecht by měli jednat o nabídce, aby Wagenknecht dělal na ministerstvu tzv. politického náměstka. Wagenknecht, odvolaný ze současné funkce, nabídku již dříve odmítl.

Praha. Uskuteční se valná hromada společnosti Pražská energetika Holding.

Praha. V Národní technické knihovně se uskuteční veřejné projednání podoby projektu "Modernizace železnice Praha–Kladno s odbočkou na letiště".

Varšava. Polská premiérka Ewa Kopaczová bude jednat s guvernérem tamní centrální banky a ministry financí a zahraničí o možných důsledcích odchodu silně zadluženého Řecka z eurozóny.

Ženeva. Všeobecná rada Světové obchodní organizace (WTO) formálně přijme Kazachstán za 162. člena WTO.

Brusel, Frankfurt a Atény. Vývoj řecké finanční krize.

Berlín. Letecký odborový svaz UFO by měl oznámit, jak hodlá postupovat při vyjednávání s největší německou leteckou společností Lufthansa, se kterou se mu nedaří dosáhnout kompromisu ohledně mezd a důchodů leteckého personálu.

Bratislava. Proběhne tisková konference k vývoji nezaměstnanosti na Slovensku v květnu.


Český výprodej: Levné peníze přilákaly investory. Koupili Generali, Arkády Pankrác či Pivovary Lobkowicz

Za celou kariéru jsem nezažil tolik zájmu o převzetí českých firem jako letos, tvrdí výkonný ředitel poradenské společnosti EY pro fúze a akvizice Petr Kříž. Zahraniční i místní investoři podnikají doslova nájezdy na úspěšné podniky. A nejen na ně. Třeba v sektoru maloobchodu a informačních technologií je zájem o vše, co má perspektivu aspoň nějakého růstu.

Převládá názor, že právě teď je správný čas nakupovat. V důsledku měnově expanzivní politiky Evropské centrální banky a Fedu je v ekonomice přetlak peněz a úroky z bankovních vkladů i dluhopisů se drží nízko. "Banky půjčují na akviziční úvěry za podmínek, které bych ještě před dvěma lety považoval za naprosto nedosažitelné," dodává Petr Kříž.

K tomu je třeba přičíst fakt, že Česká republika se zviditelnila ve světě zprávou o růstu ekonomiky v prvním čtvrtletí o 4,2 procenta. Recese je pryč, naopak se zdá, že Česko spolu se sousedním Polskem a Slovenskem začíná znovu dohánět západ Evropy. Otevírá se tak růstová příležitost a investoři chtějí být u toho. A vydělat na tom.

Řecký premiér Tsipras se snaží na poslední chvíli dohodnout. Volal Merkelové i Hollandovi

Řecký premiérŘecký premiér Alexis Tsipras představil během nedělního telefonátu s lídry EU, Francie a Německa návrh, kterým chce Řecko dosáhnout dohody o řešení řecké krize. Oznámil to úřad řeckého předsedy vlády.

Atény se snaží dohodnout se s mezinárodními věřiteli na podmínkách, za kterých by dostaly zbývající peníze z dohodnutého úvěru. Jednání váznou mimo jiné na neochotě Řeků uskutečnit reformu penzijního systému požadovanou věřiteli.

Podle zdrojů německého nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) Atény budou nejspíš muset krátit v červenci platy státních zaměstnanců a důchody i v případě, že se do té doby dohodnou s věřiteli.

Na dividendách "odteklo" loni z českých firem do ciziny 214 miliard korun

Z České republiky loni na dividendách odplynulo do zahraničí 214 miliard korun. Zisky, které si ze svých účastí vyplatili zahraniční investoři, představují pět procent hrubého domácího produktu Česka. Stát to řadí mezi tři největší plátce z evropských zemí, více prostředků vyplatily do zahraničí jen Irsko a Malta. V posledním čísle to uvádí časopis Statistika & My.

Malta je v tomto srovnání mimořádným plátcem, protože do zahraničí na dividendách odešlo 99,3 procenta HDP. Za hranice Irska šlo 6,1 procenta HDP země. V opačném postavení je například Nizozemsko, které je čistým příjemcem dividend na úrovni 7,7 procenta HDP.

Nejdražší kanceláře světa mají Londýn a Hongkong. V Moskvě nájmy padají

Kanceláře na proslulém londýnském West Endu s cenou zhruba 69 tisíc korun za metr čtvereční suverénně vedou v celosvětovém průzkumu nejdražších kancelářských prostor k pronájmu, který zpracovala společnost CBRE. Ta každoročně hledá nejluxusnější lokality světa. Informoval o tom ekonomický server CNBC.com.

První pětici tvoří kromě centra Londýna jenom asijská sídla firem. Nejvíce stojí zázemí pro zaměstnance v Hongkongu nebo v byznysových čtvrtích Pekingu a Nového Dillí.

Z řeckých bank dál mizí peníze. Jen během pátku lidé vybrali až dvě miliardy eur

Řekové kvůli krizi v jednání o mezinárodní finanční pomoci dál stahují své peníze z místních bank: jen během pátku z nich odteklo 1,7 až dvě miliardy eur a od začátku týdne už přes pět miliard eur. Napsal to konzervativní řecký deník Kathimerini.

Výběry se ale obešly bez incidentů. Řecká levicová vláda v sobotu před klíčovým pondělním summitem špiček eurozóny slíbila, že mezinárodním věřitelům nabídne ústupky, které by jí umožnily dosáhnout na zbývající peníze z úvěrového programu. Nadále se však vyjadřuje proti úsporným opatřením.