Všeobecná rada Světové obchodní organizace (WTO) na svém pondělním zasedání přijala Kazachstán za 162. člena organizace. Dohodu musí ještě ratifikovat kazašská vláda a země se stane plnoprávným členem WTO 30 dní po této ratifikaci. Kazachstán jednal o připojení k WTO dvacet let, tedy od doby, kdy organizace začala fungovat.

"Je to pro nás historická událost," uvedl v projevu kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. "Členství ve WTO poskytne našim podnikům napojení na zahraniční trhy a spotřebitelům široký výběr zboží a služeb," dodal s tím, že země WTO mají na celkovém objemu obchodu Kazachstánu devadesátiprocentní podíl.

WTO vznikla v roce 1995 a jejím cílem je usnadnit mezinárodní obchodní výměnu. V oblasti snah o prohloubení globálních obchodních reforem byl od založení organizace učiněn jen malý pokrok. Snahy o rozšíření počtu členů, kteří se musejí zavázat k dodržování stávajících pravidel, však postupují rychle, upozornila agentura Reuters.

Chce-li se země stát členem WTO, musí si dojednat podmínky bilaterálně se všemi zainteresovanými členy. Každá země WTO tak má prakticky možnost vstup nového člena vetovat. Budoucí člen také musí uvést své zákony do souladu s pravidly WTO, a ujistit tak obchodní partnery, že se mohou spolehnout, že bude prosazovat globální obchodní disciplínu, udrží svá cla v rámci schválených limitů a nebude nepoctivě chránit domácí firmy před konkurenty ze zahraničí.