Následujících 24 hodin bude pro budoucnost Řecka a možná i dalšího vývoje eurozóny zásadních. Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že sobotní setkání Euroskupiny bude rozhodující. K dohodě prý musí dojít před pondělním otevřením finančních trhů.

Čtvrteční setkání ministrů financí eurozóny skončilo opět po přibližně dvou hodinách jednání bez dohody. Zástupci států eurozóny vyzvali Řeky, aby přišli s lepšími návrhy, a následně celou schůzku přerušili. Po další čtvrthodině byla definitivně ukončena a zároveň svolána další schůze na sobotu.

Sobotní jednání Euroskupiny tak bude zřejmě posledním, kde může k dohodě mezi věřiteli a Řeckem dojít. Během čtvrtečního summitu lídrů Evropské unie se totiž rozhodlo, že další summit už nebude. Pokud by o víkendu došlo k dohodě, očekává se, že ji řecký parlament schválí během neděle a německý pak následně v pondělí. 

K řeckému návrhu reforem, které premiér Tsipras předložil v pondělí, mají věřitelé hned několik výhrad.

Nelíbí se jim příliš rázné zvyšování daní. Ty podle propočtů činí až 90 procent toho, co mají do rozpočtu navrhované reformy přinést. Řekové by podle nich měli spíše zvýšit škrty výdajů na obranu, a to z navrhovaných 200 milionů na 400 milionů eur.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Věřitelům se ale nelíbí ani harmonogram, podle kterého by měly být reformy zavedeny. Odchod do důchodu v 67 letech chtějí instituce už v roce 2022, a ne v roce 2025, jak předložili Řekové.

Příspěvek k důchodům by se měl zrušit také o tři roky dříve, než bylo v původním dokumentu.

Řekové si ale prosadili snížení DPH na elektřinu a "supernízkou" daň šest procent na léky a knihy.

Sledovali jsme online

 
26.6.2015 10:19 | On-line reportáž začíná

Vítáme vás u další on-line reportáže týkající se vývoje řecké krize. 

26.6.2015 10:20 | Varufakis: Požadavky věřitelů jsou pro Řecko stále nepřijatelné

Podle řeckého ministra financí Janise Varufakise jeho země stále čelí požadavkům věřitelů, na které nemůže přistoupit.

"Udělali jsme všechno pro to, abychom vyhověli požadavkům věřitelů," řekl Varufakis.

26.6.2015 10:27 | Merkelová: K dohodě musí dojít v sobotu

Německá kancléřka v Bruselu novinářům řekla, že k dohodě mezi Řeckem a věřiteli musí dojít v sobotu.

"Sobota je rozhodujícím dnem, neboť se čas (k dosažení dohody) krátí," uvedla.

Představitelé Evropské unie pak dle slov kancléřky souhlasí s tím, že rozhodnutí musí padnout na sobotním jednání Euroskupiny.

26.6.2015 10:36 | Eurokomisař Günther Oettinger: Pokud se nedojde k řešení, krach je nevyhnutelný

Odchod Řecka z eurozóny bude nevyhnutelný, pokud Atény a jejich věřitelé nepřijdou v příštích pěti dnech s řešením. Myslí si to německý eurokomisař Günther Oettinger.

"Grexit není naším cílem, ale bude nevyhnutelným, pokud během příštích pěti dní nebude nalezeno řešení," cituje ho agentura Reuters.

26.6.2015 10:39 | Asijské akciové trhy se prudce propadly

Šanghajská burza zahájila pátek prudkým propadem o osm procent. Jde tak již o druhý "černý pátek" pro Čínu. Minulý týden se hlavní indexy propadly o třináct procent. Propad zasáhl i burzu v Hongkongu, která se propadla o dvě procenta.

Na grafu šanghajský index Shanghai Composite, který je nyní na hodnotě 4192 bodů.

26.6.2015 10:48 | Tsipras se dnes sejde s Merkelovou i Hollandem

Podle agentury Reuters dnes řeckého premiéra Alexise Tsiprase čekají jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Francoisem Hollandem. 

26.6.2015 10:51 | Pátek zahájily propadem i evropské burzy

V reakci na další vývoj řecké krize se aténský akciový trh propadl o 0,9 procenta. Evropský index FTSEurofirst 300 se propadl o 0,8 procenta na 1563,72 bodu. Podle experta Craiga Erlama ze společnosti OANDA odráží dynamický vývoj na burzách očekávaný "ohňostroj", který započne v sobotu.

26.6.2015 11:03 | Pokud nedojde v sobotu k dohodě, může Řecko skončit v "karanténě"

Podle několika důvěryhodných zdrojů deníku Financial Times hrozí Řecku, že bude "uzavřeno do karantény", pokud sobotní rozhovory selžou. Plán údajně počítá se zavedením kapitálových kontrol i humanitární pomocí.

26.6.2015 11:20 | Řecké banky čelí prudkému odlivu vkladů

Řečtí občané pokračují ve hromadném vybírání vkladů u řeckých bank. Množství depozit držených tamějšími bankami tak dle údaju Evropské centrální banky kleslo na jedenáctileté minimum. 

26.6.2015 11:31 | Evropská centrální banka opět nenavýšila strop likvidity

Evropská centrální banka (ECB) se rozhodla již třetí den po sobě ponechat strop poskytnuté nouzové likvidity na stejné úrovni. V současnosti je hranice nastavena na 89 miliardách eur.

Poskytnutá likvidita ECB drží "nad vodou" řecké banky. Ty by jinak neměly prostředky pro výplatu vkladů a došlo by k jejich rychlému krachu.

26.6.2015 11:52 | Euroskupina se sejde zítra odpoledne

Další schůzka Euroskupiny se uskuteční v sobotu v 17 hodin.

26.6.2015 11:53 | Tsipras nechápe neústupnost věřitelů

Řecký premiér při svém jednání s německou kancléřkou Merkelovou a francouzským prezidentem Hollandem uvedl, že nerozumí tomu, proč věřitelé na svých požadavcích trvají tak neústupně.

26.6.2015 12:15 | Tisková konference Junckera a Tuska

Předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vystoupí na tiskové konferenci.

Sledujte zde

26.6.2015 12:24 | Slovenský ministr financí: Pokud nebude dohoda v sobotu, začne příprava na "grexit"

Slovenský ministr financí Peter Kažimír údajně řekl, že pokud nedojde k dohodě do soboty, začne diskuse o odchodu Řecka z eurozóny.

26.6.2015 13:23 | Schäuble: V případě ztráty důvěry trhů se může eurozóna rozpadnout

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble řekl, že není možné, aby řecká ekonomika rostla bez udržitelných veřejných rozpočtů. Pustil se do kritiky Řecka kvůli tomu, že celou situaci chce řešit pouze zvyšováním daní, a nikoliv škrty.

Dále varoval, že v případě ztráty důvěry trhu se celý projekt jednotné měny může rozpadnout. 

26.6.2015 13:43 | Věřitelé údajně nabídli pětiměsíční prodloužení pomoci

Věřitelé Řecku údajně nabídli pětiměsíční prodloužení pomoci. Navíc jsou prý připraveni poskytnout do záchranného fondu 1,8 miliardy eur  – pokud řecký parlament podpoří reformy.

26.6.2015 14:11 | Věřitelé prý nabídli uvolnit do záchranného fondu 15,5 miliardy eur

Objevují se zároveň informace, že mezinárodní věřitelé Řecka plánují prodloužit záchrannou pomoc o pět měsíců (do listopadu) a uvolnit do záchranného fondu 15,5 miliardy eur, aby Atény mohly v úterý splatit dluh u MMF. S odkazem na agenturu Reuters to napsal server The Guardian.

Tyto prostředky by zahrnovaly 7,2 miliardy eur z aktuálního řeckého záchranného balíčku a 1,8 miliardy eur od ECB za zisky, které má z řeckých dluhopisů.

26.6.2015 14:29 | Řecký parlament by měl již dnes hlasovat o návrhu věřitelů

Řecký parlament by mohl podle zpráv na Twitteru už dnes večer hlasovat ohledně návrhu věřitelů.

26.6.2015 14:51 | Dohoda je již prý blízko

Podle důvěryhodných zdrojů jsou rozpory mezi věřiteli a Řeckem již minimální. Neshody v oblasti penzí jsou údajně vyřešeny. Spory ohledně výše DPH jsou také z velké části vyřešeny.

Dohody mělo být dosaženo i v případě žádosti věřitelů privatizovat řecká letiště.

Jediný větší rozpor tak prý panuje ve škrtech výdajů na obranu. Řecko navrhuje škrty ve výši 200 milionů eur, zatímco věřitelé požadují 400 milionů eur.

26.6.2015 15:08 | Tsipras: Principy EU nestojí na vydírání a ultimátech

Řecký premiér Alexis Tsipras napsal, že základní principy Evropské unie nejsou založené na vydírání a ultimátech.

26.6.2015 15:50 | Schůze Euroskupiny přeložena. Uskuteční se v sobotu ve dvě hodiny odpoledne

Sobotní setkání ministrů financí eurozóny začne už ve dvě hodiny odpoledne. Začátek byl posunut přímo na žádost členů Euroskupiny.

26.6.2015 16:53 | Řecká vláda prý návrh na prodloužení pomoci odmítla

Podle zpráv na Twitteru řecká vláda návrh na prodloužení záchranného programu o pět měsíců odmítla. 

26.6.2015 17:12 | Důvod Tsiprasova odmítnutí

Atény nepovažují nabízenou částku za postačující, proto prodloužení programu odmítají, uvedly řecké vládní zdroje.

Podle serveru deníku Ta Nea, který se odvolává na zdroje z řeckého kabinetu, "žádná finanční dohoda nemůže fungovat v rámci nynějšího návrhu institucí, přičemž navrhovaný finanční rámec není dostačující".

26.6.2015 17:46 | Schůze řecké vlády

"Předpokládáme, že okolo osmé hodiny večer se Alexis Tsipras vrátí z Bruselu do Atén. Ještě dnes v noci, případně brzy během zítřka by se tedy měla sejít vláda," uvedl pro Guardian řecký ministr práce Panos Skurletis.

26.6.2015 17:52 | Hrozí předčasné volby

Skurletis vyjádřil hluboké pochybnosti o možnosti dohody s mezinárodními věřiteli.

Pokud k ní nedojde, hrozí prý předčasné parlamentní volby.

Ministr se tak vyjádřil pro televizní stanici Mega, kde zároveň obvinil věřitele, že vždy o trochu zvýší svoje požadavky, když už je naděje na dohodu.

"Vzhledem k současné situaci je malá šance na dohodu," řekl ministr, podle kterého věřitelé "fungují na základě logiky preventivní odvety". Podle něho neustále účelově stupňují požadavky. Řekl, že "to, co chtějí, se rovná sebevraždě lidu".

"Pokaždé, kdy se směřuje k nalezení řešení, přijdou a řeknou vám, abyste přivedli ještě několik důchodců na popravu," poznamenal Skurletis.

Ministr dodal, že pokud nedojde k řešení do konce měsíce, nebude vyplacena další splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF).

"Tam to všechno směřuje. Je to velmi pravděpodobné," upozornil ministr s tím, že země se dostane do stavu, že nebude plnit své dluhové závazky. To ale prý není totožné s bankrotem.

Skurletis přitom nevyloučil možnost předčasných parlamentních voleb, pokud věřitelé budou trvat na svém.

"Pokud nastane dilema překračující rámec demokratického mandátu, který jsme dostali, obrátíme se opět na lid," dodal.

Ministr přitom vyloučil variantu změny vlády s novým premiérem, protože to by prý byl "hrob demokracie".

26.6.2015 18:34 | Euro kvůli komentářům politiků před jednáním s Řeckem klesá

Euro na závěr týdne oslabuje, kurzy se však pohybují pouze v úzkém rozpětí kvůli pokračujícímu jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli.

Kolem 17:50 SELČ euro vůči dolaru oslabilo o 0,5 procenta na 1,1141 USD a k jenu kleslo o 0,3 procenta na 138,12 JPY. Dolar vůči jenu stoupl o 0,3 procenta na 123,97 JPY.

Pokud strany o víkendu najdou kompromisní řešení, mohlo by to pro euro znamenat dočasný růst, myslí si analytici.

26.6.2015 19:08 | Plány pro "Řecko v karanténě"

Ministři financí eurozóny a věřitelé připravují plány na to, jak případně "poslat Řecko do karantény", informuje Guardian.

26.6.2015 19:54 | Začíná schůze řecké vlády

Řečtí ministři se sjíždějí na mimořádnou schůzi vlády. Premiér Alexis Tsipras se už vrátil z Bruselu.

26.6.2015 19:56 | Demonstrace komunistů

Na aténském náměstí Syntagma mezitím demonstrují příznivci komunistické strany. 

26.6.2015 22:44 | Komunisté demonstrují proti dohodě s věřiteli

"Je to proti dohodě s institucemi," sdělil k demonstraci reportérce HN v Aténách asi dvacetiletý mladík, který podobně jako většina dalších účastníků držel vlajku se srpem a kladivem.

Současná vláda podle něj dohodu s věřiteli nakonec podepíše, což bude pro Řecko špatně.

"Máme na víc, můžeme být samostatní, jako byla donedávna Kuba. Myslím si, že naše země má dostatek vlastních zdrojů," tvrdí. Páteční akcí chtějí podle něj komunisté upozornit na to, jak současní politici Řecku škodí.

26.6.2015 22:46 | On-line reportáž končí

Dnešní on-line reportáž týkající se vývoje řecké krize končí. Pokračovat budeme opět v sobotu. Děkujeme za pozornost!

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru