Řecké banky zůstanou v pondělí zavřené a vláda zavede omezení pro pohyb kapitálu. Oznámil to v neděli řecký premiér Alexis Tsipras, který tak potvrdil předchozí zprávy médií. Podle agentury Reuters má v pondělí zůstat zavřená i akciová burza v Aténách.
Vláda doposud popírala, že by se chystala podobné kroky zavést. Tsipras obvinil evropské partnery a evropskou centrální banku, že si tento krok po Řecku vynutili. Ujistil však občany, že jejich vklady jsou v bezpečí.
"(Odmítnutí) požadavku řecké vlády o krátké prodloužení programu bylo bezprecedentním aktem podle evropských standardů, zpochybňuje to právo na svrchované rozhodnutí lidu," prohlásil Tsipras v televizním projevu.
"Toto rozhodnutí přimělo dnes ECB omezit dostupnou likviditu pro řecké banky a řeckou centrální banku, aby navrhla bankovní prázdniny a omezení pro výběry z bank," dodal. Neupřesnil však, jak dlouho zůstanou banky uzavřené, či jaká budou omezení pro pohyb kapitálu.
Tsipras neupřesnil, jak dlouho zůstanou banky uzavřené, či jaká budou omezení pro pohyb kapitálu. Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že rada pro finanční stabilitu doporučila nechat banky zavřené příštích šest pracovních dní.
V pondělí by neměly fungovat ani bankomaty a od úterý by měl mít každý Řek možnost vybrat si v hotovosti 60 eur (přes 1600 korun) denně. Majitelům zahraničních karet má být umožněno vybrat si tolik, kolik jim umožňuje jejich banka. Aby však tato doporučení mohla platit, musí je schválit řecká vláda a podepsat prezident.
Zavedení kontroly kapitálu znamená, že vláda může bankám nařídit limity pro denní výběry peněz a převody peněz do zahraničí. Může také zavést další opatření, jako omezení transakcí v cizích měnách.
Tsipras rovněž uvedl, že znovu požádal evropské partnery o prodloužení záchranného programu. Zatím však od svých partnerů odpověď nedostal.
Opozice s předsedou vlády ale nesouhlasí. Řecký premiér Alexis Tsipras by měl zrušit plány na referendum o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize a měl by se pokusit vytvořit vládu národní jednoty. Prohlásil v neděli hlavní opoziční vůdce Antonis Samaras. Před parlamentem v Aténách se mezitím sešlo několik stovek demonstrantů, kteří protestují proti úsporným opatřením, napsala agentura Reuters.
"Naše země potřebuje zůstat v srdci Evropy a v eurozóně. Tsipras musí pokračovat v jednáních," uvedl Samaras. "Pokud to nedokáže udělat sám, měl by se pokusit o velký národní konsensus," dodal s odvoláním na vládu národní jednoty.
Blízko budovy parlamentu v Aténách se mezitím sešlo několik stovek demonstrantů proti úsporným opatřením a skandovali hesla proti EU a MMF. Protesty začaly demonstrací před aténským úřadem Evropské komise, na zemi ležely letáky s nápisy jako "drachma je lepší než podrobení" a "nedlužíme, nebudeme prodávat, nebudeme platit".
Banky i burza zůstanou zavřené i přesto, že Evropská centrální banka ponechala program nouzového financování (ELA) pro řecké banky na současné úrovni zhruba 89 miliard eur (2,4 bilionu korun). Banka to uvedla v nedělním prohlášení. Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů.
ECB v prohlášení uvedla, že vzhledem k současným okolnostem se rozhodla ponechat strop ELA na páteční úrovni. Rada guvernérů však zůstává připravena své rozhodnutí přehodnotit.
Analytici se však neshodují na tom, zda rozhodnutí ECB je pro Řecko příznivé. Zemi hrozilo, že ho ECB od peněz z ELA zcela odstřihne. Podle ekonomického šéfredaktora BBC Roberta Pestona by to byl zřejmě významný krok směrem k tomu, aby Řecko opustilo eurozónu.
ECB sice přístup řeckým bankám neomezila, avšak ani ho nerozšířila. Banky tak stejně budou pod velkým tlakem a možnost zavedení kontroly kapitálu tak zůstává stále ve hře. Ministři financí eurozóny Řecku doporučili banky v pondělí nechat zavřené.
Prezident ECB Mario Drahgi pak dodal, že ECB pokračuje v úzké spolupráci s řeckou centrální bankou na udržení finanční stability v Řecku.
Ministr financí Janis Varufakis už v neděli odpoledne připustil, že vláda bude zvažovat zda v pondělí zavře banky a zavede kontrolu kapitálu, tedy omezí výběry hotovosti a bankovní transakce. Až do večerních hodin však vláda popírala, že by se k takovému kroku chystala a ministerstvo financí uvedlo, že takový krok by byl v rozporu s konceptem měnové unie.
Guvernér centrální banky Řecka Jannis Sturnaras ve stejném prohlášení uvedl, že banka zůstává členem eurosystému a podnikne veškerá nutná opatření, aby zajistila řeckým občanům v současné obtížné situaci finanční stabilitu.
Varufakis o zavření bank a zavedení kontroly kapitálu hovořil s BBC. Ministr rovněž uvedl, že podle názoru Řecka měnová unie, která nemůže zaručit funkční banky, a to zejména pod záminkou, že Řekové mají drzost požadovat, že chtějí rozhodnout o své budoucnosti, představuje významné popření principu měnové unie.
Krize a plánované referendum však podle Varufakise neznamenají, že by Řecko nutně mělo opustit eurozónu, a to i v případě, že Řekové balík reforem navržený věřiteli odmítnou. Zopakoval, že neexistují žádná pravidla a předpisy pro odchod z eurozóny.
Varufakis se vyhnul odpovědi na otázku o tom, zda Řecko splní své závazky a uhradí splátku MMF. Prohlásil, že je to na zahraničních věřitelích Řecka, aby si převedli peníze, které Aténám dluží, na pokrytí dluhu.
Jakékoliv rozhodnutí o omezení ELA musí odsouhlasit dvě třetiny členů Rady guvernérů ECB. Doposud ECB dávala přednost tomu, aby se pokračovalo ve financování řeckých bank, přestože se zvyšoval výběr hotovosti z bank. Někteří členové, včetně prezidenta německé Bundesbanky Jense Weidmanna, však byli k tomuto rozhodnutí mimořádně kritičtí.
Podle stanovených pravidel ECB nesmí poskytovat finance z ELA bankám v platební neschopnosti. Někteří analytici se domnívají, že bez záchranného programu bude pro Radu guvernérů stále těžší dosáhnout pozitivního hodnocení a peníze z ELA dále poskytovat, upozornil list Financial Times.
Obavy o další budoucnost Řecka způsobily, že Řekové začali v sobotu masivně vybírat peníze z bankomatů. Podle odhadů mohli do sobotního odpoledne vybrat 600 až 700 milionů eur. Očekává se, že budou ve výběrech hotovosti z bank pokračovat i v pondělí.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist