Ministři financí eurozóny se shodli, že do řeckého referenda o podmínkách mezinárodních věřitelů se další jednání s Aténami konat nemohou. Po středeční mimořádné telekonferenci Euroskupiny to uvedl její šéf, Nizozemec Jeroen Dijsselbloem. Řekové mají o podmínkách pomoci mezinárodních věřitelů rozhodovat v neděli. Řecký premiér Alexis Tsipras ve středu své spoluobčany vyzval, aby v referendu řekli rozhodné "ne".

"Hlavní rozhodnutí bylo takové, že vzhledem k politické situaci, odmítnutí dřívějších návrhů, referendu, které se bude konat v neděli, a stanovisku řecké vlády, která radí volit "ne", nevidíme v tuto chvíli žádný důvod k dalším jednáním," uvedl Dijsselblom ve videonahrávce.

Žádná další jednání o návrzích nebo finančních záležitostech se v příštích dnech neuskuteční ani na úrovni Euroskupiny, ani mezi řeckými úřady a věřitelskými institucemi, uvedl také.

"Nyní prostě počkáme na výsledek nedělního referenda" a zohledníme jej, podotkl Dijsselbloem.

"Velmi se za tuto situaci omlouvám, vzhledem k tomu, jak silné je odhodlání řeckého lidu být součástí Evropy a zůstat součástí eurozóny, v čemž je plně podporujeme," uvedl šéf Euroskupiny.

Řecká vláda v úterý několik hodin před vypršením starého záchranného programu požádala eurozónu o nový program na dva roky a o zmírnění dluhu. Řecký ministr financí Janis Varufakis po středeční telekonferenci podle agentury Reuters uvedl, že Euroskupina má za to, že nejnovější řecké návrhy týkající se dohody o záchranném programu se ubírají "správným směrem".

Dijsselbloem podotkl, že Euroskupina nejnovější Tsiprasovy návrhy týkající se úpravy podmínek starší dohody pouze zaznamenala.

Řecko požaduje dvouletou dohodu se záchranným fondem eurozóny a souběžnou restrukturalizaci svého dluhu. Hodnota této finanční pomoci má podle všeho dosahovat 29,1 miliardy eur (794 miliard korun).

V úterý skončil druhý záchranný program pro Řecko, na jehož prodloužení se Atény se svými věřiteli nedokázaly dohodnout, a přišly tak o zbývajících 7,2 miliardy eur ze slíbeného záchranného úvěru a také skoro o 11 miliard eur z připravených půjček určených na záchranu řeckých bank.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Řecko také do úterní půlnoci neuhradilo Mezinárodnímu měnovému fondu splátku ve výši zhruba 1,5 miliardy eur. Země se tak ocitla v platební neschopnosti. Mluvčí MMF Gerry Rice potvrdil, že Řecko ještě v úterý požádalo o prodloužení termínu splátky, výkonná rada MMF však o této žádosti bude teprve jednat. Termín jednání MMF nezveřejnil.

Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a od té doby zemi drží nad vodou zahraniční věřitelé, tedy partneři z Evropské unie, Evropská centrální banka a MMF. Řecko od věřitelů dostalo ve dvou kolech slíbeno 240 miliard eur. Státní dluh Řecka dosahuje asi 320 miliard eur a ve vztahu k HDP je druhý největší na světě za Japonskem.

Sledovali jsme online

 
1.7.2015 07:02 | On-line reportáž začíná

Dobré ráno, zdravíme vás z karlínského newsroomu, odkud dnes budeme opět sledovat vývoj okolo řecké dluhové krize. Podrobné informace vám budeme v průběhu celého dne přinášet prostřednictvím on-line reportáže.

1.7.2015 07:05 | Řecko je v platební neschopnosti

Nejdůležitější očekávaná událost dnešního dne nastala hned s první minutou středy 1. července. Řecko se ocitlo v platební neschopnosti, a to kvůli tomu, že neuhradilo plánovanou splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu.

Zároveň s tím skončila platnost záchranného programu pro Řecko. Mezinárodní věřitelé v jeho rámci zajišťovali finanční pomoc řecké vládě.

1.7.2015 07:12 | Euroskupina bude pokračovat v 11:30

Ještě během úterního odpoledne odeslala řecká vláda Euroskupině nový návrh na dvouleté prodloužení končícího záchranného programu.

Kvůli tomu se večer narchlo uskutečnila telekonference ministrů financí zemí eurozóny. K žádným závěrům ale nedošli. Podle nizozemského ministra Jeroena Dijsselbloema budou poroto pokračovat dnes v 11:30.

1.7.2015 07:19 | Kolik chce Řecko?

Eurozóna spolu Mezinárodním měnovým fondem (MMF) už Řecku poskytla 313 miliard eur (v přepočtu 8,56 bilionu korun). Nyní chce skrze třetí záchranný program dalších 29 miliard.

1.7.2015 07:54 | Důchodci v Řecku mohou pro své peníze

Řecké banky ráno zaplavili penzisté. Ti, kteří nemají bankovní karty, dostali poprvé od začátku týdne možnost dostat se ke svým penězům. Ve zhruba tisícovce znovuotevřených bank si dnes mohou jednorázově vybrat maximálně 120 eur ze své měsíční penze.

1.7.2015 08:08 | Průzkum: Návrhy věřitelů by v referendu podpořilo 37 procent Řeků

Podle amerického výzkumného institutu Cornellovy univerzity by nyní souhlasilo s úspornými návrhy mezinárodních věřitelů 37 procent Řeků. Naopak 46 procent by v referendu řeklo "ne".

To je poměrně velká změna oproti minulému týdnu, kdy ještě v Řecku standardně fungovaly banky. Tehdy by se podle průzkumu vyslovilo proti návrhům 57 procent Řeků a naopak jen 30 procent by s nimi v referendu souhlasilo.

1.7.2015 09:09 | Naděje na dohodu pomohla americkým akciím

Tři nejsledovanější burzovní indexy v USA zakončily úterní obchodování s kladným výsledkem.

Průmyslový trh Dow Jones si připsal 0,13 procenta a skončil na 17 619,51 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 vzrostl o 0,27 procenta na 2063,12 bodu. Index technologického trhu Nasdaq posílil o 0,57 procenta a obchodování zakončil na hodnotě na 4986,87 bodu.

Celou zprávu o včerejším vývoji na americké burze si přečtěte ZDE

S P

Index Standard & Poor 500 v úterý vyrostl o 0,27 %. Foto: Reuters

1.7.2015 09:26 | Euroskupina posunula jednání, začne až v 17:30

Změna plánu, ministři financí zemí eurozóny nakonec zahájí společnou telekonferenci o šest hodin později. Na žádost některých ministrů tak jednání Euroskupiny začne až v 17:30.

1.7.2015 09:43 | Vidina nové dohody pomáhá evropským akciím. Evropské burzy otevřely ve středu v zelených číslech

Evropské akciové trhy začaly středu podle očekávání růstem:

Evropský akciový index FTSEUROFIRST 300 rostl o 0,5 %.

Britský index FTSE 100 rostl o 0,8 %.

Francouzský CAC 40 si připsal 0,9 %.

Španělský index IBEX rostl o 0,8 %.

Německý index DAX přidal 1 %.

Index EURO STOXX 50 vyrostl o 0,8 %.

FTSEURO500Index FTSEUROFIRST 300 přidal 0,5 procenta. Foto: Reuters

1.7.2015 10:20 | O Řecku bude jednat i ECB

Situací v Řecku se bude zabývat i Evropská centrální banka. Jednat by se mělo v poledne a na programu mají být mimo jiné další záchranné půjčky pro řecké banky (ELA).

1.7.2015 10:24 | Pražská burza zahájila obchodování růstem

Od začátku obchodování v 9:00 roste i pražský akciový trh. V 10:20 dopoledne byl burzovní index PX v zisku 0,17 procenta.

1.7.2015 10:35 | Podle Osborna je Británie připravena na nejhorší

Britský ministr financí George Osborne ve středu uvedl, že je důležité vyřešit aktuální nejistou situaci a zajistit hospodářskou a finanční stabilitu v celé Evropě bez ohledu na výsledek nedělního referenda.

"Britský postoj k této rozvíjející se krizi je jasný. Doufáme v nejlepší, ale jsme připraveni na nejhorší a uděláme vše nezbytné k ochraně naší ekonomiké stability," uvedl Osborne.

1.7.2015 10:48 | Čína chce jednotnou Evropu a silné euro

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying řekla ve středu na tiskové konferenci, že Čína je pro sjednocenou Evropu a silné euro. Čínský premiér Li Keqiang zase uvedl při návštěvě Bruselu, že Čína bude i nadále kupovat dluhopisy eurozóny.

"Doufáme, že hlavní věřitelé Řecka budou pokračovat ve vyjednávání a pokusí se dosáhnout dohody co nejdříve," uvedla Hua Chunying.

1.7.2015 11:03 | Euroskupina obdržela nový řecký návrh

Podle zpravodaje španělského deníku El Mundo bylo jednání Euroskupiny odloženo kvůli tomu, že řecká vláda podala věřitelům nový návrh. Ministři financí eurozóny se proto musí s dokumentem nejdříve seznámit.

1.7.2015 11:18 | Výroba v Řecku klesá už desátý měsíc v řadě

Řecká produkce zaznamenala největší propad za poslední dva roky a klesá už desátý měsíc v řadě. Index nákupních manažerů (PMI), který značí sentiment ve výrobním sektoru, klesl na 46,9 procenta z květnových 48 procent, což je druhá nejnižší hodnota za poslední dva roky. Jakákoliv hodnota PMI pod 50 procent značí zhoršení ekonomiky výrobního sektoru. V uplynulém měsíci bylo Řecko jedinou zemí v rámci eurozóny, jejíž PMI je nižší než 50 procent.

1.7.2015 11:31 | Tsipras píše věřitelům: Přijmeme vaše podmínky výměnou za třetí záchranný program

Řecký premiér Alexis Tsipras je údajně připraven akceptovat všechny podmínky věřitelů z uplynulého víkendu, pokud ti budou souhlasit s několika drobnými změnami. Na svém webu to píše britský deník Financial Times.

Noviny se odkazují na dvoustránkový dopis, který odeslal Tsipras hlavám Evropské komise, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky - Jeanu-Claudovi Junckerovi, Christine Lagardeové a Mariovi Draghimu. Dokument má sloužit jako doplnění úterního návrhu řecké vlády, který žádá o třetí záchranný program a tím i o nových 29 miliard eur (790 miliard korun).

Požadované změny se mají týkat daňové a důchodové reformy, které navrhují věřitelé. V prvním případě chce Tsipras 30procentní slevu na dani pro obyvatele řeckých ostrovů (věřitelé požadují plošné zvýšení daně z přidané hodnoty). U druhého návrhu požaduje řecká vláda, aby se nový věk pro odchod do důchodu - 67 let - začal uplatňovat až od roku 2022, a nikoliv okamžitě.

1.7.2015 11:37 | Evropské trhy po zevřejnění Tsiprasova dopisu silně rostou

Dopis řeckého premiéra, ve kterém píše, že Řecko je ochotno přijmout podmínky, poslal evropské akcie vzhůru. Hlavní akciové indexy v Evropě jsou až o 2,5 procenta výše.

EU akcie

1.7.2015 11:53 | Reuters: Některé pasáže Tsiprasova dopisu budou pro Euroskupinu nepřijatelné

Podle zdroje agentury Reuters obsahuje Tsiprasův dopis pasáže, které budou pro ministry financí eurozóny těžko přijatelné.

1.7.2015 12:01 | Schäuble: Řecko by si mělo udělat jasno v tom, co chce

Německý ministr financí Wolgang Schäuble podle agentury Reuters řekl, že řecké návrhy v tuto chvíli nepřináší žádný důvod pro další vyjednávání. Nové podmínky jsou totiž podle něj nejasné, a země by si tak nejdříve měla vyjasnit, co vlastně chce.

1.7.2015 12:10 | Celý dopis Alexise Tsiprase hlavám věřitelských institucí
1.7.2015 12:27 | Klimeš: Tsiprasovou kapitulací nic nekončí

klimes 54Podle listu Financial Times řecký premiér Alexis Tsipras nabídl věřitelům takřka bezpodmínečnou kapitulaci. Aby si udržel tvář, žádá jen o drobné úlevy, které věřitelé jistě rádi odkývají. Ale tím přece nic nekončí.

Tsipras dovedl Řecko na samý okraj bankrotu, a i když se nyní poskytne Řecku další 29miliardový eurový záchranný balík a Evropská centrální banka opět rozjede ve velkém financování vyschlých řeckých bank, ekonomické škody po Tsiprasovi jsou už tak velké, že půjde jen o další čekání na čtvrtý záchranný balík.

Celý komentář Davida Klimeše si přečtěte ZDE

1.7.2015 12:51 | Zatímco Řecko je před krachem, Němci se chlubí vyrovnaným rozpočtem

Německo bude v příštím roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, příjmy a výdaje budou 312 miliard eur (8,5 bilionu korun). Ve středu to na tiskové konferenci oznámil ministr financí Wolfgang Schäuble. Meziročně se objem rozpočtu zvýší o 3,4 procenta, podle Schäubleho to odpovídá očekávanému růstu nominálního HDP.

Celý článek o plánech německého ministra si přečtěte ZDE

1.7.2015 13:18 | Merkelová: Nemá smysl vyjednávat o dalším záchranném balíku před nedělním referendem

Německá kancléřka Angela Merkelová znovu vystoupila na tiskové konferenci. "Před nedělním referendem nelze jednat o novém záchranném programu," prohlásila. 

Opět však zdůraznila, že Německu se může v budoucnu dařit pouze, pokud se bude dařit celé Evropě. "Chci aby Evropa vyšla z této krize silnější," řekla.

MerkelováNěmecká kancléřka Angela Merkelová během svého středečního projevu v Bundestagu.  Foto: Reuters

1.7.2015 13:36 | Nesplacení částky MMF může mít dopad na poskytování úvěrů Řecku

Nesplacení částky 1,5 miliardy eur MMF nebude mít vliv na schopnost Evropského nástroje finanční stability (EFSF) splácet svým věřitelům dluhopisy. Ve středu to uvedl EFSF v oficiálním vyjádření na svých stránkách.

Nicméně bude mít dopad pro poskytování úvěrů EFSF Řecku, což může mít pro zemi silně negativní důsledky.

1.7.2015 13:53 | Vyjednávání o novém záchranném programu mohou zabrat týdny

Podle zdrojů deníku Wall Street Journal se o novém programu může jednat i několik týdnů. Vyjednávání navíc nemohou začít před nedělením referendem. 

1.7.2015 14:09 | Tsipras pouze taktizuje, řekl slovenský ministr financí Kažimír

"Požadovat prodloužení programu v posledních hodinách jeho fungování vnímám jako záměr, který se dá vysvětlit následovně: předložíte nesplnitelný požadavek, my ho musíme odmítnout a potom to můžete doma interpretovat jako nepřátelský akt," prohlásil pro slovenskou televizi TA3 slovenský ministr financí Peter Kažimír. Řecký premiér Tsipras tak podle něj pouze taktizuje před nedělním referendem.

V dnešním telefonickém jednání ministrů eurozóny Kažimír neočakává žádné přelomové rozhodnutí. "Přelomové rozhodnutí by mohlo být z řecké strany, kdyby vláda změnila postoj k hlasovaní v referendu, změnila pokládanou otázku nebo by referendum zrušila," řekl.

1.7.2015 14:21 | Podmínky řeckého referenda nesplňují mezinárodní standardy

Agentura AP přinesla zprávu, že podle Rady Evropy řecké referendum nesplňuje mezinárodní standardy. 

1.7.2015 14:33 | Dopad řeckého krachu na Česko by byl minimální

Podle studie expertů ministerstev financí a průmyslu a České národní banky by případný řecký krach Česko příliš neovlivnil. Krátkodové problémy by mohli mít jen vývozci. Více o vládním dokumentu čtěte ZDE.

1.7.2015 14:51 | Řecká vláda od nástupu do funkce neudělala vůbec nic, řekl německý ministr financí

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble dnes v německém parlamentu ostře vystoupil proti řeckému premiérovi Tsiprasovi a jeho vládě. "Tato vláda neudělala od nástupu do funkce nic," řekl. Vláda podle ministra pouze překračuje předchozí závazky a situace se od nástupu Tsiprase dramaticky zhoršila.

"Pouze porušují dříve domluvené závazky. Nevíme, jestli řecká vláda uspořádá referendum ani jestli bude pro nebo proti. Nemůžete od nás při vší upřímnosti čekat, že s nimi budeme v takové situaci jednat. Musíme počkat co se v Řecku stane," pronesl.

1.7.2015 14:54 | Schäuble: Řecké referendum se nemusí vůbec konat

Schäuble také naznačil, že nedělní řecké referendum se nemusí vůbec konat. Pravděpodobně tak navázal na zprávu Rady Evropy, podle které nesplňuje referendum mezinárodní standardy.

1.7.2015 15:12 | Hollande: Je naší povinností udržet Řecko v eurozóně

Francouzský prezident Francois Hollande je o poznání smířlivější než ostře vystupující Německo. "Je naší povinností udržet Řecko v eurozóně. Záleží to na Řecku, ale záleží to i na nás. Jako Evropan nechci rozloženou Evropu," prohlásil s tím, že podporuje dialog a nepodporuje neústupnost a rozepře.

"Dohoda musí přijít hned, nemůže být odkládána. Čekali jsme již příliš dlouho," řekl prezident. "Pokud se tak nestane a budeme čekat na referendum, je to riziko. Můžeme tak vstoupit do období zmatků, můžeme vstoupit do neznáma.

1.7.2015 15:19 | Zaměstnanci řeckého ministerstva financí dávají svůj názor viditelně najevo

Souběžně se středečními jednáními mezi evropskými představiteli vyvěsili zaměstnanci řeckého ministerstva financí obrovský transparent, který naléhá na řecké voliče, aby hlasovali proti návrhům věřitelů.

Transparent v překladu říká "Ne vydírání a úsporným opatřením".

1.7.2015 15:39 | Papež: V centru řešení řecké krize musí zůstat důstojnost člověka

Papež František ve středu vybídl evropské lídry, aby při řešení řecké krize činili zodpovědná rozhodnutí. V centru debaty musí zůstat lidská důstojnost, uvádí se podle agentury Reuters v prohlášení Vatikánu.

"Důstojnost člověka musí zůstat v centru každé politické a technické debaty i při vytváření zodpovědných rozhodnutí," upozorňuje se v prohlášení, podle kterého nejvyšší představitel katolické církve vybízí všechny věřící, aby se modlili za řecký lid.

František ústy vatikánského mluvčího Federica Lombardiho rovněž vyjádřil znepokojení nad řeckou dluhovou krizí. "Chce vyjádřit svou blízkost všemu řeckému lidu", citovala Lombardiho agentura ANSA.

1.7.2015 15:43 | Proč případné nedělní referendum nesplňuje evropské standardy?

Referendum o přijetí návrhu věřitelů, který nabízel Řecku finanční podporu výměnou za reformy, nebude odpovídat evropským standardům, pokud se uskuteční v neděli. Řekl to generální tajemník Rady Evropy (RE) Thorbjorn Jagland.

Norský politik v čele RE upozornil na to, že mezinárodní standardy doporučují, aby referenda byla vyhlašována s minimálně dvoutýdenním předstihem. Navíc lidem musí být předložena jasná otázka a hlasování by měli sledovat mezinárodní pozorovatelé.

Referendum "bylo vyhlášeno tak stručným oznámením, že to samo o sobě je velký problém", řekl Jagland. Problémem je podle něj i skutečnost, že "otázky předložené lidem... nejsou moc jasné".

Dlouhý text otázky pro referendum v první části zní "Měl by být přijat návrh dohody předložený 25. června euroskupině Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem, sestávající ze dvou částí tvořících celý návrh?" a druhá část přesně jmenuje oba dokumenty.

1.7.2015 15:51 | Slovenský ministr financí: Řecké banky po referendu nemusí znovu otevřít s eurem jako hlavní měnou

Slovenský ministr financí Peter Kažimír sdělil přes svůj účet na síti Twitter, že by Řecko mělo upustit od nedělního referenda v případě, že chce dosáhnout pokroku ve vyjednávání o záchraně. Uvedl také, že neočekává výrazný průlom ve vyjednáváních ještě během středy.

Varoval také, že v případě odmítnutí podmínek v nadcházejícím referendu, nemusí řecké banky znovu otevřít s eurem jako hlavní měnou. Jinými slovy "ne" v referendu znamená "ne" euru.

1.7.2015 16:15 | Americké akcie následují vývoj v Evropě. Rostou až o jedno procento

Hlavní zámořské indexy otevřely ve středu v zelených čislech. Následují tak Evropské trhy, které reagují na nový vývoj řecké krize.

Průmyslový index Dow Jones si připisuje 0,9 procenta. Největší akciový index Standard & Poor's 500 roste o 0,81 procenta na 2 079,85 bodech. Index technologického trhu Nasdaq posiluje o 0,91 procenta.

1.7.2015 16:29 | Babiš: Eurozóna není schopna řešit krizi v Řecku

Český ministr financí Andrej Babiš dnes prohlásil, že je rád, že Česko není členem eurozóny. "Je vidět, že eurozóna není schopna to řešit," řekl. Eurozóna podle něj měla problém totiž řešit už před pěti lety. "Tehdy Řecko bylo de facto taky před bankrotem. Tenkrát ale byli hlavními věřiteli soukromé banky a různí investoři. A v roce 2010 se stalo, že soukromé investory nahradily státní instituce a přehodily dluh na daňové poplatníky členských států," dodal.

1.7.2015 16:35 | Bulharsko, Litva nebo Lotyšsko: Jsme mnohem chudší, ale máme disciplínu

Některé státy východní Evropy nesouhlasí s ustupováním řecké vládě premiéra Tsiprase v otázce obrovských dluhů. Argumentují především tím, že jsou mnohem chudší než Řekové, ale důsledněji provedli reformy. Řecko volající po pomoci a odpuštění části dluhů vyplácí svým obyvatelům mnohem vyšší důchody a platy než většina zemí ve východní, střední a jihovýchodní Evropě.

Podrobnosti ZDE

1.7.2015 16:37 | Tsipras: Referendum bude, volte "ne"

Řecký premiér vystoupil s očekávaným televizním projevem. Potvrdil v něm, že se referendum bude konat. Zároveň apeloval na Řeky, aby volili proti věřitelským opatřením. "Nedělní referendum ale není o členství v eurozóně," prohlásil v přímém přenosu.

"Mzdy a penze nebudou ztraceny. Nepřijdete o úspory," slíbil premiér Řekům. Právě reforma penzí je jedním z požadavků věřitelů. "Beru na sebe plnou zodpovědnost za rychlé řešení, a to bezprostředně po referendu."

A jak zveřejnil i na svém twitterovém účtu, po ohlášení referenda byly Řecku nabídnuty lepší podmínky, zvláště co se týče restrukturalizace dluhu.

Tsipras dále prohlásil, že bojuje za penze řeckých důchodců.

1.7.2015 17:43 | V tuto chvíli by měla jednat euroskupina

Ministři financí zemí eurozóny podle předchozích informací měli v 17:30 zahájit společnou telekonferencina které budou dále řešit řeckou krizi.

1.7.2015 17:48 | Dijsselbloem: Je tu malá šance na pokrok

Předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem prohlásil, že dnes je malá šance na pokrok v řešení krize. "Probereme návrhy Atén, ale po posledním (Tsiprasově) projevu je tu jen malá šance na pokrok," řekl Dijsselbloem novinářům.

1.7.2015 17:52 | EU nemůže pomáhat Řekům proti jejich vůli, říká Donald Tusk

Předseda Evropské rady Donald Tusk řekl, že EU nemůže Řekům pomáhat proti jejich vůli. "Vyčkejme na výsledky referenda," napsal na svém twitterovém účtu.

1.7.2015 17:57 | Euro klesá k dolaru

Euro dnes na devizovém trhu kleslo k americkému dolaru. Investoři po nejnovějších signálech z Řecka obrátili pozornost na solidní data z ekonomiky USA a vyhlídky na tamní zvýšení úrokových sazeb ještě během tohoto roku.

1.7.2015 18:17 | Pražská burza rostla

Pražská burza druhý den po sobě rostla a smazala už víc než polovinu pondělního propadu vyvolaného obavami z bankrotu Řecka. Index PX v prvním prázdninovém dni přidal 0,52 procenta na 986,61 bodu. Vzestup akcií Erste Bank a telekomunikačního operátora O2 převážil nad ztrátami cenných papírů energetické společnosti ČEZ a Komerční banky.

1.7.2015 18:24 | Američtí investoři doufají ve vyřešení řecké krize, akcie rostly

Americké akcie v první polovině dnešního obchodování posilovaly díky nadějím investorů na řešení řecké dluhové krize. K růstu akciového trhu přispěly rovněž příznivé údaje o vývoji ekonomiky Spojených států.

1.7.2015 18:39 | V řecké vládní koalici to vřelo kvůli výdajům na obranu

Řecká vládní koalice se ocitla v ohrožení kvůli údajným plánům na hluboké škrty ve výdajích na obranu. S nimi nesouhlasí ministr obrany a šéf menší koaliční strany Nezávislí Řekové Panos Kammenos, informovala dnes řecká média. Úřad vlády chystané úspory v armádě ale později popřel, čímž ale podle agentury Reuters zřejmě také popřel obsah posledního, úterního dopisu premiéra Alexise Tsiprase věřitelům ohledně nabídky na omezení vojenských výdajů.

1.7.2015 18:48 | Skončila telekonference ministrů financí eurozóny
1.7.2015 18:51 | Euroskupina vyčká na výsledky řeckého referenda

Podle slovenského ministra financí Petera Kažimíra se ministři zemí eurozóny shodli na tom, že neučiní žádné další rozhodnutí ve věci řecké krize do doby, než v neděli proběhne řecké referendum.

1.7.2015 20:17 | Věřitelé nebudou před referendem jednat z Řeckem

Před nadcházejícím řeckým referendem o podmínkách mezinárodních věřitelů pro Řecko se žádná další jednání s Aténami konat nebudou. Po dnešní mimořádné telekonferenci ministrů financí eurozóny to uvedl jejich šéf, Nizozemec Jeroen Dijsselbloem. Řekové mají o podmínkách pomoci mezinárodních věřitelů rozhodovat v neděli.

 

1.7.2015 20:33 | Euroskupinu dnešní Tsiprasovo prohlášení nenadchnulo

Belgický ministr financí Johan Van Overtveldt pro Financial Times řekl, že dnešní Tsiprasův proslov euroskupinu znepokojil. "Cítili jsme mix vzteku a zklamání," řekl ministr.

1.7.2015 20:47 | ECB ponechá program nouzového financování řeckých bank na současné úrovni

Evropská centrální banka ponechá program nouzového financování pro řecké banky na současné úrovni 89 miliard eur (2,4 bilionu korun).

1.7.2015 21:50 | Řecká opozice: Přivedli jste zemi k bankrotu

Vůdce nejsilnější opoziční pravicové strany Nová demokracie a bývalý premiér Antonis Samaras obvinil Tsiprasovu vládu ze lží a z toho, že přivedla zemi k bankrotu.

Samaras vyjádřil naději, že v referendu, které zpochybnil jakožto porušující mezinárodní standardy, převáží rozum a že voliči budou většinou hlasovat 'ano'.

Vůdce konzervativců obvinil Tsiprasův kabinet, že "vyhodil do povětří" to, čeho Řecko dosáhlo za poslední více než tři desítky let členství v Evropské unii. O premiérovi pak řekl, že nemá odvahu říci obyvatelům země, že sám nyní prosí o novou mezinárodní úvěrovou pomoc za mnohem tvrdších podmínek, než jakým byli doposud občané vystaveni.

1.7.2015 21:55 | Merkelová a Renzi vyzvali Řecko k přijetí reforem

Italský premiér Mattero Renzi dnes v Berlíně vyzval Atény k respektování pravidel a přijetí potřebných reforem. Německá kancléřka Angela Merkelová na společné tiskové konferenci se svým italským protějškem prohlásila, že dohoda s krachujícím Řeckem o případné další úvěrové pomoci není možná do nedělního řeckého referenda o nabídce věřitelů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru