Poprvé na konci července obléknou fotbalisté Sparty nové dresy s logem nového sponzora. Bude jím sázková společnost Synot Tip ze skupiny Synot miliardáře a senátora Iva Valenty. Zatím minimálně do roku 2017.

Sparta našla v Synot Tipu, zároveň partnerovi celé ligy, titulárního sponzora po víc jak dvou sezonách. Do jara 2013 byla jejím hlavním sponzorem také sázková firma – Fortuna. Ta ale kvůli své nové strategii zacílené na polský trh od elitního pražského týmu odešla.

Loňskou sezonu dresy klubu z Letné nesly reklamu Blesk Energie společnosti EP Energy Trading majitele Sparty Daniela Křetínského.

"V minulosti jsme prokázali, že jsme připraveni generálního partnera nemít, pokud by jím neměla být společnost, které si vážíme," říká Křetínský s tím, že nabídky na spojení řady firem se Spartou byly, ale žádná taková, aby stála za to.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Cenu sponzoringu Sparta ani Synot neoznámily. Má se za to, že Fortuna v minulosti za podobné plnění, jaké teď bude mít Synot, platila 20 milionů korun ročně. Celé lize Synot přispívá vyššími desítkami milionů.

Synot chce kromě Sparty dál spojovat své jméno s ligou, s klubem FC Slovácko a FK Jablonec. Spojení se Spartou, věří Valenta, pomůže také mezinárodní prezentaci značky. Skupina Synot je stále silnější v zahraničí. Podniká v řadě zemí Evropy.

Nový kamarádšoft

Možná ale mnohem víc než o spojení Synot Tipu a Sparty jde o spojení dvou mogulů českého byznysu.

"Nejde jen o propojení na sportovním a mediálním poli, ale o krok, jímž jsme se my dva, zástupci velkých mezinárodních skupin, dostali blíž k sobě. Z toho pak může vykrystalizovat další spolupráce v byznysu," věří Valenta.

Skupina Synot s ročními tržbami přes 12 miliard korun podniká na trhu loterií, obchoduje také s nemovitostmi a aktivní je v IT. Křetínského klíčovou podnikatelskou aktivitou je Energetický a průmyslový holding, strojírenská EP Industries, vlastní také mediální dům Czech News Center.

Při prezentaci čerstvého spojení Synotu a Sparty byly ve čtvrtek v pražském hotelu Intercontinental přítomni oba majitelé. A poměrně otevřeně hovořili o svých dalších plánech v napojení na fotbal.

"První etapa zviditelnění firmy ve fotbale přes Synot ligu je v běhu. K tomu začíná druhá etapa, produktové zviditelnění některých našich společností," vysvětluje Valenta motivaci sponzoringu s tím, že jelikož skupina podniká také v řadě zemí Evropy, podobně přemýšlí i o možnosti partnerství lig a klubů v zahraničí.

S Křetínským prý Valenta uzavřel hecířskou sázku o tom, že Sparta vyhraje příští sezonu titul a Synot Tip se dostane do první ligy mezi sázkovými kancelářemi, kde to za Tipsportem a Fortunou zatím vypadá spíš na ligu druhou.

Jak na to zareagují u Synotu, zatím Valenta neprozradil. Křetínského plány jsou jasné. A jako každý rok se celkové vyhlídky klubu odrazí od kvalifikace do Ligy mistrů.

Titul, Liga mistrů a nutné posily

"Plán je zřejmý. Vyhrát Synot ligu, hrát evropské poháry. Chybí mi do ideálních představ ještě dvě jména posil. Tomáš Rosický a Václav Kadlec," prohlásil dobře naladěný Křetínský. Rosický je sice vázán smlouvou v londýnském Arsenalu, spekuluje se ale o jeho odchodu. "Pokud by Tomáš odešel jinam, ne k nám, budu zklamaný," říká Křetínský.

Majitel Sparty se také vyjádřil k odchodu opory Sparty z minulé sezony Pavla Kadeřábka do německého Hoffenheimu: "Respektovali jsme přání hráče. Já si to nepřál. Prosazoval jsem, aby případně odešel až po kvalifikaci na Ligu mistrů."

Do hodnocení nového systému rozestavení Sparty (3-5-2) ordinovaného koučem Zdeňkem Ščasným se s omluvou, že není expert, pouštět nechtěl. Nicméně ujistil, že klub i přes kumulovanou ztrátu posledních let přesahující miliardu korun hodlá dál "ze svého" dotovat. "Čistá dotace vlastníka je ročně v průměru 100 milionů korun. Jsou vždy dvě možnosti. Buď se dostaneme do Ligy mistrů a můžeme být v plusu, nebo nastává deficitní scénář," konstatuje.