V Řecku skončilo referendum o podmínkách mezinárodních věřitelů pro poskytnutí další finanční pomoci této silně zadlužené zemi. Vláda premiéra Alexise Tsiprase lidem doporučila, aby návrh zahrnující tvrdá úsporná opatření odmítli, opozice naopak obyvatele vyzývala, aby jej přijali.
Varufakis tvrdí, že v případě odmítnutí návrhu budou muset věřitelé Aténám okamžitě poskytnout příznivější podmínky. Podle některých vysokých činitelů eurozóny je však takováto představa naprosto falešná, píše agentura Reuters. Napětí v Řecku tento týden vzrostlo poté, co byla vláda nucena uzavřít banky a omezit výběry z bankomatů.
Představitelé některých evropských zemí referendum označují za hlasování o setrvání Řecka v eurozóně, která nyní kvůli vývoji v Řecku čelí největší krizi od svého vzniku před 15 lety. Podle některých hlasů je ve hře dokonce i setrvání Řecka v Evropské unii.
On-line reportáž
Řecký ministr financí Janis Varufakis včera obvinil mezinárodní věřitele z terorismu, kterého se podle něj dopouštějí tím, že mezi obyvateli Řecka zasévají strach. Dodal, že je připraven odstoupit, pokud voliči doporučení vlády neuposlechnou.
Po pátečních demonstracích, kterých se zúčastnilo více než 50 tisíc lidí, byl v Řecku v sobotu klid. Země se připravovala na dnešní referendum. V ulicích byly vidět projevy zastánců i odpůrců hlasování. Místní tisk se snažil na poslední chvíli vyzvat občany k účasti. Titulní stránky hlásaly: ""Zachraňte vlast!" či "Ano! Budeme žít a bojovat!"
Volební místnosti se otevřely v 7 hodin řeckého času, zavřou v 19 hodin (volí se tedy od 6 do 18 hodin SELČ). První spolehlivé výsledky by mohly být k dispozici zhruba dvě hodiny po uzavření volebních místností.
V posledních průzkumech byly oba tábory vyrovnané.
K referendu musí přijít nejméně 40 procent oprávněných voličů. Těch je v zemi celkem 9,8 milionu.
That's the card voters will be using tomorrow. #PulsGrecji pic.twitter.com/Pc6q1yfOIJ
— Jakub Krupa (@JakubKrupaFE) 4. Červenec 2015
Referendum bedlivě sledují finančníci v celé Evropě. V britské bance Barclays se v neděli sejdou v 18 hodin, uvedl mluvčí. Krom toho mají na celý víkend naplánovány telekonference a rozhovory s klienty, píše německý Die Welt. Chystají se i francouzští experti z Exane BNP Paribas: po referendu po 20. hodině budou mít telekonferenci. Analytici z Hargreaves Lansdown v Londýně mají v neděli večer zůstat doma, v pondělí ale musí přijít do kanceláří už brzy ráno.
Prognózy, co bude po referendu, zatím nejsou příliš optimistické. S temnou předpovědí ohledně Řecka přišel v sobotu například institut Economist Intelligence Unit (EIU). Zemi podle něj po referendu ovládne nestabilita, vzroste politický extremismus.
V referendu předpovídá vítězství odpůrců návrhu věřitelů. Poté se podle něj ještě zvýší sociální napětí a politická propast mezi obyvateli Řecka.
Polské ministerstvo financí je spolu s centrální bankou připraveno intervenovat na devizovém trhu v případě, že výsledek řeckého referenda povede k nadměrnému oslabení polského zlotého. Uvedl to podle agentury PAP polský ministr financí Mateusz Szczurek.
"Máme rozsáhlé devizové rezervy, a to jak na straně vlády, tak na straně centrální banky," řekl ministr. "Pokud by tedy zlotý nadměrně oslabil, jsme já i guvernér (centrální banky Marek) Belka v případě potřeby připraveni intervenovat," dodal.
Day of Reckoning for Greek Banks and Eurozone’s Central Banker http://t.co/D0xePOJZ3W via @nytimesworld #EUpol pic.twitter.com/5Az9zxzPzi
— EUwatch Info Hub (@EUWatchers) 5. Červenec 2015
Řecká vláda si od referenda slibuje, že získá silný mandát pro další jednání s věřiteli. To bude platit, jen pokud většina Řeků řekne NE nabízenému záchrannému programu. Vláda Alexise Tsiprase znovu požaduje po věřitelích prominutí části dluhu, který tvoří gigantických 177 procent řeckého HDP (Česko je pod 60 procenty). Věřitelé ale chtějí zpět všechny své peníze a po Řecích požadují další úsporná opatření. Ministr financí Janis Varufakis zároveň zdůrazňuje, že NE v referendu neznamená NE pro euro. Řekové chtějí zůstat v eurozóně.
6 months of economic unraveling for Greece in 6 charts http://t.co/SAMeUnYMib pic.twitter.com/vH1Gp8eyMF
— Bloomberg Business (@business) 4. Červenec 2015
Greece divided on eve of referendum http://t.co/OJl1nbYAWi pic.twitter.com/fIcOGosEHT
— Bloomberg Markets (@markets) 4. Červenec 2015
TSIPRAS expected to vote the next minutes in this school in Athens working-class-neighborhood Kypseli. #OXI @welt pic.twitter.com/ydu3c6Gdl5
— Martin Heller (@Ma_Heller) 5. Červenec 2015
Tsipras arrives to the polling station in Athens pic.twitter.com/UtO6Us0ULZ
— Jakub Krupa (@JakubKrupaFE) 5. Červenec 2015
Pro ANO, tedy pro přijetí podmínek mezinárodních věřitelů a pokračování záchranného programu, hlasoval řecký prezident Prokopis Pavlopulos. "Nezávisle na výsledku musíme následující těžkou cestu zvládnout společně," apeloval na řecký lid.
Stejně už hlasovalo také několik prominentních politiků. Například tři bývalí premiéři Kostas Karamanlis, George Papandreu a Antonis Samaras. Ten je současným vůdcem řecké opozice a předsedou konzervativní strany Nová demokracie.
"Můj život se za posledních pět let velmi zhoršil, ale nevěřím tomu, že volba NE přinese lepší budoucnost," říká volič.
'My life changed to worse a lot over last 5y, but I don't believe that a no vote wd bring better future' #PulsGrecji pic.twitter.com/HxeNSzJZ5i
— Jakub Krupa (@JakubKrupaFE) 5. Červenec 2015
"Hlasovala jsem NE, nikoli ANO, což je volba, na které trvají naši evropští partneři. Jsem téměř už čtyři roky bez práce a říkala jsem si, že musím být trpělivá... Už mám ale dost nouze a nezaměstnanosti," řekla agentuře Reuters třiačtyřicetiletá volička z Atén.
"Hlavním důvodem většiny hlasujících pro ANO je strach z opuštění EU," komentuje situaci novinář Jakub Krupa.
Most of the yes voters quote they fear of leaving the EU as the most important reason to vote this way #PulsGrecji
— Jakub Krupa (@JakubKrupaFE) 5. Červenec 2015
"Můžete ignorovat vůli jedné vlády, ale ne vůli celého národa. Jsem si jistý, že otevřeme novou cestu pro všechny evropské národy," řekl Tsipras podle agentury DPA u hlasovacího boxu.
Kto wygra referendum? A co nas to obchodzi? Graj Panagiotis! pic.twitter.com/eAvdtICjBg
— Jacek Tacik (@jacektacik) 5. Červenec 2015
Do crowdfundingového projektu na stránkách Indiegogo již bylo na splátku řeckého dluhu MMF vybráno v přepočtu 43,6 milionu korun. Nejvíce pak podle nejnovějších dat přispívají Britové a Němci.
As the campaign hits €1.2m most contributors are from UK, Germany and France #crowdfundgreece Thanks to all involved! pic.twitter.com/9VngM6Owze
— Greek Bailout Fund (@GreekBailout) 2. Červenec 2015
Today we're supporting #democracy–for a better future for all of us, in #Greece and Europe. http://t.co/4YHWbWeq6h pic.twitter.com/iYZrXQZWax
— Alexis Tsipras (@tsipras_eu) 5. Červenec 2015
V období od roku 2010 do roku 2014 narostl o 35 procent počet Řeků, kteří si sáhli na život, a o 270 procent počet Řeků, kteří jsou v depresi.
Griechenland: Der Syriza-Wahlkampf - eine einzige Halbwahrheit http://t.co/4oBrnCkAkA pic.twitter.com/crNmdia0cy
— DIE WELT (@welt) 5. Červenec 2015
Evropská centrální banka je připravena učinit dodatečná opatření, pokud to bude nezbytné, řekl to dnes ráno agentuře Reuters člen rady banky Benoît Cœuré. "V následující situaci velké nejistoty v Evropě a ve světě si je ECB jistá, že když bude potřeba, abychom udělali víc, uděláme víc. Najdeme potřebné nástroje. Naše vůle jednat v tomto případě by měla být nezpochybnitelná," uzavřel Cœuré.
Four photos from Tsipras's visit to the polling station #PulsGrecji pic.twitter.com/WVUkVtfDDI
— Jakub Krupa (@JakubKrupaFE) 5. Červenec 2015
Pokud řečtí voliči v dnešním referendu odmítnou požadavky mezinárodních věřitelů a nakonec budou nuceni odejít z eurozóny, případná nová drachma nebo jakákoli dočasná platební jednotka by zpočátku výrazně oslabila. Shodují se na tom analytici, které oslovila agentura Reuters. Někteří z nich upozorňují, že hodnota nové měny by mohla spadnout až na pětinu současné hodnoty eura.
Řecká vláda chce vítězství NE a zároveň zůstat v eurozóně. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz ale dnes německému rozhlasu řekl, že to není možné. Případné odmítnutí věřitelských návrhů na pokračování záchranného programu bude v důsledku znamenat vystoupení Řecka z eurozóny.
Greece must introduce another currency if 'no' vote wins, says Schulz http://t.co/9ZLEWA1TNX pic.twitter.com/tKNtWFj4w6
— Kathimerini English (@ekathimerini) 5. Červenec 2015
Martin Schulz: Neues Angebot für Griechenland? "Das ist vorbei" http://t.co/OVGhQqKtOS pic.twitter.com/qE9u9QwLqz
— DIE WELT (@welt) 5. Červenec 2015
Řecký ministr financí Janis Varufakis potvrdil, že když Řekové v referendu řeknou ANO, odstoupí ze své funkce. Reportérovi německého Bildu ale zároveň řekl, že ANO většinu nezíská.
"Měl by být přijat návrh, který byl předložen Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem na jednání euroskupiny 25. 6. 2015?"
RTing this: This is what the #Greferendum ballot paper looks like translated into English. Any questions? #Greece. pic.twitter.com/D32p5stEfE
— Damian Mac Con Uladh (@damomac) 5. Červenec 2015
"Ve chvíli, kdy někdo zavede novou měnu, odchází z eurozóny. To jsou ty faktory, které mi dávají určitou naději, že lidé dnes nebudou volit 'ne'," řekl předseda Evropského parlamentu Martin Schulz v dnešním vysílání rozhlasové stanice Deutschlandfunk. Jeho rozhovor byl předtočen, Schulz odpovídal už ve čtvrtek.
Eurozóně náleží 59 procent z řeckého dluhu. Devět procent pak připadá Mezinárodnímu měnovému fondu a šest procent Evropské centrální bance.
Who owns #Greece debt? Our updated data on it here http://t.co/gkBZYPFIae pic.twitter.com/HmoHMTkrxL
— Open Europe (@OpenEurope) 3. Červenec 2015
Interestingly, for vote to be valid it's got to be a cross, not an 'x'. #Greferendum #PulsGrecji pic.twitter.com/cPSeXV3eq1
— Jakub Krupa (@JakubKrupaFE) 5. Červenec 2015
Před budovou školy sedí čtyřicetiletá matka dvou dětí a čeká, až úředníkům skončí pauza na oběd. Přiznává, že se ještě nerozhodla, jak bude volit. Bojí se o svou práci, ale ještě víc se bojí toho, že její děti vyrostou v zemi mimo Evropskou unii. "Naši politici jsou ti nejhorší z nás. Nemáme vůdce," vysvětluje. "Tohle je stejně tak naše vina, jako je to vina Evropské unie. Vinit se může každý. Sem jsme se nikdy neměli dostat," říká a dodává, že bude volit bez ohledu na své výhrady. "Vždycky jsem volila. Když nevolíte, necháváte rozhodnutí na někom jiném," uzavírá.
"Dnes Řekové rozhodují o osudu naší země. Hlasujeme ANO pro Řecko, hlasujeme ANO pro Evropu," uvedl ve volební místnosti opoziční vůdce a bývalý premiér Antonis Samaras.
Oficiální stránky referenda, kde budou zveřejňovány výsledky. Sledovat je můžete zde.
All eyes will be on the official #Greferendum results website later. http://t.co/5Ib24xZsgB pic.twitter.com/OPLAQxVZdp
— Damian Mac Con Uladh (@damomac) 5. Červenec 2015
Greeks will vote for ‘hope, democracy, dignity,’ says PASOK chief http://t.co/GxvwAsgUS9 pic.twitter.com/KVtwioOc8D
— Kathimerini English (@ekathimerini) 5. Červenec 2015
Alexis Tsipras (40), který je nejmladším premiérem Řecka od roku 1865, je mnohými označován jako nekompetentní a nevyzpytatelný politik. Podle jiných ale může být mistrným taktikem, jehož židli možná nepodrazí ani pozitivní, ani negativní výsledek dnešního referenda. Jako lídr země, kterou převzal před půl rokem těsně před propastí státního bankrotu, dal šéf radikální levice v jednání přednost eskalaci před kompromisem či kapitulací.
Tsipras si před půl rokem voliče získal kritikou úsporných opatření předchozí vlády, která k nim ale byla donucena Bruselem za dva balíky finanční pomoci (celkem 240 miliard eur).
Část voličů si mohl získat Tsipras i nekonvenčním vystupováním, včetně oblečení (dodnes nenosí k obleku kravatu, neměl ji ani loni v září při setkání s papežem Františkem). Když při první oficiální zahraniční cestě ve funkci premiéra dostal od italského předsedy vlády Mattea Renziho kravatu jako dárek, řekl, že si ji vezme až na oslavu úspěšné dohody s věřiteli.
Pokud se jakýmkoli způsobem podaří vyřešit řeckou krizi, ať už záchranou Řecka, nebo jeho odchodem se skupiny zemí platících eurem, může to zlepšit pohled Čechů na eurozónu. Vyplynulo to z vyjádření státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize.
"Ukáže to, že systém je nastaven dobře, že jedna nemocná země nenakazí všechny ostatní," řekl Prouza. Eurozóna je podle něho silnější než v minulosti, kdy ekonomické problémy jižních států dopadly i na další země.
Většina Čechů podle průzkumů dlouhodobě odmítá přijmout euro. Prouza soudí, že za tímto postojem nejsou fakta, ale záporné emoce, jež lze měnit jen obtížně. "Eurozóna funguje, je silná, je to výrazně lepší aranžmá než mít 19 jednotlivých měn místo jedné," zdůraznil Prouza.
Tři hodiny jízdy od Atén leží Sparta. V časech vypjaté evropské krize stojí za zmínku, že ji na troskách opuštěné antické Sparty založili Němci. Ve Spartě dnes žije pouze dvacet tisíc lidí, ale patnáct až dvacet barů a kaváren s prostornými venkovními zahrádkami je narváno hosty. Humanitární krize, o které mluví řecká vláda, není vidět ani cítit.
"Tohle si musíš zapamatovat. Je to možná naposledy, co lidé takhle vyrazili ven," říká u stolu jedné zahrádky Spyros, architekt a čerstvý třicátník. "Je jasné, že se po zítřku všechno dále zhorší."
Celou reportáž Tomáše Lindera ze Sparty najdete na stránkách časopisu Respekt.
Podle informací stanice BBC bude ministr financí Janis Varufakis ještě dnes v noci jednat s řeckými bankami.
Greek finance minister @yanisvaroufakis & Bank of Greece to hold emergency meeting with banks late tonight after poll result, I've learned
— Robert Peston (@Peston) 5. Červenec 2015
Jak jsou na tom evropské státy se stereotypy? Kdo je podle států EU nejarogantnější a nejpracovitější? O stereotypech mezi občany Evropské unie píše britský The Independent.
Řecko má zásoby ropy na šest měsíců a zásoby léků na čtyři měsíce, řekl ministr financí Janis Varufakis. Země se podle něj chystá na jakýsi stav ekonomického obležení. O tom, co se začne dít, pokud Řekové řeknou v referendu NE, píše na stránkách časopisu Respekt Jiří Sobota.
Bezprostředně po vyhlášení výsledků referenda, v němž občané Řecka hlasují o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize, spolu budou telefonicky hovořit francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová.
Do jednání se mají zapojit i další evropští lídři, napsal francouzský nedělní Le Journal du dimanche (JDD). Některá další média však uvádějí, že se jejich oficiální vyjádření k Řecku dá očekávat spíše až v pondělí, po sečtení všech odevzdaných hlasů.
Hollande podle svého nejbližšího okolí údajně poznamenal, že bude dál naléhat, aby Řecko setrvalo v eurozóně, ať již hlasování dopadne jakkoli. S Merkelovou má jednat o tom, jak pokračovat v řešení řecké krize poté, co se voliči vyjádří.
Řecká vláda levicového premiéra Alexise Tsiprase tvrdí, že v případě odmítnutí dohody s věřiteli kabinet získá silnější mandát pro vyjednání výhodnějších podmínek pro Řecko. V opačném případě je ale vláda ochotna se podřídit věřitelům.
Spekuluje se, že v případě řeckého 'ne' věřitelé nebudou mít náladu Řekům ustupovat o nic více než v minulosti. V této souvislosti se podle řeckého listu Ta Nea hovoří o takzvaném "Gremainu", kdy Řecko setrvá v eurozóně, ale jeho zdroje zcela vyschnou, protože věřitelé už Aténám nic nepošlou.
Řekové jsou rozdělení. Podle průzkumů to vypadá, že dělicí čáru tvoří věk, sociální situace a politické preference. Mladí, senioři, chudí a levicově nebo nacionalisticky smýšlející lidé budou dnes volit NE. Lidé ze střední třídy, středního věku a středoví voliči budou volit ANO, píše list The Wall Street Journal.
Řecko by mohlo nabídnout daňovou amnestii všem Řekům, kteří mají peníze na švýcarských kontech, napsal list The Guardian s odvoláním na respektovaný švýcarský deník Neue Zürcher am Sonntag Zeitung. Lidé s penězi ve švýcarských bankách by se mohli vyhnout testnímu stíhání, pokud zaplatí daň 21 procent z nepřiznaných příjmů.
Na švýcarských kontech mají Řekové miliardy eur, odhady se ale liší a uvádějí dvě miliardy až 200 miliard eur. Návrh musí po dohodě se Švýcarskem schválit řecký parlament.
Ministr financí Janis Varufakis řekl serveru CNBC, že pokud v refrendu zvítězí možnost NE, vláda by se mohla s věřiteli dohodnout do 24 hodin.
Jen několik minut zbývá do chvíle, kdy se v Řecku uzavřou hlasovací místnosti. Průzkumy, na které se odvolávají zahraniční média, ukazují, že Řekové se přiklonili k možnosti NE.
V Řecku i ve zbytku Evropské unie se napjatě čeká na výsledek referenda. Nejvyšší evropští představitelé v čele s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem chtějí hlasování konzultovat hned, jakmile bude jasný výsledek. Jejich reakce se ale očekávají spíše až v pondělí.
Průběh vlastního hlasování byl poměrně klidný, zájem voličů byl však podle odhadů o něco slabší než při lednových volbách, kdy k volebním urnám dorazily dvě třetiny oprávněných voličů.
Svůj hlas odevzdali všichni významní vládní i opoziční politici. Šéf levicové vlády Alexis Tsipras a ministr financí Janis Varufakis, kteří vyzvali k rozhodnému 'ne' věřitelům, dnes řekli, že referendum je vítězstvím demokracie. Prezident Prokopis Pavlopulos pak zdůraznil, že je zejména zapotřebí, aby země zůstala jednotná.
Hollande se podle francouzského nedělníku Le Journal du Dimanche nechal slyšet, že bude dál naléhat, aby Řecko zůstalo v eurozóně, ať už hlasování dopadne jakkoli.
I v případě takzvaného "grexitu", tedy odchodu Řecka z eurozóny, by Evropská centrální banka (ECB) měla Řekům zastavit přísun nových eur. Zásoby tvrdé měny, jimiž Atény disponují, zřejmě nebudou stačit na to, aby mohla vláda pokrýt všechny své závazky. To by vládu patrně donutilo začít vydávat dlužní úpisy, jimiž by platila státním zaměstnancům a které by použila i k výplatě důchodů.
Kupní síla dlužních úpisů, ať již na ulici, nebo v zahraničí, by pak byla přímým měřítkem hodnoty nové měny. Hrubé odhady devalvace, kterou by řecká ekonomika potřebovala, aby byla na mezinárodních trzích znovu konkurenceschopná, hovoří o 25 až 30 procentech.
Řecká televize Skai TV zveřejnila první odhady výsledků. Varianta NE nejspíš získala 49–54 procent hlasů; pro ANO hlasovalo 46–51 procent lidí.
Another frm Skai TV puts No on 49% - 54% and Yes on 46% - 51% pic.twitter.com/TAukRdVzSN
— Open Europe (@OpenEurope) 5. Červenec 2015
Podle odhadů z průzkumů provedených mezi řeckými voliči během dnešního referenda se těsná většina hlasujících vyslovila proti dohodě s mezinárodními věřiteli. Podle řeckých médií se na tom shodují všechny agentury, které průzkum provedly.
Podle agentury GPO pro televizi Mega se proti dohodě vyslovilo 51,5 procenta voličů, zatímco 48,5 procenta hlasovalo 'ano', tedy pro dohodu s věřiteli. Podle agentury Metron Analysis pro televizi Ant1 je tábor odpůrců dohody silnější a má 52 procent voličů, zatímco pro dohodu jich bylo 48 procent.
Další dvě agentury přiznávají větší rozpětí v možném výsledku. Institut MRB pro televizi Skai uvádí, že proti dohodě s věřiteli, tedy 'ne', hlasovalo 49 až 54 procent lidí, pro možnost 'ano' pak 46 až 51 procent. Ústav Marc pro televizi Alpha píše o 49,5 procenta až 54,5 procenta mezi odpůrci a 45,5 procenta až 50,5 procenta mezi zastánci dohody.
Jde o výsledky průzkumů provedených během dne telefonicky mezi voliči, nikoliv o takzvané "exit polls", což jsou první odhady na základě dotazů při odchodu voličů z volebních místností.
SYRIZA MEP #Papadimoulis: Greek people are proving they want to remain in Europe as equal members and not as debt colony #Greece #referendum
— Kathimerini English (@ekathimerini) 5. Červenec 2015
No explanation needed. Graffiti reads 'poor people vote NO' #impossiblechoice @CNBC @steve_sedgwick @cnbcKaren pic.twitter.com/99rPN4RIXc
— Julia Chatterley (@JChatterleyCNBC) 5. Červenec 2015
Referenda se podle odhadů zúčastnilo asi 65 procent voličů. Nutná byla účast alespoň 40 procent.
Francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová se v pondělí večer sejdou v Paříži, aby projednali výsledky řeckého referenda. Bezprostředně po vyhlášení výsledků referenda spolu budou Hollande a Merkelová telefonicky hovořit.
Hlavní řecký vyjednavač Euclid Tsakalotos naznačil, že v případě vítězství příznivců NE se řecko vrátí k vyjednávání se dvěma novými argumenty: novým mandátem a před několika dny zveřejněnou zprávou Mezinárodního měnového fondu (MMF), hovořící o neudržitelnosti řeckého dluhu. Jednat chtějí Řekové co nejdříve.
Tsakolotos says they'll return to negotiating table with 2 new arguments: a fresh mandate and an IMF report claiming debt Is unsustainable
— Robert Nisbet (@RobNisbetSky) 5. Červenec 2015
Chief negotiator Tsakolotos says they are ready to talk to their creditors as ‘early as tonight'
— Robert Nisbet (@RobNisbetSky) 5. Červenec 2015
Podle řeckého ministra Nikose Pappase by nová dohoda s věřiteli měla vzniknout do 20. července. Tehdy má Řecko splatit Evropské centrální bance 3,49 miliardy eur.
Habemus new deadline. #July20
— Yannis Koutsomitis (@YanniKouts) 5. Červenec 2015
#Greece State Min Papppas says there will be an agreement until July 20.
(the day when ECB's GGB matures)
— Yannis Koutsomitis (@YanniKouts) 5. Červenec 2015
Mluvčí řecké vlády uvedl, že tamní banky mají v úmyslu Evropskou centrální banku (ECB) požádat o navýšení stropu nouzového financování ELA. Informovala o tom agentura Reuters.
V pondělí by se měla potkat pracovní skupina při euroskupině, tedy ministři financí eurzóny.
Eurogroup Working Group to meet in Brussels tomorrow whatever the outcome of the referendum. Our live blog: http://t.co/wsFdYSvU5I #Greece
— Open Europe (@OpenEurope) 5. Červenec 2015
Sečteno je zatím zhruba 9 procent hlasů. Téměř 60 procent voličů hlasovalo pro NE. Sčítání hlasů můžete sledovat zde.
V tuto chvíli je sečteno 15 procent hlasů. Pro NE hlasovalo přes 60 procent lidí, pro ANO se vyslovilo necelých 40 procent voličů.
Řekové už sečetli čtvrtinu hlasů. OXI vede s 60,62 procenty nad NAI.
Řekové se schází na náměstí Syntagma, kde slaví výsledky referenda.
Syntagma Sq right now. Greece awaits the result. https://t.co/RzbX5EpPO9
— Ros Atkins (@BBCRosAtkins) 5. Červenec 2015
Deník ekathimerini.com píše, že se zatím nepřipravuje nouzové setkání ministrů financí eurozóny na pondělí. "Nic takového se nechystá. Ministři by nevěděli, o čem mají diskutovat," řekl anonymně jeden z představitelů eurozóny agentuře Reuters. Výsledek řeského referenda zatím nekomentovala ani Evropská komise.
Stále více je slyšet názory, že opoziční vůdce a bývalý premiér Antonis Samaras by měl rezignovat na funkci lídra strany Nové demokracie – pokud v referendu s přehledem vyhrají odpůrci dohody s věřiteli, jak zatím naznačuje průběžné sčítání hlasů. Uvedl to server The Guardian.
Dokud platí omezený pohyb kapitálu, nedostanou se Řekové ke své hotovosti v bezpečnostních schránkách řeckých bank, řekla náměstkyně ministra financí financí Nadia Valavaniová.
Sečteno je 50 procent hlasů. Náskok příznivců varianty NE se opět zlehka navýšil, v tuto chvíli vede možnost OXI s 61,21 procenty hlasů nad variantou NAI, pro kterou hlasovalo 38,79 procent Řeků.
BREAKING: Head of German Savings Banks Assoc' - Greeks have broken with the rules of the Euro Zone, Greece should leave the currency bloc
— Reuters Top News (@Reuters) 5. Červenec 2015
Belgický ministr financí je jedním z prvních ministrů eurozóny, který reagoval na zřejmé vítězství NE v řeckém referendu. Podle Johana Van Overtveldta takový výsledek celou věc zkomplikuje, napsala agentura AP.
Van Overtveldt ale řekl televizi VRT, že dveře k jednání s řeckou vládou zůstávají otevřené. Podle něj by rozhovory měly začít "doslova během hodin". Euroskupina podle něj může opět jednat o opatřeních, které "pomohou řecké ekonomice a dají Řekům perspektivu pro budoucnost"
Podle analytika Janise Kutsomitise je Řecko rozdělené: zatímco mladí Řekové hlasovali OXI, starší voliči zvolili NAI, píše list The Guardian.
Ι've been tweeting these past few days on the generational divide in the #Greferendum.
Younger voters: 67% No
Elder: 37% No
— Yannis Koutsomitis (@YanniKouts) 5. Červenec 2015
Americký ekonom Jeffrey Sachs, který požaduje snížení řeckého dluhu, se domnívá, že by šéf Evropské centrální banky měl pomoci znovu otevřít řecké banky: "Doufám, že Mario Draghi sleduje výsledky řeckých voleb. Jeho úkolem je pomoci řeckým bankám, aby se v úterý ráno otevřely. A on to ví."
I hope Mario Draghi is watching the Greek poll returns. it is his job to help Greece to get banks open on Tuesday morning. He knows it.
— Jeffrey D. Sachs (@JeffDSachs) 5. Červenec 2015
Výsledky referenda ocenila i šéfka francouzské nacionalistické strany Národní Fronta. Podle ní je dnešní hlasování velkou lekcí demokracie.
Belle et grande leçon de démocratie que ce NON grec. Les peuples sont de retour ! #Greferendum MLP
— Marine Le Pen (@MLP_officiel) 5. Červenec 2015
Premiér Tsipras už se telefonicky spojil s několika evropskými představiteli. Mluvil i s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem.
Polská premiérka Ewa Kopaczová okomentovala výsledky referenda. Podle ní se Řekové stali obětí politického populismui. Řecko by mělo púodle ní odejít z eurozóny.
Polish PM Ewa Kopacz to @N24: If the predictions are confirmed then only one option remains for #Greece: Exit from the Eurozone."
— Open Europe (@OpenEurope) 5. Červenec 2015
Polish PM Ewa Kopacz: "Greeks, whom I respect tremendously, have fallen victim to a populistic political charge." No "set script" now.
— Open Europe (@OpenEurope) 5. Červenec 2015
V nejbližších hodinách bude klíčová reakce Evropské centrální banky. Řecké banky melou z posledního a v pondělí se zřejmě ocitnou bez hotovosti. ECB je může držet nad vodou, nebo nemusí - a pokud by se striktně držela pravidel, měla by Řecko odstřihnout. I tady je ovšem situace nejasná, protože ECB je zároveň odpovědná za stabilitu evropských finančních institucí. Mario Draghi je v tuto chvíli člověk, který toho může hodně rozhodnout, píše na stránkách časopisu Respekt Jiří Sobota.
Německý vicekancléř Sigmar Gabriel řekl listu Tagesspiegel, že řecký premiér Alexis Tsipras "spálil poslední most ke kompromisu". Podle něj je nyní těžké si představit rozhovory o novém záchranném programu poté, co Řekové odmítli pravidla eurozóny.
BREAKING: German Vice Chancellor Gabriel - Tsipras has torn down last bridge of compromise. #GreeceReferendum #GreekCrisis
— Reuters Top News (@Reuters) 5. Červenec 2015
Promluvil řecký ministr financí Janis Varufakis. S tímto odvážným ne zítra vybídneme naše partnery, abychom našli společnou řeč, uvedl. Podle něj mají Řekové už dost šetření.
Podle agentury Reuters euro po řeckém referendu oslabilo.
BREAKING: Euro falls as Greece votes 'No' to bailout package. #GreeceReferendum #GreekCrisis
— Reuters Top News (@Reuters) 5. Červenec 2015
Po desáté hodině večer jsou sečteny tři čtvrtiny hlasů. Téměř 62 procent voličů se vyjádřilo pro NE, necelých 38,4 procenta voličů pro ANO.
Angela Merkelová a Francois Hollande svolali na úterý summit eurozóny.
BREAKING: #Merkel and #Hollande have called for a special #Eurozone summit on Tuesday to discuss #Greek bailout - AFP
— Conflict News (@rConflictNews) 5. Červenec 2015
Bývalý premiér Antonis Samaras a dosud lídr opozice rezignoval na post šéfa strany Nová demokracie.
Samaras, Greek PM 2012-2015 who vowed to "reclaim" Greek cities from migrants, just resigned as leader of his party.
— Daniel Trilling (@trillingual) 5. Červenec 2015
Francouzský nedělník Le Journal du Dimanche (JDD) s odvoláním na jeho nejbližší okolí dnes uvedl, že Hollande chce nezávisle na výsledku referenda i nadále naléhat na to, aby Řecko setrvalo v eurozóně.
"Ne pěti rokům pokrytectví, ne dalším škrtům, ano skutečnému vyjednávání," okomentoval výsledky referenda řecký ministr financí Janis Varufakis.
"S tímto výsledkem dostal premiér (Alexis Tsipras) jasný mandát od řeckého lidu," dodal mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis. Podle něj tento mandát znamená, že řecká vláda má bránit svůj postoj vůči mezinárodním věřitelům a také svůj návrh, který věřitelům předložila. "Opravdové vyjednávání musí začít dnes v noci," řekl Sakellaridis.
Ekonomický komentátor britského listu The Guardian Larry Elliot soudí, že věřitelé by měli respektovat výsledek řeckého referenda a dát Řecku něco, aby mohlo překonat krizi.
"Věřitelé budou v pokušení nechat Řeky chvíli se smažit a zjistit, zda několik týdnů ekonomiky bez hotovosti dokáže to, co referendum nedokázalo: změnit režim. Tsipras bude pod tlakem, aby rezignoval a vypsal nové volby, pokud se ekonomické zprávy budou zhoršovat, a to by mohlo skončit zvolením vlády, která se více přizpůsobí zbytku Evropy."
Věřitelé by měli respektovat výsledek referenda, uvědomit si, že musejí Řecku něco dát, aby zabránili eskalaci krize mimo veškerou kontrolu a měli by si uvědomit, že snížení dluhu musí být výslovnou součástí finančního balíčku, který pomůže nejslabšímu členovi eurozóny překonat nekolik příštích let. Zjednodušeně: měli by zkusit méně biče a více cukroví."
Na burzách v Asii se začalo obchodovat a jednotná evropská měna euro hned v úvodu prudce oslabila. Podle analytiků tak reaguje na průběžné výsledky referenda v Řecku, kde voliči zřejmě většinou hlasů odmítli dohodu se zahraničními věřiteli. K dolaru euro ztrácelo 1,4 procenta na 1,0955 USD, k japonskému jenu pak 2,1 procenta na 133,50 JPY.
Klesají i kurzy australského a novozélandského dolaru, ztráty dosahují až 0,8 procenta. Zájem je naopak o americký dolar. Ten k jenu přidával 0,6 procenta na 122,05 JPY.
Podle premiéra Alexise Tsiprase referendum ukázalo, že demokracii nelze vydírat. Řekové podle něj nerozhodovali o tom, zda chtějí nebo nechtějí zůstat v Evropě.
"Jsme připraveni pokračovat ve vyjednávání s plánem reforem," uvedl. K vyjednávacímu stolu podle něj Řecko vyrazí už v pondělí. Cílem Atén přitom bude obnovení bankovního systému, uvedla s odkazem na Tsiprase agentura Reuters.
Premiér také oznámil, že požádá řeckého prezidenta, aby na pondělní ráno svolal svolal schůzku lídrů politických stran.
Sčítání hlasů řeckého referenda se blíží ke konci. V tuto chvíli je sečteno téměř devět desetin odevzdaných hlasů. Zastánci varianty NE zvítězili s 61,46 procenty hlasů, pro ANO se vyslovilo 38,54 procent voličů.
Nedělní on-line zpravodajství končí, děkujeme za pozornost. V tuto chvíli je sečteno bezmála 90 procent hlasů. Situaci v Řecku budeme sledovat také v pondělí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist