Slovensko bylo v červnu sedmý měsíc po sobě v deflaci. Spotřebitelské ceny v zemi v meziročním srovnání stejně jako jako v předchozích dvou měsících klesly o 0,1 procenta. Informoval o tom dnes místní statistický úřad. Analytici očekávali, že země se již z deflace vymaní.

V meziměsíčním srovnání ceny zboží a služeb v červnu zpomalily tempo růstu na 0,1 procenta po květnovém nárůstu o 0,3 procenta.

Ceny potravin, které mají značný podíl na spotřebitelském koši, na Slovensku v červnu v meziročním srovnání stouply druhým měsícem po sobě. V červnu zrychlily tempo růstu na 0,4 procenta z 0,1 procenta v květnu.

Slovensko bylo v deflaci už větší část minulého roku. Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a podniky k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost.

Slovenská centrální banka (NBS) očekává, že země bude v deflaci celý tento rok. Pokles spotřebitelských cen by ale měl být podle poslední prognózy mírnější, než NBS původně čekala.