Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Sněmovní hospodářský výbor se bude zabývat mj. novelou zákona o významné tržní síle a novelou zákona o pozemních komunikacích. Novelou zákona o významné tržní síle se bude zabývat také zemědělský výbor.

Žilina. Slovenský závod automobilky Kia Motors bude mít konferenci k výsledkům za první pololetí.

Brusel. Evropská komise by měla představit dlouhodobé plány na změny v obchodování s emisními povolenkami.

Kyjev. Ukrajinská ministryně financí Natalija Jarešková bude jednat s věřiteli o restrukturalizaci dluhu.

New York. Americký finanční ústav Bank of America, který je podle výše aktiv největší bankou v USA, zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.

Podle MMF nemusí Řecku stačit dohodnutá finanční pomoc. Navrhuje větší oddlužení

Případného řeckého bankrotu se nemusí česká ekonomika obávat-Ilustrační foto.Záchranný program pro Řecko ve výši až 86 miliard eur, který byl předmětem jednání v Bruselu, nemusí stačit, země potřebuje mnohem větší snížení dluhu ze strany Evropské unie. Vyplývá to ze studie Mezinárodního měnového fondu, do které měla možnost nahlédnout agentura Reuters.

Jak dodal nejmenovaný představitel MMF, oddlužení dá Řecku šanci, aby v zemi došlo k oživení ekonomiky, a bude potřeba v případě, že má Mezinárodní měnový fond i nadále zůstat zapojený do jakéhokoliv nového řeckého programu.

Podle materiálu z dílny ministrů financí eurozóny ale Řekové musí nejprve splnit balíček tvrdých reforem, aby mohli uvažovat o nové pomoci až do výše 86 miliard eur. Řecký parlament se má pustit právě ve středu do schvalování prvních reforem, aby mohly rozhovory o pomoci formálně začít.

Čínská ekonomika ve druhém kvartále vzrostla o sedm procent

Čínský jüan neboli renminbi (Ilustrační foto)Čínská ekonomika ve druhém letošním čtvrtletí rostla, hrubý domácí produkt se meziročně zvýšil o sedm procent. To je o něco vyšší hodnota, než jakou předpokládali analytici. I v prvním letošním čtvrtletí byl zaznamenán růst o sedm procent, tehdy šlo nicméně o nejslabší čtvrtletní výkon od začátku roku 2009 v souvislosti s dopady globální finanční krize, uvedla agentura AP.

Maloobchodní tržby vzrostly v prvním pololetí tohoto roku o 10,4 procenta, investice pak o 11,4 procenta, oznámili na tiskové konferenci čínští statistici. Komunističtí vůdci se snaží nasměrovat čínskou ekonomiku k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu, založenému spíše na domácí spotřebě než na vývozu a investicích. 

Evropské banky zaznamenaly vyšší poptávku po hypotékách a firemních půjčkách

Zájem o hypoteční, spotřebitelské a firemní úvěry v eurozóně ve druhém čtvrtletí vzrostl. Poptávku pomohly zvýšit nízké úrokové sazby, oznámila v úterý Evropská centrální banka (ECB). Bankovní domy přitom očekávají další nárůst poptávky i v tomto čtvrtletí, ukázaly výsledky pravidelného čtvrtletního průzkumu o poskytování půjček bankami.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

ECB na začátku tohoto roku oznámila, že se rozhodla zahájit takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje tištění nových peněz a nákupy vládních dluhopisů. Uvedla tehdy, že do ekonomiky eurozóny bude od března pumpovat asi 60 miliard eur měsíčně. Program by měl trvat minimálně do září příštího roku, takže celkem by měla banka ekonomice dodat asi 1,1 bilionu eur (téměř 30 bilionů korun).

Sondáže se zúčastnilo 142 největších bank v měnové unii. Výsledky ukazují, že extrémně uvolněná měnová politika začíná podporovat zájem o firemní půjčky, tu ve druhém kvartále zaznamenalo 13 procent bank. Největší vliv uvolněné měnové politiky je ale možné pozorovat u půjček na bydlení a u spotřebitelských úvěrů, zaznamenala jej téměř polovina bankovních domů.

Ministra průmyslu Mládka má nahradit tajemník pro EU Tomáš Prouza

Jan MládekPo nedávných schůzkách Jana Mládka s vládním i stranickým šéfem Bohuslavem Sobotkou se zdálo, že ze sebe ministr průmyslu hrozbu odvolání setřásl. Opak je ale pravdou, další vlna ostřelování se na Mládka chystá na podzim, až se začne jednat o rozpočtu. 

O tom, že Jan Mládek přijde o křeslo ministra průmyslu, se v politických kuloárech mluví už od dubna. Za tu dobu slyšel řadu důvodů − jednou, že má moc vřelý vztah k Rusku, jindy nerozhodný přístup k těžebním limitům, potřetí malou mediální prezentaci. Jádrem problému je ale 14 mi­liard korun na rozvoj vysokorychlostního internetu, o které se pře Mládek s ministrem vnitra Milanem Chovancem.

Na ministerské křeslo má usednout Tomáš Prouza, tajemník pro evropské záležitosti na Úřadu vlády, a jeho pozice se má ujmout kariérní diplomat Rudolf Jindrák. 

Ceny ropy v úterý večer smazaly své odpolední ztráty

Africká ropná velmoc Nigérie zvažuje konec dotování pohonných hmot a privatizaci čtyř rafinérií - Ilustrační foto.Světové ceny ropy v úterý smazaly počáteční až tříprocentní ztráty, jimiž reagovaly na dohodu o omezení íránského jaderného programu výměnou za odvolání sankcí proti Teheránu. K večeru oba hlavní typy suroviny obchodované na světových burzách mírně získávaly, když začalo být většině investorů zjevné, že dohoda nebude znamenat okamžité zrušení sankcí na íránský vývoz ropy.

Cena severomořské ropy Brent před osmou hodinou večerní přidávala 20 centů na 58,05 dolaru za barel. Předtím sestoupila až na 56,43 dolaru. Americká lehká ropa WTI posílila zhruba o půl dolaru na 52,70 dolaru po předešlém propadu až na 50,38 dolaru. Dohoda mezi světovými mocnostmi a Teheránem by měla vést k postupnému zvyšování vývozu ropy z Íránu. Vývoz ropy z této země se v důsledku sankcí snížil téměř o polovinu zhruba na milion barelů denně.