Řecký parlament v noci ze středy na čtvrtek schválil většinou hlasů první strukturální reformy, které požaduje eurozóna výměnou za příslib nového mezinárodního záchranného programu pro zadluženou členskou zemi Evropské unie. Ve jmenovitém hlasování svůj souhlas vyslovila naprostá většina poslanců. Reformy ale prošly jen díky podpoře opozice.

Navzdory výzvám premiéra Alexise Tsiprase přijetí norem nepodpořily skoro čtyři desítky zástupců vládní levicové strany Syriza. Ministerský předseda přitom nabádal svůj poslanecký klub, aby reformy, které mají přinést dohodu s mezinárodními věřiteli o nové záchranné půjčce, schválil jednomyslně.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Tsipras spolustraníkům nejprve pohrozil, že v opačném případě podá demisi. Krátce před hlasováním ale své varování zmírnil vyjádřením, že nebude utíkat před zodpovědností.

Pro přijetí reforem hlasovalo 229 poslanců ve 300členném parlamentu, 64 jich bylo proti a šest se zdrželo hlasování. Z vládního tábora čítajícího 162 zákonodárců jich podpořilo změny jen 124. Souhlas vyjádřilo všech 13 poslanců, kteří náleží k menší koaliční formaci Nezávislí Řekové. Vládě přišla na pomoc také více než stovka poslanců tří proevropských opozičních stran. Tradičně proti byli komunisté a neonacisté ze strany Zlatý úsvit.

Řecký ministr životního prostředí a energetiky a vůdce levého křídla strany Syriza Panajotis Lafazanis po hlasování oznámil, že dá svou funkci k dispozici, bude-li premiérem vyzván. Lafazanis byl jedním z rebelů, kteří se postavili proti dohodě nebo se zdrželi hlasování. "Pokud v kterémkoli okamžiku budu vyzván, dám svou funkci premiérovi k dispozici," konstatoval.

Ministr nevěří, že Řecko čekají předčasné parlamentní volby. "Jsme zákonodárci této vlády, celým srdcem ji podporujeme. Podporujeme účast hnutí Syriza ve vládě a podporujeme premiéra. Nepodporujeme záchranný balík," shrnul Lafazanis stanovisko vnitrostranické opozice.

Řecko urgentně potřebuje peníze, protože v pondělí musí splatit splátku Evropské centrální bance ve výši 3,5 miliardy eur. Pokud by tak neučinilo, nemohla by ECB dále pomáhat tamním bankám. Evropská komise ve středu navrhla řešit okamžité finanční potřeby Řecka půjčkou ze staršího krizového fondu, který v minulosti společně vytvořily všechny země Evropské unie (Evropský finanční stabilizační mechanismus; EFSM).

Klíčové jsou reformy

Řecko mělo ale finanční pomoc dostane přislíbenou až od chvíle, co schválí tvrdě vyjednané reformy. Mezi nimi jsou změny pravidel daně z přidané hodnoty, úpravy penzijního systému a řízení statistického úřadu. Navíc země bude muset odevzdat řecký státní majetek ve výši 50 miliard eur do nově zřízeného svěřenského fondu, který má majetek restrukturalizovat a prodat.

V dalších dvou dnech bude muset dohodu parlament schválit, a dát tak souhlas s vyjednáváním o třetím záchranném programu také parlamenty několika členských zemí eurozóny, například Německa, Nizozemska či Finska.

Podle Mezinárodního měnového fondu ale 86 miliard eur zemi nemusí stačit a Řecko potřebuje větší oddlužení. Tím zároveň fond podmiňuje svou další pomoc.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
12:47
On-line reportáž začíná

Vítáme vás u on-line reportáže, v níž budeme sledovat další vývoj řecké krize. Dnes večer bude řecký parlament schvalovat dohodu a reformy, na kterých se v pondělí dohodli zástupci země s EU. Pokud reformy Řecko schválí, dostane okamžitě finanční pomoc a následně i další záchranný balík. Pokud reformy odmítne, bude muset vystoupit z eurozóny.

12:50
Sobotka: Návrh na okamžitou pomoc ze staršího krizového fondu odmítáme

To, že chce Evropská komise Řecku poslat peníze ze staršího krizového fondu, se nelíbí premiéru Bohuslavu Sobotkovi.

"Já předpokládám, že ten návrh bude muset být projednáván na radě ministrů financí Ecofin, a pozice naší vlády k tomuto návrhu je odmítavá," řekl Sobotka. Vláda se podle něj domnívá, že by komise měla hledat jiné řešení.

"Protože už na konci roku 2010 byl závěr Evropské rady o tom, že tento mechanismus už nebude po roce 2013 používán. A vzhledem k tomu, že máme rok 2015, tak už by používán být neměl," dodal.

12:52
Řecké banky zítra neotevřou

Řecké banky zůstanou zavřené i ve čtvrtek, sdělilo ve středu ministerstvo financí v Aténách. Ty bankovní pobočky, které jsou otevřeny pro důchodce, ale budou nově moct zpracovávat platby přes kreditní karty a provádět další transakce, uvedl úřad. Banky v zemi, která stojí na pokraji bankrotu, vláda kvůli stále masovějšímu výběru vkladů uzavřela na konci června.

Řečtí vládní činitelé tento týden sdělili, že banky se neotevřou, dokud jim Evropská centrální banka (ECB) nezvýší limit nouzového financování. Vedení ECB by mělo o této otázce znovu jednat ve středu večer, uvedla agentura Reuters.

Otevřené bankovní pobočky budou moci kromě plateb přes kreditní karty vyřizovat i daňové a další platby státu nebo platby účtů za služby elektráren, vodáren a plynáren. Budou také moct převádět peníze mezi účty v rámci téže banky.

Bankomaty vydávají pouze omezený denní příděl 60 eur (zhruba 1625 korun) na jeden účet. V několika otevřených pobočkách v zemi si důchodci a nezaměstnaní bez bankovních karet mohou vybírat 120 eur na týdne.

13:01
Straničtí kolegové Merkelové se bouří. Část jich odmítá hlasovat pro záchranný balík

Vlna nevole vůči pondělní dohodě se zvedá i mezi spolustraníky kancléřky Angely Merkelové. Ti nesouhlasí s novým záchranným programem pro Řecko. "Nechte nás říct OXI," říká jeden z poslanců CDU/CSU. Očekává se, že v pátek bude padesát spolustraníků Merkelové hlasovat proti schválení návrhu.

13:08
Sedm miliard je málo

Sedm miliard eur navržených Evropskou komisí z Evropského finančního stabilizačního mechanismu by nemuselo stačit.

13:18
Poslankyně Syrizy vyzvala k hlasování proti záchrannému balíku

Předsedkyně řeckého parlamentu a spolustranice premiéra Alexise Tsiprase Zoi Konstantopoulouová vyzvala zákonodárce, aby dnes hlasovali proti dohodě uzavřené s věřiteli.

13:28
Výprodej řeckých ostrovů

Řecko má nejčlenitější pobřeží v celé Evropské unii. Pokud by země vystoupila z eurozóny, ztratila by měnová unie více než 30 procent délky svého pobřeží. Helénská republika se může pyšnit přibližně dvěma tisíci ostrovy, které tvoří celou pětinu rozlohy země. Obydlených je však pouze 169.

Kolik z nich je ve vlastnictví řecké vlády, se neví přesně, přesto jich je několik na prodej. Do fondu ve výši 50 miliard eur, který Řecko musí vytvořit a nad nímž bude bdít Mezinárodní měnový fond, by mohly přispět i peníze právě z prodeje ostrovů. Na stránkách společnosti Private Islands Online lze některé ostrovy koupit dokonce za cenu nižší, než stojí dům v luxusní čtvrti Londýna.

Fotogalerii s bližšími informacemi si můžete prohlédnout zde.

13:36
Varufakis v kritice nepolevuje

Bývalý ministr financí Janis Varufakis při vystoupení v parlamentu opět vyjádřil svůj negativní postoj k vývoji v posledních dnech. Podle něj je zcela zásadní věcí restrukturalizace dluhu. "Ta však přijde, až zkrachuje i další program," dodal.

13:40
Cameron: Odpis části dluhu je nutný

Premiér Velké Británie David Cameron řekl, že snížení dluhu Řecku je nutné. "Odpuštění části dluhu je potřeba," řekl Cameron. Reagoval tak na včerejší zprávu Mezinárodního měnového fondu, dle které je řecký dluh za současné situace neudržitelný.

14:01
Noční hlasování parlamentu má v Řecku dlouhou tradici

Řečtí poslanci musí v případě důležitých zákonů či hlasování o důvěře tradičně čekat až do pozdní noci, aby mohli odevzdat svůj hlas. Nejinak tomu bude i dnes. Obrnit trpělivostí se musí nejen zákonodárci, ale i novináři, kteří o pozdních zasedáních podle agentury DPA hovoří jako o noční můře.

Parlamentní debata před hlasováním o důležitých věcech trvá podle stanov zákonodárného sboru tři dny. Ve třetím a posledním dni se pak musí nejdéle o půlnoci začít hlasovat. V rámci zrychleného řízení se postup zkracuje na jeden den, zahájit hlasování se musí rovněž nejdéle o půlnoci. To je také případ dnes schvalovaného úsporného programu.

Teoreticky mohou poslanci o zákonech a dalších opatřeních rozhodovat mnohem dříve, ale má to jeden háček, jak upozorňuje DPA. Mnoho poslanců vnímá debatu jako příležitost, jak v plénu hovořit o ústředních tématech, a tak se přinejmenším ve svých volebních okrscích dostat na televizní obrazovky. Proto se o slovo pravidelně hlásí desítky poslanců, čímž se rokování protahuje.

14:07
Více než polovina členů vedení Syrizy je proti tvrdým reformám
14:11
V Aténách se demonstruje

Odpůrci dohody, kteří dnes demonstrují v Aténách, přirovnávají Evropskou unii k postavě Dartha Vadera ze ságy Hvězdné války.

demonstrace

14:16
Řečtí poslanci už o dohodě jednají. Hlasovat budou až večer

Řecký parlament jedná o nových úsporných opatřeních, o kterých má ještě dnes pozdě v noci hlasovat. K reformám, mezi kterými je mimo jiné zvýšení daně z přidané hodnoty, rozšíření daně za luxus, zvýšení odvodů pro podnikatele a omezení předčasných důchodů, se předlužené Řecko zavázalo výměnou za novou finanční pomoc od eurozóny.

Úvěr, který by mohl dosáhnout objemu až 86 miliard eur, má předluženou zemi zachránit před bankrotem a zajistit její setrvání v eurozóně, tedy ve společenství zemí platících eurem.

Hlasování se očekává až po 23.00. K prosazení reforem bude muset premiér Alexis Tsipras využít opozice, neboť část krajně levicového křídla jeho levicové strany Syriza odmítá na podmínky ujednání s eurozónou přistoupit.

14:18
V Aténách stávkují stovky lidí. Jsou zavřené železniční stanice i mnohé lékárny

Na protest proti chystaným úsporným opatřením vyhlásila na dnešek odborová centrála řeckých státních zaměstnanců ADEDY celodenní stávku. V ulicích jsou stovky lidí.

Podle Reuters je účast na protestech značně omezená. Odpovídají tomu i aktuální průzkumy veřejného mínění, které udávají, že přes 70 procent Řeků se záchranným programem souhlasí. Demonstranti naopak poslance vyzývají, aby se vyslovili proti dalšímu utahování opasků. Požadované reformy považují za vydírání.

Demonstrace v Aténách

V Aténách se stávka částečně dotkla i hromadné dopravy. Uzavřeny zůstaly například železniční stanice, do deváté hodiny ranní nejezdilo metro. Provozovatel metra na svém webu uvedl, že z bezpečnostních důvodů bude v 18.00 uzavřena stanice na centrálním aténském náměstí Syntagma. Zavřené jsou mimo jiné i mnohé lékárny, jejichž pracovníci se ke stávkujícím připojili.

15:36
Euroskupina bude jednat ve čtvrtek dopoledne

Navzdory třenicím ve vládní Syrize členové Euroskupiny očekávají, že reformy řeckým parlamentem projdou. Ve čtvrtek v 11 hodin dopoledne uspořádá Euroskupina telefonickou konferenci ohledně dalšího postupu.

16:37
Ministr pro energetiku: Podporujeme vládu Syrizy, ale budeme hlasovat proti

Řecký ministr pro energetiku Panagiotis Lafazanis prohlásil, že podporuje vládu, ale ne reformy, o kterých se hlasuje.

17:36
Ministr vnitra: Hlasování musí skončit před půlnocí

Podle řeckého ministra vnitra musí parlament reformy odhlasovat před středeční půlnocí, aby dodržel dohody s věřiteli.

17:44
Podle jiných zdrojů má Řecko čas do šesti do rána

Někteří členové Syrizy říkají, že věřitelé dali parlamentu čas do čtvrtečních šesti hodin ráno.

18:16
Babiš: Půjčka Řecku je v případě dostatečných záruk přijatelná

Poskytnutí překlenovací půjčky Řecku ze zdrojů EU je pro Česko přijatelné v případě, že s půjčkou budou spojeny právně závazné záruky, které zabrání ztrátě peněz. Uvedl to dnes podle agentury Reuters ministr financí Andrej Babiš. Více čtěte zde.

18:24
Evropská komise vidí řeckou situaci jinak než měnový fond

Evropská komise vidí ekonomickou situaci v Řecku o něco lépe než Mezinárodní měnový fond (MMF). Podle agentury Reuters komise počítá s tím, že po zavedení reforem bude v roce 2022 poměr řeckého dluhu k HDP země 150 %. MMF odhaduje tento poměr na 170 %.

18:28
Francouzská vláda podpořila řešení řecké krize

Dolní komora francouzského parlamentu podpořila dohodu s Řeckem. Pro hlasovalo 412 poslanců, proti 69. Premiér země Manuel Valls prohlásil, že dohoda je jedinou cestou z krize.

18:30
Tsipras zváží demisi, pokud jej nepodpoří jeho poslanci

Řecký premiér Alexis Tsipras prohlásil, že pokud dnešní hlasování nepodpoří jeho vlastní poslanci ze strany Syriza, bude pro něj "těžké" nadále zůstat ve funkci.

18:44
Není jasné, kolik vládních poslanců nepodpoří reformy

Podle BBC není nadále jasné, kolik vladních poslanců je proti reformám. Odhaduje se, že ze 162 vládních poslanců bude 30 až 40 proti přijetí reforem. Nicméně reformy hodlají podpořit některé opoziční strany. Pozorovatelé soudí, že pokud bude rebelujících vládních poslanců mnoho, povede to k uspořádání nových voleb.

19:15
Turisté i anarchisté v centru Atén

V centru Atén se koná řada protestů. To ale neodradilo některé turisty. Někteří z nich sledovali výměnu stráží u parlamentu, aniž by se nechali rušit nedalekým průvodem anarchistů.

19:49
Policie v ulicích

V ulicích Atén to vře. Pořádková policie je připravena zasáhnout v případě násilností.

19:53
"To nevypadá dobře," říká novinářka o demonstrantech

Jedna z novinářek v Aténách ohodnotila situaci v ulicích kriticky - nevypadá to dobře. Policie má připravené plynové masky, vlastnoručně vyrobeným maskami jsou vyzbrojeni i demonstranti. K větším nepokojům by mohlo dojít poté, co poslanci skončí s hlasováním.

20:14
Situace v Aténách

Atény, protesty proti návrhu věřitelů

Atény, protesty proti návrhu věřitelů

Atény, protesty proti návrhu věřitelů

 

20:21
Demonstranti házejí zápalné lahve, policie odpovídá slzným plynem

Podle informací BBC propukly demonstrace v Aténách v násilí. Demonstranti po polici házeli zápalné lahve, ta odpověděla szlným plynem.

20:26
Další snímky z Atén
20:35
Tsipras hrozí demisí

Řecký premiér Alexis Tsipras spojuje dnešní klíčové hlasování parlamentu o reformách požadovaných mezinárodními věřiteli s vyjádřením důvěry vládě. Pohrozil, že pokud ho nepodpoří všichni poslanci jeho levicové strany SYRIZA, podá demisi, napsal server listu To Vima.

20:53
Tsipras volal prezidentovi

Řecký premiér Alexis Tsipras vedl telefonický rozhovor s prezidentem země Pavlopulosem. Když tak udělal naposledy, bylo to před vyhlášením referenda o návrhu věřitelů.

20:55
Paradox demonstrace: Policisty řídí ministerstvo Syrizy. Ti se teď střetli s aktivisty... Syrizy

Dnešní demonstrace přináší paradoxy. Policisté formálně pod kontrolou Syrizy se střetli s aktivisty Syrizy.

21:00
Ministr financí: Neměli jsme na výběr. Neřekli jsme, že je ta dohoda dobrá

Nový řecký ministr financí Euklid Tsakalotos v parlamentu přiznal, že neví, jestli budou mít reformy správný dopad. "Pondělí byl můj nejtěžší den v životě. Je to rozhodnutí, které na mně bude ležet až do smrti. Neměli jsme na výběr," řekl. "Nikdy jsme neřekli, že je to dobrá dohoda," dodal.

21:27
Video ze začátku střetů

Britsky Guardian přinesl záběry z chvíle, kdy vypukly střety mezi demonstranty a policií v Aténách.

21:32
Agresivních demonstrantů je minimum

Podle BBC je agresívních demonstrantů v Aténách minimum. Německá agentura DPA napsala, že se mezi účastníky poklidného protestu, kterých bylo kolem 12 500, vmísilo asi 200 radikálů, kteří se později oddělili od ostatních a zaútočili na policisty. Po policejním zásahu se dali na útěk. Umírnění manifestanti dál pokračovali v plánovaném pochodu

21:33
Další paradox: Opozice bude bránit vládní návrh

Jeden z komentátorů si všiml dalšího z paradoxů dnešní krize. Řecká opozice brání návrh vlády, přičemž vládní poslanci tento návrh budou napadat.

22:17
Nejhorší nepokoje za tři roky

Nepokoje v Aténách

Nepokoje v Aténách

Nepokoje v Aténách

22:21
Opozice: Tsipras by měl vyloučit vzpurné poslance

Podle předsedy opoziční strany To Potami Stavrose Theodorakise by měl premiér Alexis Tsipras vyloučit ze strany Syriza ty členy, kteří nechtějí přijmout reformy vyžádané věřiteli. Zároveň kritizoval některé poslance Syrizy, že chtějí neodpovědně přivést Řecko zpátky k drachmě. Hovořil dokonce o konspiraci politiků, žádajících návrat k drachmě a zmínil i jejich "pokus o puč".

Dodal také, že jeho strana se nepřipojí do žádné potenciální vládní koalice. "Chceme zůstat 'užitečnou' opoziční stranou," řekl.

Opozice nadále vyjadřuje podporu premiérovi Tsiprasovi.

22:57
Opoziční strana Nová demokracie podpoří reformy

Další opoziční strana, tentokrát Nová demokracie, vyjádřila podporu Tsiprasově vládě.

22:59
Ministr pro ekonomiku a rozvoj: Dohoda je náročná, ale stabilizuje banky

Ministr pro ekonomiku a rozvoj Giorgos Stathakis přiznává, že dohoda uzavřená s věřiteli je složitá, ale stabilizuje řecký bankovní sektor. "Nejhorší, co můžeme udělat, je odvrátit se od reality," řekl Stathakis.

23:01
V Řecku je půlnoc, stále se nehlasovalo

Podle některých hlasů museli Řekové reformy odhlasovat před půlnocí. Ta v Řecku nyní nastala (v zemi je o hodinu více nežli v Česku). K hlasování ale ještě nedošlo.

23:06
Lagardeová: Věřitelé jsou stále blíž k restrukturalizaci řeckého dluhu

Věřitelé Řecka jsou stále blíže k tomu přistoupit na restrukturalizaci řeckého dluhu, uvedla to BBC s odkazem na předsedkyni MMF Christine Lagardeovou.

23:11
Někteří členové opozice mluví o "bruselském puči"

Poslanec Panos Kammenos z koaliční strany Nezávislí Řekové prohlásil, že eurozóna se pokusila o "puč" a svržení vlády. "Pokud tato vláda padne, není zde žádná další naděje pro Řeky ani Evropu," řekl.

S názorem, že se ostatní země EU snažily "svrhnout" vládu Syrizy, protože je příliš levicová, přišlo více vládních poslanců.

23:48
On-line reportáž končí, poslanci dál debatují

Vážení čtenáři, on-line přenos pro dnešek končí. Řecký parlament nadále debatuje. V dalším informování o vývoji řecké krize budeme pokračovat ve čtvrtek ráno. Děkujeme za Vaši přízeň.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist