Výběr spotřebních daní z lihu a tabákových výrobků dlouhodobě zaostává za tím, co předpokládá státní rozpočet. Přestože se sazby spotřebních daní zvyšují, na výběru daní se tato skutečnost neprojevuje zcela úměrně. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad ve své aktuální publikaci EU report 2015.

Úřad loni začal s kontrolou spotřebních daní z lihu a tabáku, která má prověřit, zda celníci vybírají daň v souladu se zákonem, účelně a efektivně. Kontrola má skončit v srpnu a prezident NKÚ Miloslav Kala předpokládá, že její výsledky zveřejní v září.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle údajů ve státním závěrečném účtu vybral stát loni na spotřebních daních 141,3 miliardy korun, což bylo 96,2 procenta rozpočtované částky. Na dani z tabákových výrobků se vybralo zhruba 93 procent plánované částky. V případě lihu se podařilo vybrat téměř o čtyři procenta víc peněz, než předpokládal rozpočet.

Další kontrola zaměřená na spotřební daně začne v září. Kontroloři při ní prověří jejich správu a sledování přepravy zboží v režimu podmíněného osvobození od spotřební daně.

Úřad se zaměřuje i na ostatní daně. Kala řekl ČTK, že NKÚ nyní kontroluje zdaňování nemovitostí, jejich převodů a majetku získaného dědictvím nebo darem. Na příští rok plánuje kontrolu výběru daně z příjmů fyzických osob se zaměřením na dopady změn zákonů. Tato akce ale ještě není schválená, plán kontrolní činnosti na příští rok bude schvalovat vedení úřadu na podzim.

Prezident Kala také předpokládá, že úřad v budoucnu opět prověří, jak se úřadům daří vybírat daň z přidané hodnoty a jak se projevila nová opatření proti únikům na této dani. Úřad letos v dubnu uvedl, že nové mechanismy proti daňovým únikům lepší výběr DPH nepřinesly.

Od příštího roku vstoupí v účinnost nová povinnost plátců DPH podávat kontrolní hlášení. Vláda se navíc nyní snaží ve sněmovně prosadit zavedení elektronické evidence tržeb s účinností od příštího roku. Opoziční ODS a TOP 09 však hrozí, že nedovolí příslušné zákony schválit. Kala očekává, že úřad by se na kontrolu nových nástrojů proti únikům zaměřil až v roce 2017. "Musíme nechat nějakou dobu ta opatření působit a potom teprve zařadit do plánu," poznamenal.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru