Hospodářské reformy naordinované mezinárodními věřiteli zadluženému Řecku nebudou mít úspěch. V rozhovoru s BBC to řekl bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis. Nový záchranný program pro Řecko se podle něj zapíše do historie jako "největší katastrofa" v makroekonomické politice.

Řecký parlament tento týden schválil první strukturální reformy, které požaduje eurozóna výměnou za příslib tříletého záchranného programu v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun). Ten má Řecko ochránit před bankrotem a odchodem z eurozóny.

Řecký premiér Alexis Tsipras podle Varufakise neměl jinou možnost než na reformní požadavky přistoupit. "Dostali jsme na výběr mezi popravou a kapitulací. On se rozhodl pro kapitulaci," řekl bývalý ministr.

Varufakis tento měsíc odstoupil z funkce poté, co Řekové v referendu odmítli podmínky věřitelů pro poskytnutí finanční pomoci. Rezignaci zdůvodnil snahou o usnadnění jednání. Varufakis měl totiž poměrně napjaté vztahy s dalšími ministry financí eurozóny a už dříve kvůli tomu skončil i v roli hlavního řeckého vyjednávače.

Tsipras nakonec tento týden pod hrozbou kolapsu bank a odchodu Řecka z eurozóny přistoupil na prakticky všechny požadavky věřitelů. Varufakis dohodu již dříve označil za "novou Versailleskou smlouvu" a chování věřitelů vůči Aténám za "politiku ponižování". "Trojka věřitelů si Tsiprase vychutnala za každé slůvko kritiky, které na jejich adresu pronesl za posledních pět let," uvedl v pondělí Varufakis.

Noví řečtí ministři, kteří nahradili v Tsiprasově vládě rebely, složili přísahu

Noví řečtí ministři premiéra Alexise Tsiprase složili v sobotu přísahu. Tsipras obměnil svůj kabinet poté, co se někteří z dnes již bývalých ministrů postavili proti podmínkám třetího záchranného balíčku pro Řecko. Nový kabinet mimo jiné znamená novou etapu ve vyjednávání s řeckými věřiteli. Informovala o tom agentura Reuters.

Tsipras už v pátek odvolal stoupence tvrdé levicové politiky, ministra pro energetiku Panagiotise Lafazanise a dva náměstky. Premiér se tak mimo jiné vymezil proti krajně levicové frakci ve vládnoucí straně Syriza. Poslanci této frakce minulý týden odmítli podpořit vládní návrh pro přijetí podmínek třetího záchranného balíčku pro Řecko.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Panos Skourletis, Tsiprasův blízký spojenec, opustil ministerstvo práce a ujal se po Lafazanisovi energetiky. Změny ve vládě označil za "vládní přizpůsobení se nové realitě". 

Tsipras nahradil rebely spojenci z koaliční pravicové strany Nezávislí Řekové. Ministrem práce se stal George Katrougalos, který poznamenal, že odsouhlasený text dohody s věřiteli "obsahuje mnoho vágních pojmů".

Složení přísahy kabinetu bylo původně odloženo kvůli kritické situaci v zemi vyvolané téměř šesti desítkami požárů, které zuří zejména v centrální a jižní části země.

Samotný Tsipras má s nynější situací Řecka velké starosti. Prozradila to jeho matka v rozhovoru, který dnes zveřejnil týdeník Parapolitika. "Nejí a nespí, ale nemá jinou možnost, protože je odpovědný vůči lidem, kteří mu věří," uvedla Aristi Tsiprasová. "Vídám ho zřídka, pohybuje se mezi letištěm a parlamentem, nemá čas ani na vlastní děti," dodala. "Říkám mu, aby udělal, co je pro zemi nejlepší. Prý mám být klidná."

Podle posledních průzkumů by v případných předčasných volbách vyhrála vládní strana Syriza s 42,5 procenta hlasů. Opoziční Nová demokracie by skončila druhá s 21,5 procenta. Sedmdesát procent Řeků souhlasí s podmínkami třetího záchranného balíčku. 

Třetí záchranný program pro Řecko může dosáhnout až 86 miliard eur (přes 2,3 bilionu korun) a podílet by se na něm měl i MMF. První pomoc mířící do Řecka už v pondělí má být v hodnotě 7,16 miliardy eur (přes 190 miliard korun). 

Řecko začne podle dohody s eurozónou se změnami sazeb daně z přidané hodnoty, a to od pondělí. Nynější sazba daně pro zboží a služby se zvýší z 13 na 23 procent. Zvýšení je součástí reforem, jejichž přijetí je podmínkou pro další záchranný program pro Řecko. Vyšší sazba DPH pro hotely má začít platit od 1. října, kdy budou zrušeny také daňové slevy pro oblíbené řecké turistické ostrovy. U hotelů se nově sazba daně zvýší z 6,5 procenta na 13 procent.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru