Společnost E.ON, která patří k největším distributorům elektrické energie v ČR, chce v příštím roce zakoupit pro kontrolu svých rozvodů bezpilotní letouny, takzvané drony. Její technici testují zhruba deset těchto přístrojů, které by energetikům měly podstatně ulehčit práci. Řekl to dnes mluvčí firmy Vladimír Vácha. E.ON provozuje v pěti krajích 65 tisíc kilometrů vysokého a nízkého napětí.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Jejich fyzická kontrola je poměrně technicky i finančně náročná. Naše sesterské společnosti v Německu a na Slovensku již drony úspěšně využívají. Proto chceme jít také touto cestou," uvedl.

Místo techniků, jejichž povinností je vyšplhat na sloupy s linkami a kontrolovat je, by na část těchto výjezdů mohl podle Váchy jezdit pouze operátor s malým bezpilotním letounem. Drony s úspěchem využívají například hasiči nebo česká armáda.

"Zatím nevíme, který z nabízených dronů bude nejvýhodnější. Může jít o dron za 30 tisíc korun nebo 30 tisíc eur (přes 800 tisíc korun). Vhodná technika by mohla být vybrána do konce tohoto roku," uvedl Vácha. Dva bezpilotní letouny, které přenášejí ze vzduchu obraz do počítače operátora na zemi, dnes E.ON testoval u Brna.

E.ON v jižních Čechách a na jižní Moravě zásobuje elektřinou 1,2 milionu zákazníků. Podíl firmy na českém trhu činí asi 20 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist