Jihomoravské inovační centrum (JIC) otevřelo již posedmé akcelerátor StarCube. Jeho hlavním cílem je přitáhnout pozornost investorů a pomoct zajímavým nápadům rozjet úspěšný byznys.

Do sedmého programu pro začínající firmy se dosud přihlásily týmy ze 22 států. O zájem investorů budou soupeřit projekty z USA, afrických zemí či z Asie. "Konečný počet týmů budeme znát až po uzavření přihlašování, hlásit se je možné do konce července," říká mluvčí JIC Martina Pelcová.

Akcelerátor se zaměřuje na rozvoj firem, které se věnují takzvanému internetu věcí a kybernetické bezpečnosti. "Internet věcí pomáhá lépe zorganizovat denní rutinu a umožňuje tím věnovat se naplno důležitějším věcem," říká šéf startupových programů JIC Vojtěch Krmíček o budoucnosti technologie, která propojí například zařízení v domácnosti.

"Prognózy od International Data Corporation říkají, že v roce 2020 bude na jednoho člověka připadat více než šest různých globálně propojených wearables, senzorů nebo spotřebičů," dodává Krmíček. 

Po tři měsíce se mladým společnostem budou věnovat experti z obou oborů na workshopech či seminářích. Vznikající technologické firmy se budou setkávat s mentory a dalšími společnostmi a budou konzultovat, jak svůj produkt či službu zdokonalit, jak by měl vypadat jejich byznysplán či strategie pro další růst. Letos si za to StarCube nově vezme dvouprocentní majetkový podíl v zúčastněných firmách.

Během tří "tréninkových" měsíců JIC projekty podpoří také finančně. "Týmy si mohou nechat pokrýt náklady související s účastí v programu, jako cestovné či ubytování v Brně, a vývojem produktu až do výše sto tisíc korun," uvádí Pelcová. Zároveň zapojené start-upy získají v JIC pracovní prostor a využít mohou také zařízení inkubátoru, jako testovací zařízení, 3D tiskárny, lasery nebo třeba CNC.

Letos se navíc novými partnery StarCube staly společnosti AVG a Konica Minolta. Mezi firmami, které s akcelerátorem spolupracují delší dobu, jsou například výrobce elektronického hardwaru Flextronics či počítačové firmy IBM nebo Microsoft.

"V závěru programu se vyhlásí vítězové," říká Pelcová. Loni vyhrál závěrečnou StarCube Show indický projekt Handsure, který umožňuje lékařům rychle si dezinfikovat ruce podle potřeby a cílí hlavně na rozvojové země.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

StarCube pomáhá začínajícím firmám od roku 2010. "Od té doby akceleroval 62 start-upů, které vytvořily přes 100 nových pracovních míst a získaly investice v souhrnné hodnotě více než 122 milionů korun," dodává Pelcová. Mezi úspěšnými projekty, které ze StarCube vzešly, je například GINA Software, jenž vyvinul software pro komunikaci bezpečnostních složek při dojezdu k nehodám. 

V roce 2013 se vítězem StarCube Show stala společnost Be Interactive s interaktivními outdoorovými hrami pro rodiny na chytrých zařízeních. O rok dříve vyhrála Caversoft, která vyvinula software pro rozbor stavby bílkovin k využití ve farmaceutickém průmyslu či ekologii.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist