V posledním roce rostly mzdy Čechů celkově o 2 procenta. Po odečtení inflace z loňského roku činí reálný růst mezd českých zaměstnanců 1,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Hay Group. Nejčastěji se mzdy navyšovaly v rychloobrátkovém průmyslu, v automobilovém průmyslu a také v bankovnictví. Naopak, nejméně často se přidávalo v energetice, maloobchodě a pojišťovnictví.
"Pozorujeme zajímavý trend. Pokud se díváme na naše čísla, dalo by se říci, že nejvíce zvyšují mzdy společnosti automobilového průmyslu a centra sdílených služeb. I společnosti z rychloobrátky přidávají více než celkový trh. Největší míru diferenciace v nárůstech evidujeme v sektoru IT / telekom," říká Gabriela Němcová, zástupkyně společnosti Hay Group v České republice.
České firmy nechtějí zůstat pozadu
Z průzkumu dále vyplynulo, že firmy s ryze českým vlastnictvím se přibližují v odměňování společnostem zahraničním. "Stále zaznamenáváme rozdíl v odměňování mezi českými a zahraničními firmami, a to v průměru o 11 procent. Zároveň však vnímáme trend, kdy si firmy s českými vlastníky chtějí udržet své lidi a zůstat přitažlivé prostřednictvím agresivnějších výdělků v položce variabilního odměňování," říká Němcová.
"Tento postupný trend pozorujeme již dlouhá léta, kdy se rozdíly v odměňování mezi českými a zahraničními firmami postupně snižují. Je otázkou, zda i české firmy postupem času začnou své zaměstnance motivovat převážně jinými nástroji než relativně vysokým variabilním výdělkem, který se dlouhodobě ukazuje být ne zcela vhodným nástrojem," dodává Němcová.
Z regionálního hlediska, se nejvíce v základních mzdách platí v Praze, a to v průměru o 10 procent více než na území celé České republiky. Naopak nejméně se platí v kraji Pardubickém, a to v průměru o 16 procent méně.
Zdroj: Hay Group Česká republika – Průzkum odměňování 2015
Lesk i bída profesí
Pozice v oblasti IT patří dlouhodobě k těm nejvíce placeným v porovnání se všemi zaměstnaneckými pozicemi (o 10 % více), podobně jako marketing (o 7 % více). Funkční skupiny, které naopak vykazují úroveň odměňování nižší než je celkový trh, jsou pozice v maloobchodním provozu (-17 %) a v call centrech (-13 %). "Všude se bavíme o rozdílech v oblasti základní mzdy. Pokud se díváme na celkové příjmy, tendence je velice podobná, jen u populace obchodníků vnímáme významnější rozdíl (+7 % v celkovém příjmu)," říká Němcová.
Fluktuace je drahý špás
Mezi palčivá témata českých firem patří nekončící koloběh odchodů a náborů a nemožnost najít ty pravé talenty. Hay Group zjistilo, že celková fluktuace českých zaměstnanců zůstala neměnnou v roce 2014 a 2015 - 14 procent. Na druhou stranu se zvýšila dobrovolná fluktuace (8 % v roce 2015 ve srovnání s 7 % v roce 2014). To znamená, že lidé jsou ochotnější opustit své firmy a jít za novou prací.
"Firmy by si měly tento indikátor velmi pečlivě hlídat. Podle našich čísel fluktuace kolem 15 % stojí ročně firmu o 1000 zaměstnancích v průměru mezi 12 - 16 miliony korun," říká Lenka Malá, specialistka Hay Group na oblast řízení talentu. Co je však překvapující, pouze 26 % společností vnímá negativní dopad zvýšené fluktuace na své obchodní výsledky a pouze 21 % na zákaznický servis.
Benefity havně pro vedení
Co se týče benefitů, průzkum Hay Group ukazuje, že největší preference u Čechů se těší služební vůz ponejvíce pro členy vedení (93 %) a dovolená navíc (91 %). Nejvíce benefitů v mixu odměňování nacházíme u vedení firem (14 %), nejméně naopak u specialistů (9 %) z celkového balíčku odměňování. Na obrázku níže lze vidět typickou praxi v ostatních zemích Evropy.
Zdroj: Hay Group Česká republika – Průzkum odměňování 2015
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.