Americký prezident Barack Obama v sobotu zahájil v Nairobi ekonomickou konferenci. V Keni, která je domovinou jeho otce, je od pátku na oficiální návštěvě. V projevu před 3000 účastníky konference z více než stovky zemí ocenil dynamiku keňských podnikatelů a řekl, že zapojení žen a menšin je klíčem k podnikání.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Obama své vystoupení využil také k nepřímému apelu na keňskou vládu, když prohlásil, že vlády musí pro podnikatele vytvořit kvalitní prostředí zajištěním zákonného systému a bojem proti korupci. Prohlásil také, že v Africe jsou ženy a některé komunity v podnikání v nevýhodě, protože nejsou do aktivit zahrnovány. Americký prezident prohlásil, že ženy považuje za "hybnou sílu" podnikání.

Přislíbil, že USA poskytnou na rozvoj Keni přes milion dolarů (24 miliard korun) a polovina z nich je určena na podporu žen a mladých lidí.

Přiznal také, že současná cesta je pro něj velmi osobní záležitost. Jako prezident je v zemi poprvé, v pátek se na slavnostní večeři sešel s nevlastní babičkou a sestrou. Kromě Keni navštíví také Etiopii a přidá tak dvě země k 16, které zatím američtí prezidenti navštívili.

Afrika má 54 států a jako první vůbec na kontinent zavítal ve válečném roce 1943 Franklin D. Roosevelt, když přijel do Casablanky jednat s britským ministerským předsedou Winstonem Churchillem. 

Obama také zavítal na veletrh nových technologií, na němž byly k vidění výrobky, jež spatřily světlo světa díky Obamově energetické iniciativě Power Africa z roku 2013. Díky ní se má zdvojnásobit počet obyvatel subsaharské Afriky, kteří budou mít přístup k elektřině. Obama si prohlížel solární panely a přiznal, že pokrok se mu zdá pomalý. Celkově má program přinést do elektrické sítě dalších 30 tisíc megawattů, prozatím byly podle Bílého domu uzavřeny kontrakty na 4100 megawattů.

Obama v sobotu navštívil také památník, který vznikl na místě bývalého amerického velvyslanectví v Nairobi jako připomínka teroristického atentátu ze srpna 1998. Zahynulo při něm přes 200 lidí, mezi nimiž bylo 12 Američanů a 34 místních zaměstnanců ambasády. Ke zdi, na níž jsou vyryta jména obětí, prezident položil věnec s liliemi a uctil mrtvé minutou ticha.

Potom se má sejít s prezidentem Uhuruem Kenyattaou. Podle keňských zdrojů mají jednat zejména o bezpečnostních otázkách. Keňa se potýká s teroristy ze somálské skupiny Šabáb, proti nimž pomáhá v rámci mise Africké unie Somálsku bojovat. V neděli Obama odcestuje do Etiopie, kde má vystoupit před zástupci Africké unie.