Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical Industries v pondělí oznámila, že koupí za 40,5 miliardy dolarů (988,6 miliardy korun) výrobu generických léků firmy Allergan. Teva současně oznámila, že ruší plány na převzetí farmaceutické společnosti Mylan, která nabídku Tevy na převzetí už delší dobu odmítá. Teva zároveň s akvizicí oznámila výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí.

Akvizice je největším převzetím, jaké kdy uskutečnila izraelská společnost. Dohoda spojuje největšího světového výrobce generických léků, což jsou kopie přípravků, kterým vypršela patentová ochrana, s jeho třetím největším konkurentem. Teva se přitom díky spojení dostane mezi desítku největších farmaceutických firem světa. Analytici krok Tevy vítají, podle nich má koupě divize Allerganu mnohem větší smysl, než předchozí snaha o převzetí Mylanu.

Teva podle dohody vyplatí 33,75 miliardy USD v hotovosti a zbytek v akciích. Allergan tak bude mít v Tevě desetiprocentní podíl. Transakci schválily správní rady obou firem a měla by být dokončena v prvním čtvrtletí 2016. Tržby nově vzniklé firmy mají příští rok činit 26 miliard USD a zisk před zdaněním, úroky a odpisy 9,5 miliardy USD.

Společnost akvizicí výrazně posílí na trhu a bude moci snížit náklady, což by jí mělo pomoci vyrovnat se s konkurencí, která se objeví po vypršení platnosti patentů na některé její značkové léky. Teva očekává, že příští rok přispěje dohoda k jejímu zisku před zdaněním a odpisy částkou 2,7 miliardy dolarů a díky akvizici se jí podaří snížit roční náklady asi o 1,4 miliardy dolarů.

Teva v pondělí také uvedla, že její zisk na akcii ve druhém čtvrtletí vzrostl o 15 procent na 1,43 dolaru. Příjmy ale o dvě procenta klesly a dosáhly 4,97 miliardy USD. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů a prodeje závodů v USA naopak o šest procent vzrostly.

Společnost je podle tržeb největším světovým výrobcem generických léků. Téměř polovina jejích příjmů pochází právě z prodeje těchto přípravků. Vyrábí i značkové léky, například na nemoci centrální nervové soustavy, respirační onemocnění či rakovinu a léky na předpis. Jejím nejprodávanějším lékem je lék na roztroušenou sklerózu Copaxone. Teva působí i v České republice, kde patří mezi pět největších farmaceutických firem.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Společnost Allergan je známá hlavně výrobou botoxu, zaměřuje se na produkty pro dermatologické ošetření, estetickou medicínu, péči o oči a kardiovaskulární onemocnění. Tržby firmy loni činily 13,1 miliardy dolarů, přičemž generické léky měly na celkových příjmech zhruba třetinový podíl. Allergan se loni v listopadu dohodl na svém převzetí za 66 miliard dolarů s farmaceutickou firmou Actavis a sloučená společnost pak přijala název Allergan.

Zpráva je další z řady převzetí v sektoru zdravotní péče. Podle údajů společnosti Thomson Reuters byly od počátku letošního roku v tomto sektoru uzavřeny dohody o fúzích a akvizicích v hodnotě více než 250 miliard dolarů (více než 6,1 bilionu korun).

Akcie Tevy na burze v New Yorku před začátkem pondělního obchodování reagovaly na zprávu růstem o více než 13 procent a prodávaly se za více než 70 dolarů, akcie Allerganu v Evropě krátce po poledni přidávaly 12 procenta na 310 eur. Naopak Mylan, o něhož Teva ztratila zájem, vykazoval pokles o 12 procent a jeho akcie se prodávaly za méně než 53 eur.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist