Írán chce odstranit problémy ve vztazích s arabskými zeměmi na Blízkém východě. Na tiskové konferenci po setkání s iráckým premiérem Hajdarem Abádím to v pondělí uvedl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

Šéf íránské diplomacie v pondělí v Iráku zakončil třídenní diplomatickou cestu po státech Perského zálivu, během níž chtěl především informovat o jaderné dohodě uzavřené nedávno mezi Teheránem a šesti světovými mocnostmi.

"Co se týče Jemenu a Sýrie, máme sice se svými sousedy určité rozpory, ty ale můžeme vyřešit společným dialogem," uvedl Zaríf. Teherán má podle něj na zřeteli bezpečnost nejen svou, ale i jiných států v regionu. Na podpoře režimu syrského prezidenta Bašára Asada a šíitských rebelů v Jemenu ale nadále trvá.

V uplynulých třech dnech navštívil Zaríf kromě Iráku také Kuvajt a Katar. Arabským státům z oblasti Perského zálivu chtěl údajně mimo jiné vysvětlit, co dojednal Teherán s pěti mocnostmi s právem veta v Radě bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Čína, Francie, Británie) a Německem v oblasti omezení svého jaderného programu. Cílem Zarífovy cesty bylo prý především rozptýlit případné obavy z negativního dopadu dohody na region.

K jedné z nejčastějších námitek, které státy z oblasti Perského zálivu uvádějí, patří tvrzení, že uvolněním západních sankcí by se Teheránu mohl otevřít prostor pro větší podporu povstalců v Jemenu a Asadových vojsk v Sýrii.

Obavy panují také z vyostření napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií, tedy tradičními ochránci šíitů na jedné a sunnitů na druhé straně. Právě Saúdská Arábie patří - kromě Izraele - k nejtvrdším kritikům uzavřené jaderné dohody.