Německá automobilka Volkswagen překonala v pololetí v prodeji vozů japonskou Toyotu a vůbec poprvé se stala nejprodávanější automobilkou na světě. Toyota oznámila, že za leden až červen její prodej klesl o 1,5 procenta na 5,02 milionu vozů. Volkswagen na počátku tohoto měsíce uvedl, že prodal 5,04 milionu vozů, o 0,5 procenta méně než loni.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Americký General Motors, který byl nejprodávanější automobilkou více než sedm desetiletí až do roku 2008, kdy ho překonala Toyota, by měl zveřejnit údaje o prodeji ve čtvrtek. GM, jemuž se ještě podařilo krátce sesadit Toyotu z pozice jedničky v roce 2011, kdy výrobu japonské automobilky snížilo zemětřesení a tsunami v severovýchodním Japonsku, byl loni třetím největším prodejcem aut na světě, za Toyotou a Volkswagenem.

Toyota uvedla, že na snížení prodeje měl v pololetí podíl hlavně pokles na japonském trhu a na rozvíjejících se trzích. Naopak prodej stoupl v USA, Mexiku a Číně. "Závod mezi Volkswagenem a Toyotou bude velice těsný. Hlavním cílem obou společností je ale především dosáhnout vyššího zisku než objemu prodeje," komentoval výsledky prodejů pro Bloomberg Koji Endo, analytik společnosti Advanced Research Japan.

Loni Toyota prodala 10,23 milionu vozů. Letos však očekává snížení prodeje o jedno procento na 10,15 milionu vozů.

Volkswagen je největším prodejcem aut v Evropě a loni prodal 10,14 milionu vozů. Do skupiny Volkswagen spadají také automobilky Škoda Auto, Audi, Seat, Porsche, Bentley, Bugatti či Lamborghini.

GM za celý loňský rok prodal 9,92 milionu vozů. Mezi značky automobilky patří Cadillac či Opel.

Vývoj prodeje vozů koncernu Volkswagen (miliony kusů)

Komentář: Graf zachycuje vývoj prodeje vozů německého koncernu Volkswagen. Rok 2015 reprezentuje údaje za první pololetí. Zdroj dat: Volkswagen AG