Česká měna byla ve středu vůči euru nejslabší za posledních několik týdnů. Relativní stabilita posledních dnů, kdy se hodnota kurzu pohybovala kolem 27,02 koruny za jedno euro, skončila prozatím ve středu v půl dvanácté dopoledne. Během několika desítek minut kurz koruny oslabil o více než dvě desetiny procenta na 27,081 koruny za euro. Dostal se tak na týdenní maximum.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.
Není jasné, zda se jednalo o výsledek nějaké větší intervence České národní banky. Ta naposledy potvrdila svůj zásah proti posilování koruny v pátek 17. července a od té doby odmítá intervence komentovat. "Česká národní banka standardně neodpovídá na dotazy, zda intervenuje, nebo neintervenuje na mezibankovním devizovém trhu," odpověděla dnes na dotaz HN Dita Vejnárková, mluvčí ČNB.
V průběhu dne kurz české měny dále padal. V jednu hodinu odpoledne se tak jedno euro prodávalo za 27,12 koruny. To představuje znehodnocení měny oproti předchozímu obchodnímu dni o více než tři desetiny procenta. Takovéto oslabení katapultovalo korunu k nejslabším hodnotám za posledního dva a půl týdne.
Podle Jana Bureše, hlavního ekonoma Era Poštovní spořitelny, mohlo dnešní oslabení být takzvaným technickým pohybem, který souvisí s intervencemi centrální banky. "ČNB pravděpodobně prodává koruny již nějakou dobu a je možné, že zejména zahraniční banky, které je kupují, chtěly přivřít své již dost velké pozice v této měně," hledá možný důvod dnešního oslabení Bureš.
Tuto hypotézu potvrzuje pod podmínkou anonymity pražský dealer, kterého oslovila agentura Reuters. Podle něj koruna oslabila kvůli tomu, že londýnské banky začaly výrazněji než v předchozích dnech nakupovat eura, a tedy prodávat českou měnu.
Podle Bureše se ale jedná o jednorázovou záležitost. Pokud by podle něj koruna oslabila třeba i o deset či patnáct haléřů, nevydržela by takto slabá dlouho. "Ekonomice se daří a exportéři mají velké množství eur, která by při slabší koruně, která je pro ně výhodnější, neváhali okamžitě vyměnit," říká Bureš. To by tlačilo kurz koruny zpět k silnějším hodnotám.
Navíc slabšího kurzu by exportéři nejspíše využili k tomu, aby si zajistili na delší dobu dopředu vyšší příjmy pomocí takzvaného kurzového zajištění. To se provádí tak, že banka exportérovi vypočte kurz k termínu, například rok v budoucnu, a vývozce se jim zaváže, že jim za tento kurz za rok prodá určité množství eur.
Vývoj kurzu koruny 29.7. 2015
Poznámka: Hodnoty uvedené v grafu se mohou mírně lišit od těch v textu. Zatímco hodnoty v textu článku jsou založeny na reálných obchodech, kurz zobrazený v grafu zachycuje všechny kurzy, i ty, za které se nakonec neobchodovalo. Přístup ke grafickému zobrazení reálných obchodu mají pouze banky. (Zdroj: Reuters)
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.