Řecký premiér Alexis Tsipras v rozhovoru pro tamní rádio Sto Kokkino uvedl, že země by měla být hrdá na to, jak dokázala z jednání s věřiteli vyjít. "Věřitelské instituce nebyly nezávislé ani neutrální. Měli bychom být hrdí na boj, který jsme svedli," řekl Tsipras.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Tsipras také opět obhajoval své rozhodnutí před několika týdny přijmout návrhy věřitelů.

Tento krok označila mnohá evropská média jako úplnou kapitulaci Řecka.

"Kdybych tehdy po 17 hodinách vyjednávání odešel, nastal by chaos v Řecku i na světovém trhu. Lidé by přišli o své úspory," obhajuje se premiér.

Samotná dohoda je ale podle premiéra Pyrrhovým vítězstvím pro Evropskou unii a velkým morálním vítězstvím Helénské republiky. "Nelituji ničeho, co se odehrálo v posledních pěti měsících. Řecko stojí na titulních stránkách médií. V pozitivním světle," dodal.

Grexit však podle ministerského předsedy není zdaleka ještě zažehnán. Dokud není na stole dohoda o třetím záchranném balíku, je odchod země z eurozóny stále možný. "V listopadu bude Řecku odepsána část dluhu," věří Tsipras. "Pokud nemá země odejít z eurozóny, musí dojít k dohodě na třetím záchranném balíku i k odpisu dluhu," pokračuje. Za pravdu mu dává Mezinárodní měnový fond i Evropská centrální banka (ECB). Šéf ECB již v minulosti uvedl, že odpis části řeckého dluhu je nevyhnutelný.

Řecké banky jsou dnes zcela závislé na nouzové likviditě, kterou jim poskytuje ECB v rámci programu ELA. V minulých dvou týdnech došlo dvakrát k jejímu navýšení o 900 milionů eur, což zajistilo, že tamní banky mohly s omezeními v rámci kapitálových kontrol otevřít. Tuto středu se však ECB rozhodla ponechat strop likvidity na stávající úrovni, který činí přibližně 91 miliard eur. "Škody způsobené kapitálovými kontrolami lze napravit," tvrdí premiér.

Přijetí reforem vyvolalo ve vládnoucí straně Syriza rebélii, kdy se od Tsiprase odklonily tři desítky spolustraníků a hlasovaly proti. Reformy tak mohly řeckým parlamentem projít díky podpoře opozice. Spekulace o tom, že se tito poslanci od Syrizy odtrhnou Tsipras nevyvrátil. O předčasných volbách však nechce slyšet, pokud má jeho strana v parlamentu většinu. "Pokud nebudeme mít většinu, pak volby budou," ukončil rozhovor Tsipras.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist