Za patnáct let může zmizet až polovina pracovních pozic v podnicích kvůli rozvoji technologií s umělou inteligencí. Půjde především o pozice v provozu, ve službách a na střední úrovni řízení. Předpovídají to odborníci, kteří se zúčastnili studie společnosti CBRE Fast Forward 2030.
"Data ze Spojených států naznačují, že technologie ubírají více pozic, než vytvoří. Od roku 2000 roste HDP rychleji než zaměstnanost. Ztráta zaměstnání nemusí ale nutně znamenat ztrátu pracovního místa, pouze změnu v náplni práce," uvádí Bert Hesselink, provozní ředitel CBRE.
Když se zeptáte odborníků na pracovní trh v České republice, odhady studie potvrdí, ale zároveň řeknou, že pozice, které zaniknou, nahradí nové pracovní příležitosti. "Do roku 2030 některé pracovní pozice pravděpodobně zaniknou kvůli novým technologiím, jiné pracovní pozice – a odhaduji, že jich bude více – však právě díky novým technologiím též vzniknou," uvedl Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz a Prace.cz.
Počet lidí, kteří se věnují užitečné činnosti, bude podle něho vyšší než dnes. Ať už budou stálými zaměstnanci, či volněji spolupracujícími s firmami i mimo ně. "Dosud se nikdy nenaplnily představy, že stroje nebo nové technologie lidem vezmou práci. Nově vznikající profese, zaměření či typy pracovních činností vždy více než vynahradily přirozený úbytek pozic v jiných oblastech," podotkl Dombrovský.
Chceme pohodlná a zdravá pracoviště, tvrdí millennials
Pracoviště s pracovními stoly, jak je známe dnes, budou podle studie zcela zbytečná. Nikoliv proto, že by nesloužila svému účelu, ale proto, že tento účel již nebude existovat. Firmy naopak budou muset být schopné přitáhnout talentované pracovníky: budou muset být důvěryhodné z hlediska schopnosti vytvářet skutečný příspěvek k životnímu pohodlí. Pro generaci millennials je totiž stejně důležitá osobní spokojenost jako výdělek.
Podle Hesselinka bude schopnost získat a udržet talentované pracovníky největší konkurenční výhodou firem v roce 2030, spolu s inovacemi, adaptabilitou a využíváním nových technologií.
Respondenti z řad mladých lidí uváděli zejména, že pracoviště budoucnosti budou muset brát ohled na zdraví a pohodu pracovníků. Stejného názoru jsou i specialisté a podnikatelé, kteří se studie zúčastnili. Význam nově vzniklého odvětví zaměřeného na zdravý životní styl v budovách v příštím desetiletí poroste.
Odvážní Asiaté, konzervativní Američané a Evropané
"U mladých Asiatů v Šanghaji, Pekingu a v Tokiu sledujeme nečekaný trend. Jsou nadšení a odhodlaní k tlaku na své nadřízené, aby došlo ke změnám. Zatímco v New Yorku a v Londýně jsme byli překvapeni více konzervativními názory, než jsme očekávali," cituje ze studie Hesselink.
Výzkumníci se zaměřili na cílové skupiny mladých lidí v jedenácti velkých městech po celém světě, například v Sydney, Amsterdamu nebo v San Francisku. Dalšími zpovídanými byli vysoce postavení zástupci firem, manažeři realit, konzultanti z oblasti lidských zdrojů nebo architekti.
V budoucnu budou pracovní pozice vyžadovat sociální inteligenci a tvořivost spíše něž opakující se činnosti. Pracovníci budou využívat umělou inteligenci. Vysoce výkonné pracoviště bude významným nástrojem pro řízení podniků a stane se konkurenční výhodou.
"Například naši zaměstnanci si už více než rok mohou vybrat, zda chtějí pracovat v tiché kanceláři, u běžného pracovního stolu, či z pohodlného sofa. Díky tomu, že mají zaměstnanci větší svobodu, ale také i odpovědnost, se jejich produktivita a především spolupráce zvýšila," dodal Hesselink.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist