Německému průmyslovému koncernu Siemens ve třetím fiskálním čtvrtletí mírně klesl zisk o 0,7 procenta na 1,36 miliardy eur (36,8 miliardy korun). Zisk zbrzdil slabý růst v energetické divizi, na kterou mají negativní vliv nízké ceny ropy a přesun k výrobě energie z obnovitelných zdrojů v Německu.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Výsledky však překonaly odhady analytiků z Wall Street, kteří čekali v průměru zisk jen 1,03 miliardy eur. Příjmy za tři měsíce do konce června pak stouply o osm procent na 18,84 miliardy eur díky růstu ve zdravotnické divizi, divizi řízení energií, digitalizace továren a stavebních technologií. K růstu však přispívá hlavně vývoj směnných kurzů, zvláště eura vůči dolaru. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů příjmy klesly o tři procenta. Hodnota nových zakázek stoupla o čtyři procenta, bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů však klesla o pět procent.

Zisk z průmyslových operací stoupl o jedno procento na 1,82 miliardy eur, když růst ve zdravotnické divizi a divizi automatizace překonal pokles v divizi turbín a vlaků. V energetické a plynárenské divizi zisk klesl o 47 procent.

Siemens odpověděl na slabou poptávku, hlavně u energetických operací, zrušením více než 12 000 pracovních míst, což odpovídá zhruba čtyřem procentům celkové pracovní síly firmy. Firma ve čtvrtletí zaúčtovala kvůli propouštění mimořádné náklady 274 milionů eur.

Navzdory slabšímu výhledu vývoje trhu firma potvrdila dosavadní výhled na celý fiskální rok. Zisk na akcii se má zvýšit o nejméně 15 procent, příjmy však mají zůstat ve srovnání s loňským rokem zhruba beze změny, uvedl list Wall Street Journal.

Siemens působí i v České republice, kde patří mezi největší elektrotechnické firmy a kde má zhruba 9200 zaměstnanců. Dodává technologie, produkty a služby v oblasti energetiky, zdravotnictví, průmyslové a veřejné infrastruktury a informačních technologií.