Britsko-nizozemská ropná firma Royal Dutch Shell zruší letos 6500 pracovních míst, tedy zhruba 6,5 procenta celkové pracovní síly. Propouštění je součástí plánu snížení nákladů kvůli nízkým cenám ropy. Levná ropa způsobila ve druhém čtvrtletí pokles zisku firmy o 25 procent na 3,9 miliardy dolarů (96,4 miliardy korun).

Ruský Gazprom buduje globální alianci se společností Shell. Pronikne na nové trhy - čtěte ZDE

Firma rovněž uvedla, že v rámci snižování nákladů omezí kapitálové investice v letošním roce o další tři miliardy dolarů. Celkově tak budou letošní investice o 20 procent nižší než loni. Plánuje také další prodej majetku, který by za období let 2014 až 2018 měl dosáhnout 50 miliard dolarů. Současně ve čtvrtek firma oznámila, že prodá třetinový podíl v rafinerii Showa japonské ropné firmě Idemitsu Kosan za 1,4 miliardy dolarů.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Shell, stejně jako jiné ropné firmy, trápí pokles cen ropy. Ve druhém čtvrtletí činily ceny ropy v průměru 60 dolarů za barel. Proti prvním třem měsícům roku sice mírně stouply zhruba o pět dolarů za barel, loni však činily až 110 dolarů za barel, napsala agentura Reuters.

Příjmy z těžby ropy se ve čtvrtletí snížily zhruba o 75 procent. Tento pokles však vyrovnala divize rafinace a prodeje, jejíž zisk se více než zdvojnásobil.

Shell se v dubnu dohodla na koupi BG Group za 70 miliard dolarů, což byla zatím její největší akvizice a největší dohoda v ropném sektoru za více než deset let.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist