Banky poskytly během prvního pololetí občanům téměř 50 tisíc hypoték za 88 miliard korun. V meziročním srovnání tak jde o 30procentní nárůst, když loni za pololetí banky poskytly přes 41 tisíc hypoték za 67,9 miliardy korun. Informovala o tom Hypoteční banka s odkazem na statistiky ministerstva pro místní rozvoj.

"Pokud na hypotečním trhu v České republice nedojde k neočekávaným změnám, bude letošek pro hypotéky rokem rekordním," uvedl šéf Hypoteční banky Jan Sadil. V rekordním roce 2013 banky poskytly téměř 93 tisíc úvěrů za 149,3 miliardy korun.

Za nárůstem podle Sadila stojí několik faktorů, které se v posledních měsících sešly dohromady. "Především jsou to rekordně nízké úrokové sazby, stabilní ekonomická situace s pozitivním výhledem, větší aktivita developerů, kteří zejména ve velkých městech prodávají a staví nové bytové projekty, a rostoucí ceny nemovitostí, v důsledku čehož se zvyšuje i průměrná částka, o níž nás klienti žádají," uvedl. Rekordní zájem o půjčky na bydlení zaznamenal trh v červnu, kdy banky poskytly hypotéky za téměř 20 miliard korun.

Samotná Hypoteční banka v pololetí poskytla téměř 13 tisíc hypoték za 23,7 miliardy korun a má tak na trhu 27procentní podíl.

*Výsledek za první pololetí