Vedro a sucho v Česku způsobily citelný nárůst spotřeby elektřiny. Kvůli vysychání vodních toků se však už před třemi týdny zastavila většina turbín vodních elektráren. Škody jejich provozovatelů tak dosahují desítky milionů korun. 

Současné sucho velmi trápí i provozovatele malých vodních elektráren, řekl ve čtvrtek předseda Asociace hydroenergetiků ČR Zdeněk Nováček. Podle něj je situace samozřejmě problematická, velká většina výrobců, které asociace sdružuje, je totiž na výrobě jejich elektráren finančně závislá.

Snížení výroby elektřiny zaznamenávají také fotovoltaické elektrárny, které paradoxně při velkých vedrech vyrábí méně energie. Výkonný ředitel České fotovoltaické asociace Petr Maule řekl, že jejich výkon může ve velkých vedrech poklesnout až o desetinu.

"Panely se totiž přehřívají, čímž klesá jejich účinnost. Solární elektrárna ideálně potřebuje hodně záření, ale ne vysokou teplotu," dodal Maule.

"Podle statistických údajů vzrostla spotřeba v průměru oproti loňskému červenci o tři procenta. V dlouhodobém porovnání je to číslo ještě vyšší, protože loňské léto patřilo také k nadprůměrně teplým," potvrzuje technický ředitel Centropol Energy Petr Landovský.

Mezi zákazníky Centropolu nejvíce odběr narostl u krajského ředitelství policie v Pardubicích, jehož spotřeba se zvýšila oproti loňsku o 37 procent. V Zoologické zahradě v Ústí nad Labem se odběr zvýšil o 32 procent a například nemocnici ve Frýdku-Místku narostla spotřeba o 14 procent.

Hlavním zdrojem spotřeby jsou v horkých dnech zejména klimatizace a chladírenská zařízení. Právě v nemocnicích mohou vysoké teploty způsobit velké problémy, a je tak nutné chladit hlavně operační sály a prostory s vážně nemocnými pacienty.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

"Určitý vliv klimatizací na spotřebu je, ale nedá se to srovnávat se zimou, kdy se topí," uvedla mluvčí společnosti ČEZ Barbora Půlpánová. Podle zprávy o provozu energetické soustavy je spotřeba elektřiny v letních měsících obecně nejnižší za celý rok. 

"Spotřeba elektřiny ale nemá vliv na ceny," vysvětluje Půlpánová. Cena elektřiny se odvíjí od středoevropského trhu. Ceny elektřiny měnit nebude ani Pražská plynárenská.

"Neevidujeme, že by někteří zákazníci měli významně vyšší spotřebu elektřiny v letních měsících," uvedl jednatel Bohemia Energy Jiří Písařík. "Může dojít ke krátkodobému nárůstu ceny elektřiny na krátkodobém trhu, a to ve vazbě na aktuální možnosti výrobních zdrojů. Na zákazníky Bohemia Energy nebudou mít tyto krátkodobé změny žádný vliv," řekl.