Řecké akcie pokračují v poklesu, zejména kvůli dalšímu propadu v bankovním sektoru. Aténská burza v pondělí po pěti týdnech obnovila provoz a během tří dnů klesla o zhruba 20 procent.

Úhrnný index aténské burzy ATG klesl o 2,5 procenta na 643,2 bodu. Index bankovního sektoru, který tvoří zhruba pětinu hlavního indexu, odepsal 27 procent.

Akcie řeckých finančních domů Alpha Bank a Piraeus Bank ve středu spadly o 30 procent, což je hranice, kdy se obchodování zastaví. Řada bank o povolený limit spadla, nebo se k němu alespoň přiblížila, i v úterý.

V pondělí zaznamenal hlavní index aténské burzy rekordní pokles o 16,2 procenta, v úterý byl pokles výrazně mírnější a činil 1,2 procenta. Investoři prodejem akcií reagují na pokračující nejistotu ohledně nového záchranného programu Evropské unie pro předlužené Řecko a na zhoršující se stav řecké ekonomiky.

Burza byla spolu s řeckými bankami uzavřena 29. června. Stalo se tak v rámci omezení pohybu kapitálu, které mělo zamezit masivnímu odlivu peněz. Banky se znovu otevřely 20. července.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru