Cena uranu na světových trzích v posledních dvanácti měsících vzrostla o 28 procent. Téměř všechny obchodované komodity přitom zasáhl propad cen. Uran a oxid hlinitý, který se dále zpracovává na hliník, jsou tak jedinými surovinami, jejichž hodnoty stoupají.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle analýzy společnosti Macquarie, kterou cituje server Business Insider, ceny komodit v současnosti dosahují stejných hodnot, jako při ekonomické krizi. 

"Pokud pomineme globální recesi, je jednoznačné, že v posledních měsících jsme svědky největšího výprodeje komodit v historii," uvádí společnost Macquarie, která téměř 50 let poskytuje finanční služby a zabývá se poradenstvím při obchodování.

Ceny světových komodit padají kvůli obavám z převisu nabídky nad poptávkou a také zpomalující čínské ekonomice. Ceny železné rudy byly na začátku července na šestiletém minimu. Nejlevněji od roku 2009 se prodávala také měď nebo hliník. Cena zlata se na konci minulého měsíce propadla na nejnižší hodnotu za posledních pět a půl roku.

Růst cen uranu nesouvisí s náhlou poptávkou po této komoditě, ale podle analýzy Macquarie "odráží extrémně slabou cenovou základnu v červenci roku 2014". Společnost předpokládá, že cena uranu bude nadále velmi stabilní.

Ceny ostatních komodit však budou klesat, dokud bude jejich produkce vysoká. "Trh potřebuje trvalé snížení dodávek surovin, buď prostřednictvím samotného rozhodnutí firem nebo jejich bankrotu. Než se to v přiměřených objemech stane, ceny komodit mohou nadále klesat," cituje finanční společnost Business Insider.

Zdroj: Macquarie