V České republice včelaří více než 52 tisíc lidí a další se stále přidávají. Jen od začátku letošního roku se do Českého svazu včelařů přihlásilo tisíc nových členů. Většině z nich je mezi třiceti a padesáti lety, přičemž průměrný věk českého včelaře je okolo 60 let.

"Poslední dva roky začíná počet našich členů stoupat a začínají včelařit ti, kteří mají rodiny, chaty nebo dům se zahradou," souhlasí tajemník Českého svazu včelařů Milan Petrů.

Obliba včelaření je v Česku výjimečná i v evropském měřítku. "Před námi jsou už pouze Řecko, Maďarsko a Slovinsko. Personálně je chov včel zajištěn v rámci naší země nadprůměrně," vysvětluje akademik Antonín Přidal z Mendelovy univerzity v Brně, kde mají posluchači možnost pod Ústavem zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství studovat včely.

"Zájem je velký a neustále narůstá, zejména o ekologické formy chovu bez používání léčiv s rizikem toxických stop," přibližuje vedoucí oddělení včelařství a zároveň dodává, že se i v České republice med prodává skoro nejlevněji v celé EU.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se