Investiční skupina Penta koupila 100procentní podíl ve vydavatelství Vltava-Labe-Press. Potvrdily se tak informace, které dříve přinesly HN. Společnost nyní přebírá největší tuzemské regionální noviny Deník a tiskárny Novotisk. Ve středu podepsala smlouvu s německým koncernem Verlagsgruppe Passau. Potvrdil to mluvčí Penty Ivo Mravinac. Smlouva podléhá schválení antimonopolního úřadu.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Součástí akvizice je také 51procentní podíl ve společnosti Astrosat Média, která vydává časopisy Květy, Vlasta, Story, Tv magazín a National Geographic Česko, dále 70 procent ve společnosti Česká distribuční, 35 procent v distribuční firmě PNS a 30 procent ve zprostředkovateli webové reklamy AdActive.
"Deníky i ostatní aktiva VLP – group jsou pro nás zajímavou a dlouhodobou investiční příležitostí zejména pro obchodní synergie s našimi firmami orientovanými na koncového zákazníka. Samotnému vydavatelství chceme zajistit finanční stabilitu a rozvoj, který bude sledovat současné moderní trendy. Jasnou prioritou je pak další posilování významu Deníků v regionech," uvedl investiční ředitel Penty Zdeněk Kubát.
Penta nezařadí VLP do společnosti News and Media Holding, která zastřešuje její mediální aktivity na Slovensku, ale vydavatelství bude přímo odpovědné vedení skupiny. "Mediální investice Penty v ČR a na Slovensku je třeba vidět odděleně. Co lze potvrdit, je fakt, že budeme hledat především ekonomické synergie tam, kde mají smysl," uvedl Mravinac.
Mediální experti upozornili na to, že na českém trhu vrcholí odchod původních majitelů zpravodajských deníků. "Éru, v níž český tisk vlastnili vesměs Němci, střídá éra, kdy hlavní podniky přebírají Slováci. Kromě nastupující Penty připomeňme Andreje Babiše jako vlastníka vydavatelství Mafra s Mladou frontou Dnes a Lidovými novinami či Patrika Tkáče jako spolumajitele Czech News Center, vydavatele Blesku, Aha! či Sportu," připomněl předloňské akvizice šéfredaktor webu Médiář.cz Ondřej Aust.
Vlastníci českých deníků
Podle šéfredaktorky portálu Mediaguru.cz Martiny Vojtěchovské čtenáři obvykle vlastnické změny nepozorují. "Vstup Penty do médií je ale logickým vyústěním situace, která na českém deníkovém trhu nastala. Finanční skupiny si rozdělily vliv v českých novinách. Samozřejmě, že jistá rizika z pohledu novinářské práce skýtá, stejně jako je tomu u dalších subjektů, které operují i jinde než jen v médiích," poznamenala Vojtěchovská.
O důvodech vstupu do mediální sféry mluvil v dubnovém rozhovoru s HN spolumajitel Penty Marek Dospiva. Zmínil budování transparentnějšího prostředí, využití synergií s ostatními firmami, ale také obranu před "iracionálním napadáním", což podle něj novináři nazývají jako pořízení si "atomového kufříku".
Expert: Němci se chtějí zaměřit na internet, v Česku k tomu není prostředí
Skupina VLP je po loňské akvizici časopiseckého vydavatelství Sanoma, přejmenovaného na Astrosat Media, druhou nejsilnější vydavatelskou skupinou na tuzemském trhu. V Česku vydává 71 regionálních deníků. V roce 2013 vydavatelství vykázalo ztrátu 61 milionů korun po ztrátě 22 milionů v roce 2012. Kvůli úhradě ztráty z minulých let vlastník společnosti rozhodl o snížení základního kapitálu o polovinu na 930 milionů korun.
Německý mediální koncern uvedl, že VLP prodal ze strategických důvodů. "Tato transakce nám totiž umožní se více soustředit na německý trh, kde chceme pokračovat v dalším růstu," uvedla v tiskové zprávě generální ředitelka Verlagsgruppe Passau Simone Tucci-Diekmannová. Pasovské vydavatelství bude nyní rozvíjet své aktivity v Polsku a Německu, kde zůstává zaměstnavatelem 3000 lidí. V Polsku je vlastníkem předního vydavatelství Polska Press, v Německu je vydavatelem periodika Passauer Presse.
Mediální expert Milan Šmíd za jeden z důvodů odchodu německého vlastníka považuje rovněž snahu více se zaměřit na on-line aktivity. "Klasický tisk přestává být profitabilní a internetové perspektivy jsou jinde lepší než u nás," poznamenal Šmíd s poukazem na dřívější odchod Ringier Axel Springer, jež v Česku vlastnila vydavatele bulvárního Blesku. Působení na českém trhu se podle něj pasovské firmě vyplatilo a v druhé polovině 90. let dokonce pomáhalo vylepšit hospodářskou bilanci po propadu v Německu.
Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu a v realitním developmentu. Spravuje jediný fond svých partnerů, akcionářů společnosti. Její portfoliové společnosti zaměstnávají zhruba 35 000 lidí a hodnota aktiv skupiny v roce 2014 činila 6,7 miliardy eur. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě a Mnichově.
Vlastníci českých deníků
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist