Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zatím do Bejrútu kvůli pohřešovaným Čechům nepojede.

Kvůli nedostatku informací o pětici pohřešovaných Čechů by jeho cesta do Libanonu neměla význam, informovalo ministerstvo zahraničí po návratu české delegace ze země. Ministerstvo dodalo, že další návštěva českých policejních složek v Libanonu není vyloučena.

Vyslaná skupina vedená náměstkem ministra zahraniční Jakubem Kulhánkem a ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertem Šlachtou v úterý a středu sbírala informace o případu pětice Čechů, kteří v zemi nedávno zmizeli.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Delegace v Bejrútu navázala kontakt s místními vyšetřovateli, měla zde také připravit návštěvu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

"Ministr Zaorálek je i nadále připraven v případě, že se od libanonské strany dozvíme o posunu ve věci pohřešovaných českých občanů, neprodleně do Libanonu odcestovat a libanonská strana je připravena ho přijmout," řekl jeho náměstek Kulhánek.

Ministr zůstává v pravidelném telefonním kontaktu se svým libanonským protějškem Džibránem Bassilem, dodal.

Kulhánek se během návštěvy Libanonu mimo jiné sešel s generálním sekretářem libanonského ministerstva zahraničí Vafíkem Rajmem.

Hodnotili spolupráci mezi úřady obou zemí při hledání pohřešovaných Čechů a hovořili o možné cestě ministra Zaorálka.

Program ředitele ÚOOZ Šlachty a zástupců policejních složek zahrnoval setkání s vyšetřovatelským týmem libanonské policie. Čeští policisté se na místě seznámili s informacemi, které má libanonská strana k dispozici, zároveň předali vlastní poznatky z vyšetřování. Konkrétní závěry z jednání ministerstvo neuvedlo.

"Nadále bude probíhat přímá komunikace mezi těmito složkami, po vyhodnocení vyměněných informací by se mohla uskutečnit i další návštěva českých policejních složek v Libanonu," uvedlo ministerstvo.

Na místě dál působí zástupci českých bezpečnostních složek a na řešení se podílí i zastupitelský úřad ČR.

Pětice mužů se pohřešuje od 18. července, kdy libanonská policie nalezla jejich vůz a věci v údolí nedaleko syrských hranic. Jde o dva novináře jindřichohradecké televize, advokáta, tlumočníka a muže, který má zkušenosti jako armádní zpravodajec; do Libanonu údajně jel jako bezpečnostní poradce skupiny.