Čínský jüan v pátek zastavil pokles, podle analytiků k tomu mohla přispět intervence tamní centrální banky. Ta po opakované devalvaci oficiálního kurzu měny zřejmě usiluje o to, aby se již trh stabilizoval.

Banka v pátek stanovila střední kurz měny, od něhož se může jüan každý den odchýlit maximálně o dvě procenta, na 6,3975 čínského jüanu za dolar z předešlé úrovně 6,401 čínského jüanu za dolar.

Jüan se v pátek začal obchodovat v kurzu 6,3990 čínského jüanu za dolar. V polovině obchodování se od středního kurzu odchyloval o 0,03 procenta. 

Čínská měna klesala nepřetržitě tři dny za sebou a opakovaně překonala víceletá minima poté, co čínská centrální banka v úterý překvapivě devalvovala měnu téměř o dvě procenta. Devalvace jüanu vyvolala obavy z eskalace měnové války a vedla k obviněním, že Peking poskytuje nepoctivou výhodu čínským exportérům.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ve čtvrtek již banka uvedla, že pro další pokles kurzu není důvod. Viceguvernér I Kang ale upozornil, že v případě vysoké kolísavosti banka přistoupí k efektivnímu řízení měnového kurzu.

"Má se za to, že velké státní banky nakupují jüan, kdykoliv se přiblíží kurzu 6,4 čínského jüanu za dolar. Tato úroveň se asi blíží té, kde chce banka udržet jüan pro dnešní den, možná i v krátkodobém horizontu," řekl podle agentury Reuters nejmenovaný obchodník jedné zahraniční banky v Šanghaji.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist