Mezinárodní ratingová agentura Fitch zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o dva stupně na známku CCC z dosavadních CC. Zdůvodnila to rámcovou dohodou mezi Řeckem a věřiteli o třetím záchranném programu. Dohoda podle agentury Fitch snížila riziko toho, že Řecko nesplní své dluhové závazky vůči soukromým věřitelům. Hodnocení Řecka však nadále zůstává hluboko ve spekulativním pásmu.

Nový záchranný program má za cíl usnadnit případný návrat země na dluhopisové trhy, dodal Fitch v prohlášení. Varoval však současně, že rizika jsou nadále vysoká.

"Bude to trvat nějakou dobu, než se obnoví důvěra mezi Řeckem a jeho věřiteli," citovala agentura Reuters z prohlášení společnosti Fitch. Také politická situace v zemi zůstává nepředvídatelná a ve skutečnosti je členství Řecka v eurozóně nadále nejisté, i když vývoj v minulém týdnu naznačil, že při obnově vztahů mezi Řeckem a jeho evropskými věřiteli bylo dosaženo pokroku, dodal Fitch.

K podobnému kroku již přistoupila také agentura Standard & Poor's, která koncem minulého měsíce zvýšila hodnocení dlouhodobých závazků Řecka o dva stupně na CCC+. Podle S&P po dohodě na třetím záchranném balíku s eurozónou a přijetí prvních reformních opatření už není státní bankrot Řecka v příštích šesti až 12 měsících nevyhnutelný.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a na podmínky půjčky. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky. Pokud je rating ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři jako penzijní fondy.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru