Ministři financí eurozóny ve středu schválili vyplácení prvních 26 miliard eur (zhruba 700 miliard korun) z nového záchranného programu pro Řecko. Oznámili to zástupci Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), jehož prostřednictvím budou peníze vyplaceny.

Peníze Aténám umožní mimo jiné uhradit splátku Evropské centrální bance (ECB), splatnou ve čtvrtek. 

ESM potvrdil, že během tří let poskytne v rámci finanční pomoci Řecku až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).

Ministři financí eurozóny se na podmínkách třetího záchranného programu pro zadlužené Řecko shodli již minulý týden. Ve středu program překonal poslední klíčovou překážku, když získal souhlas německého parlamentu.

Řecko muselo výměnou za pomoc slíbit další strukturální reformy a úsporná opatření a zvýšení daní.

Řecké ministerstvo financí uvedlo, že 13 miliard eur z první části pomoci by mělo obdržet již ve čtvrtek ráno.

Většina z těchto peněz bude použita na splácení dluhů, včetně dřívějšího překlenovacího úvěru z celounijního Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSM).

Dalších deset miliard eur z první části pomoci by podle agentury DPA mělo směřovat na zvláštní účet určený na podporu bankovního sektoru. Zbývající tři miliardy prý Řecko obdrží až na podzim.

Eurozóna doufá, že do pomoci Řecku se stejně jako v předchozích záchranných programech zapojí i Mezinárodní měnový fond (MMF). Ten by měl o své účasti v programu rozhodnout v říjnu. Fond má pochybnosti ohledně udržitelnosti řeckého dluhu a vyzývá eurozónu k jeho zmírnění.

Šéf ministrů financí eurozóny, takzvané euroskupiny, Jeroen Dijsselbloem vyjádřil přesvědčení, že eurozóna se dokáže s MMF na jeho účasti v programu dohodnout.

Dijsselbloem dnes rovněž upozornil, že Řecko má před sebou obtížnou cestu. "Budeme tento proces pozorně sledovat," prohlásil. "Nebude to snadné. Určitě narazíme v příštích letech na problémy, ale věřím, že je dokážeme vyřešit," dodal.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble vyjádřil naději, že záchranný program v dlouhodobějším horizontu přispěje k oživení řecké ekonomiky.

"Pokud Řecko splní své závazky a program bude plně a důrazně realizován, pak se může řecká ekonomika vrátit k růstu," řekl. "Příležitost tu je. Zda bude využita, o tom mohou rozhodnout pouze Řekové," dodal.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru