Italská energetická společnost Enel zahájila s českou skupinou Energetický a průmyslový holding (EPH) exkluzivní jednání o prodeji svého většinového podílu ve Slovenských elektrárnách (SE). V příštích týdnech by obě strany, v závislosti na výsledku jednání, mohly podepsat závaznou dohodu, oznámil v pondělí Enel podle agentury Reuters.

Italská firma vlastní v SE dvě třetiny akcií. Zbylý podíl v největším výrobci elektřiny na Slovensku drží slovenská vláda, která rozhodnutí Enelu nekomentovala.

EPH podal na koupi podílu Enelu v SE závaznou nabídku minulý měsíc. Dalším uchazečem o většinu v SE je konsorcium bratislavské rafinerie Slovnaft a maďarské státní energetické skupiny MVM. Slovenský ministr hospodářství Vazil Hudák minulý týden navíc sdělil, že do konce srpna předloží nabídku čínská státní společnost China National Nuclear Corporation (CNNC).

Italská firma již dříve uvedla, že počítá s dokončením prodeje menšinového podílu v SE v letošním čtvrtém čtvrtletí. Zbývající akcie chce prodat poté, co slovenský podnik dokončí dva nové bloky v jaderné elektrárně Mochovce.

Slovenská vláda dala dříve najevo, že by se v rámci prodeje podílu Enelu mohla pokusit získat nad slovenským podnikem většinovou kontrolu. Právě zájmem slovenské vlády stát se většinovým akcionářem zdůvodnila další česká energetická společnost ČEZ své rozhodnutí nepodat nabídku na koupi podílu v SE.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Rozhodnutí Enelu vyjednávat o prodeji svého podílu v SE Slovensko nekomentovalo. "Pro vládu zůstává prioritou dokončení třetího a čtvrtého bloku Mochovců. Očekáváme razantní kroky ze strany Enelu coby majoritního akcionáře Slovenských elektráren směřující k dokončení prací a spuštění (dvou bloků jaderné elektrárny) v dohodnutých termínech," sdělila ČTK mluvčí slovenského ministerstva hospodářství Miriam Žiaková.

Slovenská vláda se v minulosti dostala do sporu s Enelem kvůli posouvání termínů dokončení a navýšení nákladů na dobudování dvou bloků elektrárny v Mochovcích na jihu země. Podle dřívějších informací by třetí a čtvrtý blok měly být uvedeny do provozu postupně v letech 2016 a 2017, což proti původním odhadům znamená zpoždění o asi čtyři roky.

Enel prodává SE v rámci rozsáhlejšího programu prodeje majetku. V jeho rámci plánuje snížit zadluženost o pět miliard eur (135 miliard Kč) z nynějších zhruba 40 miliard eur.