Při rozhodování, kam uložit své finanční prostředky, se lidé často rozhodují mezi cennými papíry a nemovitostmi. První varianta je považována za více rizikovou, druhá za méně výnosnou. Jednou z dalších možností je investování do šperků. Dle květnového průzkumu zveřejněného společností ALO diamonds pořizuje šperk jako investici každý pátý Čech, který kupuje klenoty. Češi se tak přibližují západním zemím, kde je tento způsob investování běžný a má zde dlouhou tradici.

Sázka na jistotu?

Porovnáme-li vývoj cen nemovitostí, akcií a diamantů, zjistíme, že poslední ekonomickou krizí prošly nejlépe diamanty. Jejich hodnota mírně rostla, po krizi nabrala strmý růst.

Opakem byly akcie na pražské burze. I kvůli jejich vysoké likviditě zareagovaly na situaci na světových trzích jako první a jejich pokles byl nejhlubší. V době, kdy dosahovaly akcie dna, byla jejich hodnota třetinová (39 %) oproti době před krizí. Podle indexu pražské burzy se doposud na předkrizovou úroveň nevrátily.

S malým zpožděním začaly dle indexu Českého statistického úřadu ztrácet i ceny bytů. Celorepublikově byl pokles mírný, hlavně díky regionům, kde cena stagnovala, a kompenzovala tak větší pokles ve velkých městech, zejména v Praze.

V době, kdy se zastavil propad akcií a pokles cen bytů, které poté stagnovaly, cena diamantů strmě stoupala. Hodnota diamantů za posledních 10 let vzrostla o 122 procent, což je nejvíce ze tří sledovaných investic. V posledních měsících se jejich cena drží přibližně na stejné úrovni. Krátkodobé výkyvy jsou na trhu s diamanty obvyklé a trvají týdny až měsíce. Dlouhodobě ale cena diamantů roste. 

Cena nemovitostí vychází z indexu cen zpracovaných Českým statistickým úřadem. Sledovány byly kvartální hodnoty u bytových jednotek. Hodnota z roku 2005 se bere jako výchozí (100 bodů). Křivka vývoje hodnoty diamantů zachycuje změny na světovém trhu. Vychází z mezinárodně uznávaného ceníku Rapaport Diamond Report, který je primárním zdrojem pro určování hodnoty diamantů. Hodnota na konci roku 2005 se bere jako výchozí (100 bodů).

Šperky s diamanty jsou dlouhodobou investicí

Ukládání peněz do investičních rodinných šperků má velkou tradici převážně v západních zemích. V posledních letech ale tento alternativní způsob investování objevují i Češi. Potvrzuje to průzkum 2015 vypracovaný agenturou Simply5 pro klenotnictví ALO diamonds. Výsledky ukázaly, že si šperk jako investici pořizuje každý pátý Čech, který kupuje klenoty. Typickým investičním šperkem je sada klenotů (například náušnice a přívěšek) z bílého zlata s brilianty za alespoň 30 tisíc korun. Češi nejčastěji kupují dražší šperky jako dárek k významnému životnímu jubileu (42 %) a u příležitosti svatby (31 %).  Pro 23 % je motivem právě investice. 

Investování do rodinných šperků bývá mnohdy označováno za alternativní či doplňkovou část investičního portfolia. Mnoho odborníků ale vidí diamanty a investiční rodinné šperky jako jeden z nejbezpečnějších způsobů dlouhodobého uložení peněz a vývoj během poslední ekonomické krize jim dává zapravdu.

Stejný názor má v poslední době i velká část Řeků, kteří nevěří řeckým bankám, a peníze raději utrácí za luxusní šperky. "Řekové se bojí, že by mohli přijít o úspory. Rostoucí prodeje investičních šperků s drahokamy pozorujeme již dva až tři roky. A nejde jen o naše klenotnictví, stejný trend hlásí i konkurence. Ve srovnání s červencem minulého roku nyní prodáváme o pětinu více," uvádí Christos Glaftis z klenotnictví Tempus Jewellery v Soluni a dodává: "Investiční klenoty nabízíme již od 2 000 eur. Průměrná cena investičního šperku, které u nás zákazníci kupují, je zhruba 4 000 eur. Oblíbené jsou zlaté šperky s velkými mezinárodně certifikovanými diamanty."

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Dlouhodobý růst cen diamantů se nevyhne občasným poklesům. Jejich dlouhodobě rostoucí ale určují jasně dané faktory. Diamanty jsou přírodní surovinou, jejíž množství je omezené. Dalším důvodem, proč cena poroste i v budoucnu, je absence nových nalezišť a vzrůstající celosvětová poptávka, kterou bude znatelně zvyšovat Čína a Indie. Střední třída v těchto regionech finančně sílí a ve větší míře začíná kopírovat chování zákazníků západních zemí. Darovat k významné životní události šperk s drahokamem je i zde znakem dobrého společenského postavení. 

Dle průzkumu společnosti De Beers poptávka po diamantových špercích neustále roste. Objem všech celosvětově prodaných diamantových šperků činil v roce 2013 1,7 bilionu korun.

"Zatímco ceny surových diamantů jednou za čas dočasně zlevňují, výhodou investičních rodinných klenotů je to, že jejich cenu neurčuje pouze vývoj cen surovin. Jejich celkovou hodnotu spoluutváří, stejně jako u ostatních uměleckých děl, nadčasový design a umělecké zpracování," dodává Alojz Ryšavý, klenotník a majitel klenotnictví ALO diamonds, které prodává nejvíce diamantových šperků v České republice.

Hodnotu investičních šperků neurčují pouze ceny surovin na světových trzích, ale i umělecké zpracování a měnový kurz. Oslabující koruna vůči dolaru jen za poslední rok zvýšila hodnotu investičních šperků o více než o pětinu (21,8 %). Za posledních 5 let vychází zhodnocení na 26,78 procenta.

Investiční byty mohou být dobrým zajištěním, ale...

Ceny bytů se v roce 2013 odrazily ode dna a rostou zhruba o dvě procenta ročně. Nejrychleji se zvyšují ceny bytů ve velkých městech. V Praze rostou ceny bytů až o 10 procent, ale je nutné rozlišovat jednotlivé lokality. V některých místech může cena dokonce klesat.

Investice do nemovitostí lze porovnávat s investicemi, které jsou spojeny s menšími riziky, tedy například se státními dluhopisy či se spořením v bance. Za úspěšný se u investičních bytů se považuje roční výnos kolem pěti procent.

Graf: Vývoj cen bytů v ČR v letech 2010 až 2015; zdroj: HB Index

Investiční nemovitosti jsou nemovitosti, které kupující pořizují kvůli finančnímu výnosu, nevyužívají je pro své vlastní bydlení. Nemovitosti generují výnos ve dvou formách. Jejich hodnota postupem času roste a zároveň zajišťují pravidelný příjem z pronájmu. Pokud se rozhodnete pro nákup investičního bytu a dopadnou-li všechny přípravné fáze zdárně, můžete očekávat zmíněný výnos přes pět procent ročně.

Při výběru nemovitosti je dobré mít přehled o současných nabídkách. Čím více bytů navštívíte, tím lépe. Nevyplatí se kupovat nejlevnější nemovitost, ke které se zpravidla váží různá negativa, ať už jsou prodávajícím přiznána či zamlčena.

Nejvýhodněji lze pořídit investiční byt od vlastníka, který má dluhy, hrozí mu exekuce, a potřebuje proto co nejdříve finanční prostředky. Nevyplácí se podceňovat také vazby na přátele a známé. Váš úmysl koupit byt by měl vědět každý ve vašem okolí. Zhruba polovina prodávaných nemovitostí v Česku totiž neprojde veřejnou nabídkou. Pokud koupíte byt přes známého, nemusíte platit provizi zprostředkovateli.

Dražby nemovitostí již nejsou tak výhodné, jak bývaly dříve. Kvůli velké poptávce se běžně stává, že vydražitel nemovitost nakonec kupuje za běžnou či dokonce vyšší cenu, než je zvykem na běžném trhu. Problémem bývají i účastníci, kteří mají za úkol pouze uměle nadsazovat cenu. Potíže může způsobit také skutečnost, že u dražených nemovitostí často nebývá možnost důkladné prohlídky. Stav bytu proto bývá mnohdy velkým zklamáním.

Neplatící nájemník je vážný problém

Jedním z hlavních rizik investičního bytu je neplatící nájemník, kterého se nedaří vystěhovat. Vybraného nájemníka je proto dobré předem prověřit v centrální evidenci exekucí. Ukončení nájemní smlouvy totiž nepřináší jistotu, že nájemník byt opustí ve velmi krátké době.

Řízení o vyklizení nemovitosti může být velmi zdlouhavé a může se táhnout i několik let. Není proto od věci žádat po nájemníkovi vyšší vratnou kauci. Do vztahu pronajímatel – nájemce přinesl mnohé změny nový občanský zákoník. Rozhodně je proto dobré se s novými úpravami seznámit ještě před podpisem nájemní smlouvy.

Majitel bytu také nesmí zapomenout, že byt si žádá určitou péči. Čím více se odkládají opravy a údržba na pozdější dobu, tím více se snižuje atraktivita bytu. Jeho hodnota pak nemusí růst, v některých případech může dokonce i klesat.

Pokud kupujete byt v Praze, musíte vědět, že hlavní město má svá vlastní specifika. Nejvyšší výnosy z nájmů jsou zde u malých bytů. Pokud koupíte byt 3+1, ve většině případů za něj zaplatíte minimálně 3 miliony korun a za nájem dostanete u starších bytů v odlehlejších lokalitách 11 či 12 tisíc. U malého bytu v ceně jednoho a půl milionu budete dostávat nájemné zhruba 8 tisíc korun. Vyšší výnos vám v Praze tedy opravdu zajistí menší byty. U větších je velmi obtížné přiblížit se k pětiprocentnímu ročnímu výnosu.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se