Ruské ministerstvo hospodářství zhoršilo odhad vývoje hrubého domácího produktu (HDP) na letošní a příští rok. Oznámil to v úterý ministr hospodářství Alexej Uljukajev a současně zopakoval, že podle posledních signálů se ekonomika stabilizuje. Na letošní rok ministerstvo předpovídá pokles HDP o 3,3 procenta, příští rok už počítá s návratem k růstu, který se bude pohybovat v rozmezí jednoho až dvou procent.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Dostali jsme se už někam na dno. Myslím, že níž už určitě nepůjdeme, ale zda zřetelně oživíme, to je těžké (říct)," prohlásil Uljukajev, jehož citovala agentura Reuters. Ekonomové ale varují, že oživení by mohl bránit zhoršující se výhled globální ekonomiky.

Ministerstvo očekává, že průměrný kurz ruské měny bude letos činit 61 rublů za dolar, zatímco ropa by se měla v průměru prodávat za 52 dolarů za barel. Čistý odliv kapitálu by měl letos činit 93 miliard USD (2,2 bilionu korun) a příští rok se sníží na 70 miliard dolarů.

Je však otázka, zda ceny ropy a kurz rublu vůči dolaru dosáhnou optimistických předpovědích ruského ministerstva hospodářství v souvislosti s aktuálními událostmi na světových trzích.

Kvůli obavám ze zpomalování čínské ekonomiky se ceny ropy v pondělí propadly o více než pět procent a sestoupily na nová minima za zhruba šest a půl roku. V úterý se cena ropy Brent pohybovala na úrovni 43,92 dolaru za barel a ropa WTI na 39,44 dolaru za barel. Kurz rublu vůči dolaru se v úterý ocitl na hodnotě 69,53 rublu za dolar.

Ministerstvo dosud očekávalo na letošní rok pokles o 2,8 procenta a na příští rok vzestup o 2,3 procenta. Po revizi se tak prognóza ministerstva přiblížila k prognózám jiných subjektů a zdůrazňuje, jak obavy o vývoj globální ekonomiky a obnovení poklesu cen ropy komplikují zotavení ruské ekonomiky.

Uljukajev dodal, že ekonomika v červenci meziročně klesla o 4,6 procenta. Upozornila však, že proti předchozímu měsíci a podle sezonně upravených údajů o 0,1 procenta vzrostla, což je důkazem, že hospodářský pokles je u konce.

Vývoj kurzu rublu (rubly za dolar)

Komentář: Kurz ruské měny silně ovlivnily události přicházející z čínských trhů. V pondělí klesl kurz měny k více než 70 rublům za dolar. Oslabil tak na stejnou úroveň jako v únoru, kdy ruská ekonomika čelila taktéž klesajícím cenám ropy a evropským sankcím. Zdroj dat: Reuters