Výplata provizí pojišťovacím zprostředkovatelům i pořizovací náklady při výpočtu tzv. odkupného pojistné smlouvy by měly být povinně rozloženy do období pěti let. Počítá s tím pozměňovací návrh novely zákona o pojišťovnictví, na kterém se ve středu dohodla koaliční rada. Na dotaz ČTK to ve čtvrtek sdělilo ministerstvo financí. Kompromisní návrh neobsahuje cenovou regulaci v podobě stanovení maximální přípustné výše provizí. Nyní časové rozložení výplaty provize není stanoveno.

"Rozložení výplaty provizí v čase má za cíl zvýšit zainteresovanost pojišťovacích zprostředkovatelů na dlouhodobém trvání zprostředkovaného pojištění. Rozložení pořizovacích nákladů při výpočtu odkupného má zajistit, že když už dojde k předčasnému ukončení pojištění, dostane klient větší část zaplaceného pojistného zpátky v podobě tzv. odkupného," uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Lídři koaličních stran se ve středu dohodli na regulaci odměn pro pojišťovací zprostředkovatele.

Současný návrh ministerstva financí vrátí v Poslanecké sněmovně do druhého čtení a doplní jej o pozměňovací návrh schválený koalicí.

Projednávání zákona v polovině června ve sněmovně vyvolalo konflikt mezi poslancem ČSSD Ladislavem Šinclem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Důvodem byl měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí pro zprostředkovatele životního pojištění, na který poukázal autor návrhu, právě poslanec Šincl.

Naznačoval, že za výhradami ministerstva by mohly být obchodní zájmy šéfa hnutí ANO a majitele Agrofertu Babiše. Ministr financí jeho vystoupení označil za "sprostý koaliční podraz".

Rozpočtový výbor totiž předtím podpořil Šinclův návrh a ministerstvo s tím v zásadě souhlasilo. Poté ale svůj postoj začalo měnit.

Podstatou Šinclova návrhu bylo zamezit současné praxi, kdy zprostředkovatelé ve snaze získat provizi za uzavření nové smlouvy ukončují smlouvy nejčastěji mezi druhým až pátým rokem pojištění. Šincl chtěl svým návrhem snížit a stanovit maximální odměnu pojišťovacím zprostředkovatelům. Částku, o níž se provize sníží, tj. přes čtyři miliardy korun ročně, chtěl připsat pojištěným lidem do výnosů.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Samotná novela upravuje činnost pojišťoven a zajišťoven podle několika evropských směrnic.

Hlavním cílem změn je posílení finanční stability pojišťoven, a tím i ochrany spotřebitelů pojišťovacích služeb.

Cílem unijních předpisů je vytvoření vnitřního trhu s pojištěním a zajištěním s využitím tzv. jednotného evropského pasu, který můžou v rámci unie používat už banky. Novela také rozšiřuje dohledové pravomoci ČNB a má platit od příštího roku.