Čínské akciové trhy v pátek pokračují v oživení: těží ze silného růstu na amerických burzách, který podpořila včerejší zpráva o rapidním zrychlení ekonomiky USA a ze známek nové podpory ze strany státu. Hlavní index šanghajské akciové burzy Shanghai Composite se po poledni místního času vydal prudce nahoru a rostl téměř o pět procent na 3234 bodů. Od začátku týdne však stále ztrácí zhruba deset procent.

Páteční růst čínských akcií nicméně zmírnila slabost v bankovním sektoru. Čínské banky se nyní potýkají s nízkou ziskovostí a s rostoucím objemem špatných úvěrů, napsala agentura Reuters.

V pátek také uvedl náměstek čínského ministra financí Jü Wej-pching, že čínské penzijní fondy začnou co nejdříve investovat dva biliony jüanů (zhruba 7,5 bilionu korun) do akcií a dalších aktiv, aby zvýšily své investiční výnosy. Po zprávě se čínská burza vydala strmě směr nahoru a stejně jako včera tak připsala další procenta jen hodinu před svým uzavřením.

"Co nejdříve oficiálně zahájíme investiční operace," uvedl náměstek. Fondy budou moci investovat do akcií a akciových fondů až 30 procent svých prostředků, ostatní peníze by měly směřovat například do dluhopisů, nástrojů peněžního trhu, či velkých projektů v oblasti infrastruktury, píše agentura Reuters.

Hlavní index asijských trhů Asia Dow rostl během dopoledne našeho času o 2,12 procenta. Japonský Nikkei 225 připisoval 3,02 procenta a burza v Hongkongu byla výše o 0,73 procenta.

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně posílily a za poslední dva dny si připsaly nejvyšší dvoudenní procentní zisk od finanční krize. Náladu na burze zlepšila zpráva o vývoji hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí a náznaky toho, že centrální banka USA (Fed) zřejmě v září úrokové sazby nezvýší.

Index Dow Jones stoupl o 2,27 procenta na 16 654,77 bodu, když za poslední dvě seance vzrostl o 6,3 procenta, nejvíce od roku 2008. Širší index Standard & Poor's 500 posílil o 2,43 procenta na 1987,66 bodu a index technologického trhu Nasdaq o 2,45 procenta na 4812,71 bodu. Za poslední dva dny S&P vzrostl o 6,4 procenta a Nasdaq o 6,8 procenta. U obou indexů to byl nejvyšší dvoudenní růst od roku 2009.

"Nejhorší je pravděpodobně za námi, bude to ale trvat chvíli, než se dostaneme zpátky do normálního stavu, a můžeme ještě vidět určitá rizika poklesu," komentoval zprávu hlavní ekonom firmy Raymond James Scott Brown.

Díky čtvrtečním ziskům S&P smazal zhruba polovinu ztrát, které utrpěl za posledních šest seancí kvůli obavám ze zpomalení růstu v Číně. Propad trhu se zastavil ve středu poté, co prezident newyorského Fedu William Dudley naznačil, že zvýšení úroků v září je méně pravděpodobné.

Čtvrteční statistika ukázala, že americká ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí o 3,7 procenta, tedy mnohem rychleji než ukazoval předběžný údaj. Ten počítal s růstem jen 2,3 procenta.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Všech deset hlavních sektorů z indexu S&P výrazně posílilo. Nejlépe si vedl index energetických firem, který stoupl o 4,9 procenta. Energetické firmy tak reagovaly na růst cen ropy o více než devět procent. Akcie Applu vzrostly o 2,94 procenta. Firma pozvala novináře na prezentaci, která se má konat 9. září. Očekává se, že zde představí nový telefon.

Americký dolar třetí seanci za sebou posiloval díky údajům o HDP a růstu globálních akciových trhů. V závěru obchodování euro vůči dolaru oslabilo o 0,4 procenta na 1,1270 USD. Dolar k jenu stoupl o 0,6 procenta na 120,60 JPY a ke koši předních světových měn dolar posílil o 0,5 procenta na 95,589 bodu, napsala agentura Reuters.

Dow jones

Průmyslový akciový index Dow Jones během čtvrtečního obchodování povyskočil o 2,27 procenta a připsal si 369,26 bodu.  Zdroj: Reuters

S P 500

Index S&P 500 rostl ještě rychleji. Během čtvrtka si připsal 47,15 bodu, což v procentech znamenalo nárůst o 2,43. Obchodování zakončil na hodnotě 1987,66 bodu.  Zdroj: Reuters

Nasdaq

Technologický Nasdaq zaznamenal ve čtvrtek ze tří nejdůležitějších indexů vůbec nejrychlejší růst. Připsal si 2,45 procenta a po obchodování zůstal na hodnotě 4812,71 bodu.  Zdroj: Reuters