Pro udržitelnost řeckého dluhu by měla stačit určitá restrukturalizace, například v podobě snížení úrokových sazeb a prodloužení doby splatnosti. Úplné odpuštění dluhu, které si Řecko přeje, by nemělo být nutné. Uvedla to šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová v rozhovoru se švýcarským listem Le Temps.
Řecko se v létě dohodlo s eurozónou na novém záchranném programu, v jehož rámci by mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).
MMF se podílel na předchozích dvou balících pomoci pro Řecko. O své účasti na třetím programu však zatím nerozhodl, protože má pochybnosti ohledně udržitelnosti řeckého dluhu a požaduje po eurozóně jeho zmírnění.
Věřitelé z eurozóny, zejména Německo, vylučují možnost seškrtání řeckého dluhu, o jeho restrukturalizaci jsou však ochotni uvažovat.
"Jednáme o prodlužování doby splatnosti a o snižování úrokových sazeb," řekla Lagardeová listu Le Temps. "Nemluvíme o rušení dluhu," dodala. Podle jejího dřívějšího prohlášení by měl MMF o své účasti v záchranném programu rozhodnout do října, napsala agentura Reuters.
Šéf Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) Klaus Regling v rozhovoru s německým listem Der Spiegel uvedl, že eurozóna dokáže v budoucnosti řešit krize i bez pomoci MMF.
"Příští krizi, která přijde v následujících desetiletích, budou Evropané schopni zvládnout vlastními silami," řekl. Upozornil, že ESM spolu s Evropskou komisí a Evropskou centrální bankou plní roli "evropského měnového fondu".
Regling ve čtvrtek prohlásil, že Řecko nemůže počítat s odepsáním části svého dluhu. Dodal však, že dluhové břímě země je možné snížit odkladem splatnosti, pozastavením platby úroků a transfery zisků centrální banky. Fond ESM je klíčovým nástrojem finanční pomoci předluženému Řecku.
Šéfka MMF se vyjádřila rovněž ke zpomalování růstu čínské ekonomiky, které v posledních týdnech vyvolalo chaos na světových finančních trzích. "Toto zpomalování bylo předvídatelné, očekávané a nevyhnutelné," prohlásila.
Lagardeová připustila, že letošní růst čínské ekonomiky by mohl mírně zaostat za prognózou MMF, podle které by měl činit 6,8 procenta. Odmítla však obavy, že růst by mohl zpomalit až na čtyři procenta. Loni druhá největší ekonomika světa stoupla o 7,4 procenta, což představovalo nejpomalejší tempo růstu za posledních 24 let.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist