Čínské akciové trhy na začátku nového týdne zamířily dolů a stáhly s sebou také evropské a americké burzy. Trh zareagoval na nová opatření proti spekulacím při obchodování a také snížení výhledu na růst čínské ekonomiky, který zveřejnila americká banka Goldman Sachs.

Panevropský index FTSEurofirst 300 kolem 16:00 SELČ klesl o 0,6 procenta na 1 426,84 bodu. Německý index DAX odepsal 0,95 procenta a je na úrovni 10 200,78 bodu, francouzský index CAC 40 se propadl o 1,04 procenta na 4 626,49 bodu. Index pražské burzy PX se ve stejnou dobu pohyboval na úrovni 1 018,87 bodu, klesá tedy jen mírně o 0,62 procenta.

Poslední srpnový den zahájila poklesem i americká burza, okolo 16:15 SELČ všechny velké indexy ztrácely okolo procenta. Index Dow Jones propadl o 1,02 procent na 16 473,31 bodu. Index S&P 500 se pohyboval na 1 970,71 bodu po odpisu 0,94 procenta. Index NASDAQ ve stejný čas klesl o 0,9 procenta na 4 784,92 bodu.

Hlavní index šanghajské akciové burzy Shanghai Composite zakončil pondělní obchodování poklesem o 0,82 procenta na 3 205,98 bodu. Během dne se obchodoval i o čtyři procenta níže. Stejně tak i index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu. Ten ale obchodování zakončil růstem o 0,73 procenta na 3 366,53 bodu.

Za celý měsíc oba indexy odepsaly zhruba 12 procent, a zaznamenaly tak třetí měsíční ztrátu v řadě. Od poloviny června ztratily oba indexy asi 40 procent hodnoty, a to i přes opakovaná bezpříkladná opatření čínské vlády na podporu trhu.

O něco mírnější ztráty měly akcie v Hongkongu. Hongkongský index Hang Seng vykazoval pokles o 0,8 procenta, v závěru ale připsal 0,27 procenta a zakončil na 21 670,58 bodu.

Intervence i zatýkání

Peking reagoval na paniku na tamních trzích v minulém týdnu finančními injekcemi ve výši několika miliard jüanů. Podle agentury Reuters centrální banka nalila minulý týden do burz 280 miliard jüanů (43,9 miliardy dolarů), v pondělí navíc napumpovala trhy dalšími 140 miliardami jüanů. Podle listu Financial Times ale o víkendu Peking oznámil, že upouští od nákupu akcií ve velkém, což u investorů vyvolalo obavy z dalšího poklesu.

Čínské úřady v pondělí zavedly nová opatření proti spekulantům a nechaly zatknout několik lidí, kteří podle nich mají na svědomí propad na čínských akciových trzích. Je mezi nimi i novinář nebo zaměstnanec úřadu pro dohled nad cennými papíry. 

Akcie na čínských akciových trzích klesají kvůli obavám ze zpomalování tamní ekonomiky. Ta by podle vlády měla v tomto roce růst "kolem sedmi procent". Americká Goldman Sachs ale v pondělí snížila výhled na růst hospodářství v Číně, což podle serveru CNBC jen podpořilo pesimismus ohledně zdraví druhé největší světové ekonomiky. 

Banka předpokládá, že v příštím roce bude čínská ekonomika růst místo o 6,7 procenta o 6,4 procenta, v roce 2017 místo původních 6,5 procenta o 6,1 procenta a o rok později "jen" o 5,8 procenta, původně měla v roce 2018 růst o 6,2 procenta.

Podle ředitele společnosti Shenwan Hongyuan Securities Gerryho Alfonsa se pondělní pokles na trzích dal očekávat, neboť někteří investoři se rozhodli vybrat zisky po zotavování v předešlých dvou obchodních dnech. Se zásadnějšími rozhodnutími podle něj čekají na údaje o aktivitě v čínském zpracovatelském sektoru, které mají být zveřejněny tento týden.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zpomalování čínské ekonomiky si vybralo daň na hospodaření velkých čínských výrobců stavební techniky Zoomlion Heavy Industry Science a Sany Heavy Industry. Zoomlion se během prvního pololetí propadl do čisté ztráty skoro 310 milionů jüanů (téměř 1,2 miliardy korun), zatímco loni ve stejném období měl zisk 900,1 milionu jüanů. Firmě Sany v pololetí klesl čistý zisk o skoro 76 procent na 335 milionů jüanů (asi 1,3 miliardy korun).

Čínští výrobci těžké techniky začali v minulosti expandovat, když Peking za finanční krize v roce 2008 zavedl soubor rozsáhlých podpůrných opatření. Nyní se ale tyto firmy potýkají s nadbytkem neprodaného zařízení a závodů, které nepotřebují.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist