Koncem srpna se světové akciové trhy ocitly doslova na horské dráze.

Po rekordních propadech, které přišly poslední týden v srpnu, následoval alespoň na evropských trzích růst, který dorovnal utrpěné ztráty.

Během pondělí a úterý se však začaly světové akciové trhy znovu propadat.

V úterý táhly trhy dolů především špatné zprávy o zhoršujících se výhledech čínského hospodářství společně s předpovědí o světovém růstu Mezinárodního měnového fondu.

Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v srpnu klesla nejprudším tempem za tři roky. Znepokojivé zprávy navíc tentokrát přišly i ze sektoru služeb. 

Japonský index Nikkei 225 ukončil obchodování se ztrátou ve výši 3,84 procenta. Hlavní index tokijské burzy tak reflektoval špatné zprávy z říše středu, slabé údaje o investicích japonských firem a nejistotu před zveřejněním dalších statistických dat z USA.

Čínský šanghajský burzovní index pak po úterním obchodování odepsal 1,23 procenta. V průběhu dne se mu podařilo téměř vyrovnat propad na 3060 bodů a zakončil na 3166 bodech. 

Na vývoj akciových trhů mělo vliv i prohlášení šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové, v němž uvedla, že světová ekonomika poroste pravděpodobně pomaleji, než se očekávalo.

"Všeobecně očekáváme, že globální růst zůstane umírněný a pravděpodobně slabší, než jsme předpovídali v červenci," poznamenala šéfka MMF v textu projevu před zahájením své dvoudenní návštěvy indonéské metropole Jakarty.

Měnový fond v červenci předpověděl, že růst světové ekonomiky letos mírně zpomalí na 3,3 procenta z loňského tempa 3,4 procenta. V příštím roce ale fond očekává oživení na 3,8 procenta. Příčinou je podle Lagardeové pomalejší zotavování vyspělých ekonomik a zpomalování růstu rozvíjejících se trhů, především v Latinské Americe.

Poukázala také na pomalejší expanzi v Číně. 

Výprodej akcií pokračoval i na druhé straně Atlantiku

Se slunečními paprsky přicházejícími na západní polokouli se šířily i propady. Evropské burzovní indexy zahájily obchodování prudkým pádem.

Krátce před jeho ukončením se německý index DAX propadal o 2,77 procenta. Shodný propad zasáhl i francouzskou burzu. Britský index FTSE 100 odepsal dokonce 3,11 procenta.

Zveřejněná data ze Spojených států o nejpomalejším tempu růstu produkce od května roku 2013 moc optimistické nálady trhům také nedodala. Špatné zprávy přišly i z údajů o exportu, který klesl nejníže od dubna roku 2009. Za nesnázemi stojí především silný dolar, který exportérům ztěžuje prodej amerického zboží v zahraničí.

Naopak příznivé výsledky přinesl vývoj ve stavebnictví. Podle zveřejněných údajů se výdaje na stavby domů, továren a elektráren dostaly na nejvyšší úroveň za více než sedm let.

Kolem poledne newyorského času (18:00 SELČ) vykazoval Dow Jonesův index pokles o dvě procenta na 16 193 bodů. Širší index S&P 500 ztrácel 1,9 procenta a byl na 1935 bodech, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite odepisoval zhruba 1,5 procenta a pohyboval se kolem 4695 bodů

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist