Evropská centrální banka (ECB) ponechala svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,05 procenta a beze změn na úrovni 60 miliard eur (1,6 bilionu korun) měsíčně je i limit nákupů dluhopisů v rámci takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky. Šéf banky Mario Draghi zopakoval přislib, že v případě potřeby se parametry programu těchto nákupů mohou změnit, a řekl také, že ekonomická situace eurozóny se zhoršila. 

ECB v nové makroekonomické prognóze snížila odhad letošní inflace v eurozóně na 0,1 procenta z dosavadní předpovědi 0,3 procenta a pro příští rok jej změnila na 1,1 z dosavadních 1,5 procenta. Prognózy inflace jsou důležité proto, že cílem nákupů dluhopisů je vedle podpory hospodářského růstu vrátit inflaci k cílové úrovni těsně pod dvěma procenty. Banka tento inflační cíl nehodlá měnit, řekl Draghi.

Odhad hospodářského růstu měnové unie omezila banka pro letošek na 1,4 procenta z předchozí prognózy 1,5 procenta. Příští rok má ekonomika růst o 1,7 procenta namísto dosud předpovídaných 1,9 procenta.

Draghi ale upozornil, že od poloviny srpna, kdy ECB nejnovější prognózy zpracovala, se vyhlídky ekonomického růstu a inflace dál zhoršily, zejména kvůli novému propadu cen ropy a zpomalování hospodářského růstu v Číně. "Nižší ceny komodit, silnější kurz eura a poněkud slabší ekonomický růst zvýšily rizika pro směřování inflace ke dvěma procentům," řekl Draghi na tiskové konferenci. Levnější ropa je ale podle něj obecně přínosem.

"Rada ECB bude pozorně monitorovat všechny důležité nové informace. Zdůraznila ochotu a schopnost v případě potřeby zasáhnout použitím všech nástrojů, které má k dispozici, a zejména připomíná, že program nákupů aktiv je z hlediska velikosti, složení a trvání dostatečně flexibilní," uvedl Draghi. Dodal, že program bude "v každém případě" pokračovat, dokud se inflace nebude přesvědčivě přibližovat dvěma procentům.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

ECB v březnu spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky zahrnující rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Banka v rámci tohoto programu, který potrvá minimálně do září příštího roku, pumpuje do finančního systému měsíčně kolem 60 miliard eur. Ve čtvrtek ECB zvýšila limit svého podílu na kterékoli emisi dluhopisů na 33 procent z dosavadních 25 procent.

Meziroční míra inflace v eurozóně v srpnu podle rychlého odhadu statistického úřadu Eurostat zůstala na červencové úrovni 0,2 procenta. Většina analytiků v anketě agentury Reuters očekává, že ECB časem program kvantitativní uvolňování měnové politiky rozšíří nebo prodlouží.

"Draghi se bil do prsou, že je ECB připravena 'jednat v případě problémů'. Přitom ale není tak docela jisté, zda sama ECB ví, co si pod tím představovat. Část investorů si zprávy vyložila tak, že si banka připravuje půdu pro další uvolnění měnových kohoutků: Mohla by začít vykupovat dluhopisy za více než 60 miliard eur měsíčně, nebo setrvá u současného objemu výkupů, ale prodlouží platnost programu," komentuje čtvrteční zasedání ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová.

Na zhoršenou prognózu vývoje evropské ekonomiky hned zareagoval i kurz eura. Ten ve čtvrtek odpoledne na devizových trzích oslaboval. Zhruba v 17 hodin středoevropského času euro vůči dolaru ztrácelo 1,1 procenta a prodávalo se za 1,1102 USD. K japonskému jenu pak odepisovalo 1,2 procenta na 133,54 JPY. Kurz dolaru vůči jenu zůstal téměř beze změny na 120,27 JPY.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist