Čínská skupina CEFC v sobotu v Šanghaji podepsala dohodu o strategickém partnerství s českou leteckou společností Travel Service. Postupně v ní převezme podíl až 49,92 procenta. Základní jmění firmy Travel Service se pak zvýší nejméně o jednu miliardu korun.

Dohoda předpokládá, že CEFC v prvním kroku získá ve společnosti Travel Service desetiprocentní podíl. Následujícím krokem bude nabytí dalších 39,92 procenta akcií, třetím pak zmíněné zvýšení základního jmění české společnosti.

"V kontextu s otevřením přímého leteckého spojení mezi Prahou a Pekingem a dalším naším plánovaným projektem s významnou čínskou leteckou společností chceme z pražského letiště vytvořit pro turisty a investory z Číny a Asie bránu do regionu,“ uvedl prezident CEFC Chan Chauto. Dodal, že Prahu si společnost CEFC vybrala jako sídlo svých evropských aktivit.

Aerolinky Travel Service dosud patřily do skupiny Unimex Group vlastněné Jiřím Šimáněm a Jaromírem Šmejkalem, která podle databáze Prodata držela skrze dceřinou společnost Global Trade Opportunities 36,16 procenta akcií. Stejný podíl měl podnikatel Roman Vik, zbytek (27,68 procenta) patří cestovní kanceláři Canaria Travel (ta přitom z poloviny patří Unimexu a polovinu ovládá Vik).

Travel Service postupně vytlačil z pozice jedničky na tuzemském leteckém trhu České aerolinie - v nich drží od letošního jara 34 procent akcií. Stal se lídrem v charterové dopravě v Česku, na Slovensku a v Maďarsku, významný podíl trhu má v Polsku. Firma má přibližně tisíc zaměstnanců a provozuje čtyři desítky letounů, kromě Boeingů 737 jsou to Airbusy A320 a menší Cessna Citation.

Podle posledních dostupných údajů za rok 2013 Travel Service zvýšil hrubý zisk na skoro 219 milionů korun z předchozích 64 milionů. O více než tři miliardy korun na zhruba 14 miliard vzrostly tržby. Zisk po zdanění dosáhl předloni 158 milionů korun.

Skupina CEFC nebude prvním zahraničním vlastníkem akcií Travel Servisu. Už v roce 2007 vstoupily do firmy islandské aerolinky Icelandair, jež koupily polovinu akcií a na dalších 30 procent měly opci. Po vypuknutí krize na Islandu ale českou firmu Islanďané opustili, 20 procent prodali už na konci roku 2009 a zbytek pak začátkem loňského roku.

Do Pivovarů Lobkowicz společně s J&T

Číňané zároveň vstoupili jako významný investor do firmy Pivovary Lobkowicz Group. Dokumenty dnes podepsali zástupci obou firem za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, který je na oficiální návštěvě Číny.

Většinový podíl ve výši 79,4 procenta získala nově založená společnost Lapasan, která je ze 70 procent spoluvlastněná CEFC Investment (Europe) Company, z dalších 20 procent J&T Private Equity Group, přičemž zbývajících 10 procent patří stávajícímu CEO a předsedovi představenstva pivovarů Zdeňku Radilovi. 

Pivovary Lobkowicz Group oznámily, že celková hodnota transakce činí 1,9 miliardy korun. Zdeněk Radil, který zůstává ve funkci generálního ředitele, má zároveň předkupní právo na další desetiprocentní podíl od CEFC. Transakce se odehraje 14. září za podmínky, že do té doby bude zaplacena celá kupní cena.

"Skupina Pivovary Lobkowicz Group je čtyřkou na českém pivním trhu a reprezentuje tradiční produkci kvalitního českého piva. Zapojením investiční skupiny CEFC se nám navíc otevírají nové možnosti výrazného posílení na asijských trzích," uvedl Radil.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Do skupiny patří sedm pivovarů - Černá Hora, Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Klášter, Vysoký Chlumec a také Rychtář, kde PLG koncem loňského roku navýšila svůj podíl ze 70 na 100 procent.

Tržby vzrostly loni meziročně o 3,2 procenta na 1,195 miliardy korun. Z toho tržby z prodeje piva dosáhly 1,126 miliardy korun, o 4,7 procenta více než v předchozím roce. Ostatní tržby, které zahrnují tržby z prodeje sladu či nealkoholických nápojů, firmě poklesly o 16,5 procenta.

Soukup: Vize CEFC jsou mi blízké

CEFC vstupuje také do českých firem Médea Group a vydavatelství Empresa Media. Stane se strategickým partnerem obou firem. Příslušné smlouvy byly dnes podepsány v Šanghaji. Empresa je vlastníkem TV Barrandov. Číňané získali minoritní podíl.

"Partnerství nám umožní další rozvoj naší televize, tiskových i dalších médií. Zároveň budeme posilovat naše postavení na trhu elektronických médií s ohledem na technologický náskok a know-how CEFC. Jde o soukromou společnost, jejíž vize jsou mi velmi blízké a sympatické," uvedl dosavadní jediný vlastník čtvrtého největšího mediálního koncernu v Česku Jaromír Soukup.

Obchod komentoval také prezident CEFC Chan Chauto "Máme velký respekt k vyspělosti mediálního trhu v České republice a chceme napomoct jeho dalšímu rozvoji a vývoji," řekl.

TV Barrandov v červnu oznámila, že bude v rámci programové skladby spolupracovat s čínskou státní televizí CCTV. Dominantní čínský vysílatel by měl získat tzv. programová okna u všech stanic barrandovské televizní skupiny. Spolupráce je plánována již pro podzimní programové schéma a týkat by se měla i vývoje a výroby nových televizních pořadů.

Vydavatelství Empresa Media vlastní TV Barrandov a produkční společnost Real TV. Portfolio vydavatelství zahrnuje časopis Týden, společenský týdeník Sedmička, měsíčník Interview, časopis Instinkt, dále tituly pro mládež Popcorn a Top Dívky, odborný časopis MarketingSalesMedia a elektronický deník Týden.cz.

Tržby Médea Group a vydavatelství Empresa Media loni dosáhly 4,8 miliardy korun.

Razantní nástup čínské CEFC tento týden zcela zastínil ostatní události na českých trzích. Společnost koupila budovu bývalé Živnobanky na pražských Příkopech i renesanční Martinický palác na Hradčanech, dále oznámila navýšení podílu na 9,9 procenta v impériu Jozefa Tkáče, česko-slovenské skupině J&T Finance Group. Mluvčí finanční skupiny následně uvedla, že největší šanghajská soukromá společnost bude usilovat o další zvýšení podílu na 30 procent.

V pátek Číňané získali také 60procentní podíl v českém fotbalovém klubu Slávia společně s miliardářem Jiřím Šimáněm, který drží zbylých 40 procent. CEFC ve stejný den také koupila 50procentní podíl v ruské pobočce finanční skupiny J&T Finance Group.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist