Zhruba deset miliard korun,  tak odhadl prezident Miloš Zeman objem peněz, které přijdou z Číny do České republiky v rámci první investiční vlny. Za všemi investicemi je čínská společnost CEFC.

Zeman na setkání s novináři také potvrdil, že předseda představenstva této firmy Jie Ťien-ming se už před časem stal jeho honorárním poradcem. Zeman se vyjádřil i k uprchlické krizi v Evropě a podpořil protiimigrační iniciativu Václava Klause.

"Pana Jiea, tedy nejvyššího představitele CEFC, jsem asi už před rokem jmenoval svým honorárním poradcem pro oblast česko-čínské ekonomické spolupráce," potvrdil Zeman na tiskové konferenci informace, že mezi jeho poradci je už nějaký čas i čínský činitel.

"(Uzavřené) dohody představují pravděpodobný začátek čínské investiční expanze, o které se tvrdilo, že nikdy nenastane," prohlásil prezident k novým čínským investicím v České republice. Například letecká společnost China Eastern podle něj uvažuje o zřízení linky Praha-Šanghaj, která by konkurovala otevírané lince Praha-Peking. "Celkový objem investovaných prostředků bych v této fázi odhadoval kolem deseti miliard, možná o něco víc. A předpokládáme další investiční vlnu, které se budou účastnit další významné čínské firmy," dodal.

Kromě toho prý po finančním ústavu Bank of China chce v Česku otevřít pobočku i další čínský bankovní úřad.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Prezident mluvil také o budované takzvané nové hedvábné stezce, která po železnici propojí Čínu přes Kazachstán a další země s Evropou. "Jednali jsme s čínským prezidentem o pomoci při výstavbě takzvané hedvábné stezky, což je v podstatě velkokapacitní železnice, která povede z Číny přes Kazachstán až do Evropy. Říkali jsme, že můžeme nabídnout zkušené železniční stavitele a i výrobce vagonů, lokomotiv a tak dále," upřesnil Zeman.

"Mým snem by bylo, aby se Čína podílela na výstavbě kanálu Dunaj-Odra," dodal.

V poslední den svého pobytu v Číně navštívil český prezident historické město Wu-čen, kde se s manželkou Ivanou projel lodí po vodním kanále lemovaném starými dřevěnými domy. Před 17:00 místního času (11:00 SELČ) prezident nastoupil do letadla a vydal se zpět do vlasti.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru