Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu za červenec 2015.

Praha. Uskuteční se tisková konference Českého statistického úřadu na téma Český průmysl v polovině roku 2015.

Praha. Česká národní banka zveřejní dlouhodobé úrokové sazby pro konvergenční účely za srpen 2015 a také měnovou statistiku k 31. červenci 2015.

Praha. Proběhne tisková konference Agrární a Potravinářské komory ČR na téma Krize evropského mléčného sektoru.

Berlín. Bude zveřejněn vývoj průmyslové výroby v Německu za červenec.

Moskva. Bude představena konečná zpráva o vývoji hrubého domácího produktu Ruska za druhé čtvrtletí.


Zlínský Lukrom na nákupech. Čtyřmiliardová skupina zemědělských podniků Zdeňka Červenky poroste

jarvis_55e5ea94498e7e97823c8fb6.jpegZdeňka Červenku živí zemědělství a jeho byznys není malý. Přesto ale zlínský podnikatel dosud nepatřil mezi velké majitele polností − necelých 15 tisíc hektarů půdy, na kterých jeho několikamiliardová skupina Lukrom hospodaří, má totiž Červenka v nájmu. To se ale změní. Červenka začal vykupovat půdu na jihovýchodní Moravě a ročně chce získat alespoň tisíc hektarů.

"Investujeme do půdy, protože se v okolí vyrojily různé spekulativní skupiny, začaly skupovat pole, a my jsme na to museli reagovat," řekl HN.

První tisícovku hektarů koupil majitel Lukromu zhruba za sto milionů korun od místních zemědělců. "Kolik půdy celkem vykoupíme, bude záležet na nabídce a ceně. Rádi bychom to pokryli vlastním kapitálem, moc si nechceme brát úvěry," dodává Červenka.

Německý svaz obchodu čeká opět rekordní vývoz. Zpomalení růstu čínské ekonomiky ho neohrozí

Vývoz z Německa bude letos opět rekordní, a to navzdory obavám ze zpomalení růstu čínské ekonomiky. V rozhovoru s německým listem Der Tagesspiegel to v neděli řekl šéf německého obchodního svazu BGA Anton Börner. Ekonomové v poslední době vyjadřovali obavy, že zpomalení v Číně by mohlo mít dopad na Německo, které má největší napojení na Čínu ze všech 28 zemí Evropské unie.

Čína je pro Německo čtvrtým největším vývozním trhem. Na celkovém vývozu ze země má podíl 6,6 procenta. Börner očekává, že německé firmy letos překonají loňský rekordní vývoz. Dodal, že dopad problémů Číny na Německo se přeceňuje, větší starosti mu prý dělá riziko rozpadu eurozóny.

Singer: ČNB bude kurz držet nad 27 korun za euro nejméně do druhé poloviny roku 2016

jarvis_55e5ebf4498e7e97823dcdc6.jpegČeská národní banka (ČNB) bude držet kurz koruny nad hranicí 27,00 Kč/EUR nejméně do druhé poloviny příštího roku. V České televizi to v neděli řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Poradce ministra financí a ekonom Raiffeisenbank Aleš Michl naopak míní, že správný čas k ukončení devizových intervencí, které drží kurz koruny nad 27 korunami za euro, nastal právě teď.

Světová ekonomika podle Singera stále není na úrovni, aby se nemusela obávat recese. Patrně se tak ve funkci ukončení intervencí nedočká.

"V zásadě platí, že těžko se dožiji ve funkci konce intervenčního režimu. To je prostá koincidence (náhodná shoda) toho, že bankovní rada je názoru, že odchod z režimu hrozí nejdříve ve druhé půlce příštího roku, a můj mandát funkce guvernéra končí v polovině příštího roku," uvedl.

Desítky českých podnikatelů jsou na námluvách v Íránu. Snaží se obnovit byznys, který zničily sankce

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek zahájil podnikatelské fórum v Íránu.Přes padesát českých společností se v čele s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem vydalo na víkend do Íránu, aby využilo chystaného zrušení sankcí v zemi a ukrojilo si svůj díl z budoucího rozvoje íránské ekonomiky. Islámská republika, která letos s Českem oslaví devadesáté výročí bilaterálních vztahů, má chuť investovat, a tak desítky českých podniků zkouší navázat novou nebo utužit starou spolupráci.

I proto s sebou Zaorálek na diplomatickou cestu přizval neobvyklé množství českých byznysmenů. "Je tu největší delegace, kterou jsem s sebou za poslední dobu měl. To je důkazem, že česká strana má zájem podporovat moderní Írán," řekl v pátek Zaorálek místní televizi hned po příjezdu do Isfahánu, třetího největšího íránského města.

BlackBerry koupí za 425 milionů dolarů výrobce bezpečnostních softwarů Good Technology

Kanadská společnost BlackBerry koupí za 425 milionů amerických dolarů (10,3 miliardy korun) výrobce bezpečnostního softwaru Good Technology Corp. Akvizice posílí nabídku BlackBerry v oblasti softwaru.

Kvůli propadu zájmu o své chytré telefony se firma BlackBerry rozhodla změnit svůj podnikatelský model a místo na hardware a služby vsadila na software pro zabezpečení a správu zařízení na firemních sítích. Nejnovější akvizice je největší z pěti akvizic, které firma učinila za posledních několik let kvůli posílení růstu v této oblasti, uvedl The Wall Street Journal.