Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za srpen.

Praha. Česká národní banka zveřejní devizové rezervy ČNB k 31. srpnu a saldo devizových obchodů ČNB k 31. červenci 2015.

Praha. Proběhne tisková konference k představení výsledků agentury CzechTrade za první polovinu roku 2015.

Praha. V Žofínském fóru proběhne konference Co přinese nově chystaná legislativa z ministerstva pro místní rozvoj? Bude se mluvit především o novém zákonu o zadávání veřejných zakázek a novele stavebního zákona.

Dobrovíz. Otevření distribučního centra Amazon u Prahy.

Kopřivnice. Slavnostní otevření nového pracoviště diagnostiky společnosti Tatra Trucks.

Brusel. Revize zprávy o vývoji hrubého domácího produktu eurozóny i EU za druhé čtvrtletí.

Berlín. Bilance německého zahraničního obchodu za červenec.

Frankfurt nad Mohanem. Proběhne stávka pilotů německé letecké společnosti Lufthansa, která je zatím plánovaná do středy. Dopad bude mít hlavně na dálkové lety a nákladní přepravu.


Průmysl šlape lépe, než se čekalo, a je už 5. nejrychlejší v EU

AlfunPrůmyslové firmy jsou v ještě lepší kondici, než si většina odborníků myslela. Zatímco ti odhadovali, že výkon tahounů českého hospodářství v červenci vzroste o necelá tři procenta, dosáhly firmy ve skutečnosti výrazně lepších výsledků. "Po očištění o menší počet pracovních dní dosáhl meziroční růst produkce hodnoty 7,2 procenta. Překonal tak průměr za první polovinu letošního roku o více než dva procentní body," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Typickým příkladem průmyslové firmy, které se daří, je výrobce a exportér nemocničních lůžek Linet Holding. Podle jeho šéfa Zbyňka Frolíka zahraniční poptávka výrazně ožila. "Máme tolik zakázek, že nestíháme výrobu. Jindy dodáváme za šest týdnů, teď jsme na dvou měsících," říká zakladatel a spolumajitel společnosti. Výrazně se podle něj oživily třeba zakázky do Ruska, které poslední dva roky kvůli domácí situaci šetřilo.

Uber bude od podzimu rozvážet kromě pasažérů i zboží. Se službou začne v USA

Společnosti Uber zkouší nákladní dopravuAmerický Uber chystá přerod na všestrannou dopravní společnost. Původně začínal jako taxi služba, zkušenosti s dopravou milionů lidí denně teď zužitkuje při rozvážení spotřebního zboží, jako jsou potraviny nebo oblečení.

S dovážením balíčků firma už pár let experimentuje, nyní je připravena začít naostro. Na přelomu září a října Uber oznámí partnerství s desítkami amerických maloobchodů a módních značek, kterým zajistí rychlou dopravu zboží k zákazníkům. Dopravní služba začne fungovat nejprve v New Yorku, kde mezi zákazníky zahrne i luxusní značky sídlící v okolí Páté Avenue na Manhattanu.

Japonská ekonomika klesla méně, než se čekalo. Propad kapitálových výdajů ale nutí politiky jednat

Japonská ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí méně, než se původně odhadovalo. Hrubý domácí produkt se během tří měsíců do června snížil v celoročním propočtu o 1,2 procenta místo původně odhadovaného poklesu o 1,6 procenta.

Ukázaly to úterní zpřesněné údaje japonské vlády. Kapitálové výdaje ale klesly více, než se odhadovalo. Japonští činitelé tak podle agentury Reuters zůstávají pod tlakem, aby učinili více na podporu ekonomiky. Výsledek je lepší než odhady ekonomů. Ti podle agentury Reuters předpokládali, že konečná zpráva o vývoji třetí největší ekonomiky světa za druhé čtvrtletí ukáže pokles o 1,8 procenta.

O2 požaduje od státu 138 milionů na provoz telefonních automatů a levnější volání pro postižené

jarvis_55a9405f498ef18e55242343.jpegNejvětší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 138 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené v loňském roce. Je to zhruba o jeden milion méně než za rok 2013. Oznámil to Český telekomunikační úřad, který bude požadavky prověřovat.

Na univerzální službu má jít přes 48 milionů korun, z toho většina na provozování telefonních automatů, zbytek je určen na poskytování zvláštních cen volání pro zdravotně postižené v pevné i mobilní síti. Počet telefonních budek dotovaných státem příští rok klesne zhruba o 300 na 5158 automatů. Zmenší se totiž velikost obcí, ve kterých je bude muset O2 povinně provozovat.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Lufthansa zruší kvůli stávce polovinu letů

Piloti německé letecké společnosti Lufthansa budou v úterý opět stávkovat. Oznámil to odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit (VC). Protest bude součástí dlouhotrvajícího sporu kvůli mzdám a důchodům. Stávka v dálkové a nákladní přepravě začne v 8.00 SELČ a trvat by měla do půlnoci. Lufthansa uvedla, že se kvůli stávce rozhodla zrušit 84 ze zhruba 170 úterních dálkových letů. Uskuteční ale všech sedm plánovaných nákladních letů.

Spor mezi svazem VC a vedením Lufthansy se táhne už více než rok. Piloti mimo jiné požadují zachování přechodného opatření, které jim umožňuje odejít do penze v 55 letech a podle něhož jim Lufthansa do dovršení zákonného důchodového věku minimálně 65 let vyplácí část mzdy. Aerolinky chtějí pro nové zaměstnance posunout věkovou hranici odchodu do důchodu na 59 let.