Prodej nových osobních a lehkých užitkových automobilů v Rusku se v srpnu meziročně snížil o 19,4 procenta na 138 670 vozů. Tempo jeho poklesu nicméně zpomalilo z červencových 27,5 procenta. Oznámilo to v úterý podnikatelské sdružení AEB. Za prvních osm měsíců roku se prodej meziročně propadl o 33,5 procenta na 1,05 milionu vozů.

"Tempo meziročního poklesu v srpnu opět zpomalilo, což naznačuje, že trh se přiblížil k nalezení rovnováhy na nové, nižší úrovni. K tomu však nemusí dojít příliš brzy, protože výkyvy měnových kurzů mají obrovský vliv na každodenní chování spotřebitelů a na poptávku po drahém zboží, jako jsou automobily," uvedl předseda automobilového výboru AEB Jörg Schreiber.

Ruský automobilový trh se stal obětí slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou doléhají nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Svaz AEB v červenci předpověděl, že v celém letošním roce se prodej aut v Rusku sníží o 36 procent na 1,55 milionu vozů po loňském desetiprocentním poklesu.

Se slabou poptávkou v Rusku se nyní potýká i mladoboleslavská Škoda Auto. Té podle údajů AEB prodej na ruském trhu v srpnu meziročně klesl o 36 procent na 4315 vozů. Za prvních osm měsíců roku se snížil o 35 procent na 36 543 aut.