Více než čtyři a půl tisíce firem a devět tisíc lidí se zapojilo do projektu Stáže ve firmách – vzdělávání praxí 2, který má za cíl pomoci se získáním pracovních zkušeností. V rámci tohoto programu se také 8. září konala v Praze konference shrnující dosavadní průběh a výsledky spolupráce mezi úřady, firmami i stážisty.

Programu, který běží od konce loňského srpna, se v drtivé většině účastnily malé firmy. Doposud se podařilo úspěšně uskutečnit téměř 1200 dvouměsíčních stáží. Projekt realizoval Fond dalšího vzdělávání. Podle jeho seniorního konzultanta Zdeňka Vršníka je obrovským úspěchem, že v jedné čtvrtině případů stáž skončila nabídkou zaměstnaneckého poměru a uzavřením pracovní smlouvy.

Fond také vytvořil srovnávací analýzu toho, jak fungují stáže u nás a ve čtyřech evropských státech – v Dánsku, Německu, Nizozemsku a Rakousku. „Projekty se zaměřují především na lidi s nízkou kvalifikací, kteří jsou na pracovním trhu výrazně znevýhodněni. Mnohé prvky ze sledovaných zahraničních modelů by mohly převzít i české stážové programy,“ uvedl na konferenci ředitel Fondu dalšího vzdělávání Miroslav Procházka.

Jedním z příkladů je podle odborníků systém duálního vzdělávání, kdy stáž probíhá částečně jako teoretická výuka na školách, částečně formou praxe přímo u zaměstnavatele. Tento způsob má smysl i v rámci stáží pro lidi bez kvalifikace, kteří postrádají zkušenosti. Ideální délka stáže je v tomto případě doba tří měsíců, s možností navázat případně dalšími praxemi u jiných zaměstnavatelů. To by mohlo být přínosné především pro ty, kteří mají větší problémy s nalezením vhodného pracovního místa.

Praxe pro nezaměstnané i zaměstnané

Cílem projektu bylo nejen poskytování většího počtu stáží, ale též zavedení nových postupů, jako je například individuální poradenství, školení mentorů či stáže pedagogů. Přihlásit se do něj mohli zájemci z většiny rizikových skupin, tedy nezaměstnaní, rodiče po mateřské i lidé před důchodem. Zajímavé však je to, že projekt nabízel stáže i lidem zaměstnaným, kteří měli zájem získat zkušenosti i z jiných firem ve svém oboru.

Právě program Stáže ve firmách 2 přinesl tento zahraniční model počátkem roku do českého prostředí, když rozšířil nabídku o lekce pro učitele středních odborných škol. Přínosné pro ně bylo především to, že mohli srovnat zkušenosti získané na stáži s tím, co vyučují. „Nejen díky pedagogickým stážím byl projekt velmi úspěšný. Celkově bylo realizováno 1259 stáží, přičemž více než 90 procent lidí získalo jejich úspěšným absolvováním potřebnou praxi a prohloubilo své vzdělání,“ uvedl Miroslav Procházka.

Projekt 30. září 2015 končí, možnost účastnit se stáže ale zůstává. V Česku existuje Národní katalog stáží, který slouží pro setkávání uchazečů o stáž a zaměstnavatelů, kteří mají zájem ji poskytnout. Firmy mohou prostřednictvím Národního katalogu stáží zveřejnit svou nabídku dle některé z dostupných šablon, k níž se následně mohou uchazeči přihlásit. Využívání katalogu je bezplatné a jeho správcem je Fond dalšího vzdělávání, který spadá pod ministerstvo práce a sociálních věcí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist