Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Společnost Penta otevře kancelářskou část realitního komplexu Waltrovka v areálu bývalé továrny Walter v Jinonicích.

Praha. Český statistický úřad zveřejní indexy spotřebitelských cen - inflace za srpen 2015.

Praha. Odboráři a horníci z důlní společnosti OKD Ostrava budou demonstrovat za prosazení zákona o dřívějších hornických důchodech.

Praha. Proběhne tisková konference k představení zprávy o světovém bohatství (World Wealth Report).

Praha. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a energetické skupiny RWE uskuteční tiskovou konferenci. Tématem budou mimo jiné otázky, jak ovlivňují firmy spotřebu energií nebo kde společnosti vidí největší potenciál v úsporách.

Pardubice. Proběhne kulatý stůl v Pardubicích na téma: Koruna a návrat k inflačnímu cíli. Zúčastní se guvernér České národní banky Miroslav Singer a ředitel měnové sekce Tomáš Holub.

Ostrava. Uskuteční se setkání na téma Ekologické investice a jejich přínos pro životní prostředí a českou ekonomiku (představení výsledků nové studie).

Frankfurt nad Mohanem. Pokračuje stávka pilotů německé letecké společnosti Lufthansa, zasáhne také část letů mezi Prahou a Německem.

Atény. Bude zveřejněna zpráva o vývoji harmonizovaného indexu spotřebitelských cen za srpen v Řecku.

Bratislava. Proběhne tisková konference společnosti Hamé k rozvoji firmy na Slovensku a k hospodářských výsledkům.

San Francisco. Uskuteční se mediální prezentace společnosti Apple. Předpokládá se, že firma představí novou verzi svého telefonu iPhone a další produkty.


Největší firmou regionu je polský PKN Orlen. Z českých se drží Škoda Auto, na vzestupu je Agrofert

PKN OrlenMezi pěti sty největších firem střední Evropy se umístilo stejně jako loni 79 podniků z Česka. Jde o nejnižší zastoupení od roku 2009. Tržby českých firem meziročně klesly o 3,7 procenta.

Největší domácí firmy doplácí na to, že se Česko dostávalo z krize pomaleji než ostatní středoevropské státy. Do žebříčku pěti set největších podniků regionu, který každoročně sestavuje společnost Deloitte, se za rok 2014 dostalo 79 českých firem. To je sice stejně jako v loňském roce, zároveň je to ale nejnižší počet od roku 2009. Celkové tržby českých společností se současně meziročně snižovaly, loni o 3,7 procenta na 112,6 miliardy eur.

Tatra otevírá nové pracoviště za 40 milionů. Jde o největší investici firmy za poslední roky

Společnost Tatra Trucks vybudovala za více než 40 milionů korun ve svém areálu v Kopřivnici nové pracoviště diagnostiky vozidel. Jde o největší investici v automobilce v posledních letech a také o první zcela novou provozní část, kterou tam otevřeli noví majitelé. Při slavnostním otevření provozu to řekli zástupci automobilky. Generální ředitel Tatry Petr Karásek řekl, že tržby automobilky letos přesáhnou čtyři miliardy korun. Loni byly 3,7 miliardy.

Automobilka změnila majitele v roce 2013. Tehdy se kvůli dluhům dostala do dražby. V té ji získali současní vlastníci, čeští podnikatelé Jaroslav Strnad a René Matera. Pracoviště vzniklo jako vestavba v už stojící hale. Vozidla, která sjedou z montážní linky, tam vstupují do poslední výrobní fáze. "Nastaví se tady brzdy, světla, auto se prohlídne, zkontroluje. Kontrola udělá poslední výstupní operace," popsal Karásek.

Chceme žít v zemi, kde je český průmysl, tvrdí Íránci. Firmy tam domlouvají miliardové obchody

Delegace padesátky firem vedená ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) vyrazila na víkend do Íránu, aby zemi nabídla český průmysl. A zatímco se Zaorálek setkával s vládními představiteli, čeští byznysmeni domlouvali nová a oživovali sankcemi ochladlá partnerství.

Výsledek? Podepsané kontrakty za desítky milionů korun, rozjednané zakázky za miliardy korun a navázání slibných kontaktů, od nichž český byznys očekává další spolupráci. Vše stojí a padá s jednou důležitou skutečností: bez zrušení sankcí se rozvoj českého byznysu v Íránu nikam neposune.

Allianz koupí pojišťovací část skupiny Wüstenrot v Česku

Hamburg WALstenrot Wandsbeker Chaussee 04Allianz pojišťovna koupí pojišťovací část finanční skupiny Wüstenrot v České republice. Součástí transakce je vedle prodeje akcií životní i neživotní pojišťovny Wüstenrot strategické partnerství mezi Allianz pojišťovnou a bankovní částí skupiny Wüstenrot, která zůstává nadále v rukou nynějších vlastníků. Allianz o tom informovala v úterý. Cenu transakce ani jedna ze stran nechce komentovat.

Jedna z pojišťoven Wüstenrot v Česku se specializuje na pojištění majetku, vozidel a cestovní pojištění, druhá na životní pojištění. Obě pojišťovny mají na trhu menší než jednoprocentní podíl. Dlouhodobě jsou ztrátové.

Samsung propustí 10 tisíc zaměstnanců. Kvůli konkurenci snižuje provozní náklady

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung propustí kvůli propadu na trhu se smartphony deset tisíc zaměstnanců. To je deset procent ze celkového počtu lidí, kterým firma dává práci. V příštím roce chce Samsung dále snížit své režijní náklady o polovinu, uvádí server Digital Trends.

Za druhé čtvrtletí letošního roku klesl firmě podíl na trhu o tři procenta. Za neúspěch může jak tlak na ceny, tak i konkurenční společnost Apple, která loni přišla s většími iPhony. Největší výrobce chytrých telefonů na světě se tak snaží získat zpět část svého podílu na trhu, kterou mu sebral právě americký konkurent. Na konci srpna Samsung uvedl na trh modely Galaxy Note 5 a S6 Edge Plus.